تست فنی و آزمایش رانندگی با نسل جدید مرسدس بنز CLS450- 4 Matic- 2019
سفیری از زیندل فینگن


در کتاب " نه برای لقمه ای نان " به نویسندگی " کونوسوکه ماتسوشیتا " موسس و خالق برند ناسیونال و پاناسونیک ژاپن از زبان او آمده است : با خود می اندیشیدم این که من صاحب شرکت هستم به این معنی نیست که همه آن به من تعلق دارد...

سفیری از زیندل فینگن

تست و نوشته :مسیح فرزانه 
عکس : بامداد صفاییان
چاپ شده درمجله ماشین
در کتاب " نه برای لقمه ای نان " به نویسندگی " کونوسوکه ماتسوشیتا " موسس و خالق برند ناسیونال و پاناسونیک ژاپن از زبان او آمده است : با خود می اندیشیدم این که من صاحب شرکت هستم به این معنی نیست که همه آن به من تعلق دارد، هر یک از کارمندان باید خود را به عنوان یک مدیر شرکت بداند.چنین رویه ای نه تنها در برندهای بزرگ ژاپنی بلکه در صنعت همیشه شکوفای خودروسازی آلمان دیده شده . کارمندان آنچنان با خلاقیت و پشتکار به کارخود می پردازند که گویی هر کارمند خودش مدیر یک شرکت است و مرسدس بنز را میتوان یکی از این سرلوحه ها دانست.

•آزمایش فنی

مرسدس بنز CLS را در بازارآمریکای شمالی در دو ورژن عرضه می کند ، CLS 450 و CLS 53 AMG . سی ال اس که مرسدس بنز در سبد فروشش آنرا در کلاس کوپه قرار داده در نسل جدید با طراحی مجدد تیم گوردون واگنر ( مدیر دپارتمان طراحی مرسدس بنز ) که منتقدین فراوانی نیز دارد دستخوش تغییراتی بزرگی در چهره داخلی و خارجی شده. فضای بیرونی آنرا وقتی نگاه می کنم شمه ای از همان نسل گذشته سی ال اس با ستونهای قوس دار و کشیده و با ارتفاع کم مواجه می شوید که یک نیمه حلال را در بخش سقف این ماشین بوجود آورده.تغییرات در پوزه ماشین و همچنین چراغهایی در عقب و جلو که فرمی آسیایی در خود دارد همگی مبدل شده تا سی ال اس اطاق جدید با کد C257 و ادامه دهنده راه W218 آن فرم ساختارشکن و تهاجمی نسل گذشته را کمی از دست داده و با طراحی محافظه کارانه تر و خطوطی نرم تر روبرو و از هیجان آن کاسته شود. در فضای داخلی نیز که پای می گذاریم با کنسولی مستطیل شکل و کشیده روبرو می شویم که شبیه نمونه های بکار گرفته شده در E کلاس جدید و S کلاس جدید است .با این تفاوت که کیفیت ادوات داخلی به شکل قابل توجهی لوکس شده و بالارفته ومی توان آنرا هم انتظار نام مرسدس بنز با شعار " بهترین یا هیچکدام " دانست. درحقیقت سی ال اس جدید برپایه پلت فرم طراحی مجدد شده E کلاس متولد گردیده.
در ادامه باید افزود نکته جالب این داشبورد استفاده از مانیتوری بزرگ است که با نمایشگردو تکه 12.3 اینچی پشت فرمان پیوند خورده ودر بخش وسطی کنسول 4 دریچه سیستم تهویه مطبوع را در خود می بیند.در بخش پایینی این دریچه ها با ظرافت تمام دکمه های سیستم AC ( ار کاندیشن ) و ساعت بسیار شیک مرسدس بنز با یک کنسول شیب دار و سپس دسته دوار و گرد تعویض دنده کار شده اند .دیگر بخشهای قابل توجه این اطاق سیستم صوتی " بروم استر " و اسپیکرهای طرح برگ کرومی آن هستند که روی درها نقش بسته اند. صندلیهای استفاده شده روی CLS خیلی نرم ولی درعین حال اسپورت هستند و بدن به خوبی درآن حبس می شود و اجازه حرکت به آن داده نمی شود.البته در ردیف عقب مرسدس بنز از 3 پشت سری سود برده و این پیام را دارد که این ماشین قابلیت حمل 5 سرنشین را دارد اما در واقعیت اگر بخواهید براحتی از سی ال اس سواری بگیرید بهتر است حداکثر ظرفیت 4 نفر را رعایت کنید. البته فضای داخلی سی ال اس در بخش جلو بهتر و بازتر بوده و درعقب سرنشینان بلند قد بدلیل سقف حلالی شکل کوتاه با ارتفاع کم در نشستن به مشکل برخواهند خورد. اما بازهم باید اضافه کنم مسئله ای که بسیار در اطاق جدید سی ال اس نمایان است کیفیت بالای کابین و ادوات استفاده شده در آن هستند که می توان  به جرات آنرا با کلاس اس مقایسه نمود
فرمان کوچک و اسپورت ماشین خیلی خوش دست بوده و براحتی در دستان چفت می شود. برای قراردادن خودور در دنده حرکت یا همان D کافی است با اهرم دایره شکل بازی حرکت و آنرا بپیچانید. البته شاید نظیر قراردادن اهرم در دنده این سبک گیربکس خیلی عام نبوده و در ابتدا کمی عجیب جلوه کند اما با گذر زمان و ممارست این امر برای راننده مبدل به امری ساده و عاده می شود.به اضافه اینکه ارگونومی ماشین آنقدر خوب تعریف و طراحی شده که براحتی با کمترین شعاع حرکتی می توان به ادوات اطراف کنسول و خود داشبورد دسترسی پیدا کرد. البته به این موضوع باید اشاره کنم که آستانه درها کم عرض و با ارتفاع کم طراحی شده و ورود وخروج از ماشین برای افراد بلند قد کار آسانی نیست. 
اما به بحث جذاب سواری برسیم که مد نظر هر راننده ای می تواند باشد.این موتور 360 اسبی که برای سی ال اس در نظرگرفته شده در کنارش یک موتور الکتریکی با خروجی 21 اسب وجود دارد که به نوعی این اطاق را مبدل به اتوموبیلی هایبرید کرده .مرسدس بنز نام این تکنولوژی را EQ Boost گذاشته ودیگر خبری از اسم هایبرید نیست.البته در مدل AMG ، مرسدس بنز از یک کمپرسور الکتریکی سود برده که نظری توربوشارژر دوم عمل می کند. البته وقتی داخل ماشین می نشینید تنگی صندلیهای عقب و دید ضعیف عقب که در برخی جهات نقطه کور نیز می دهد از نقاط ضعف این مدل است که در سی ال اس نسل پیشین هم همین بوده است.
سیستم اگزوز ماشین با هر سرگازدادنی می غرد  و بدنه تکانی می خورد.سی ال اس پس ازتخته کردن در حدود 5 ثانیه زمان می برد تا سرعت 100 کیلومتر را لمس کند ، پس از آن شتاب ماشین جالب تر شده و رسیدن به سرعت 140 و 160 کیلومتر براحتی در دست رس است. درحقیقت شتاب گیری ماشین بسیار عالی و فراتر از انتظار برای این اطاقی است که حدود 2 تن وزن دارد.از دیگر نقطه قوت این مدل می توان پس به پیشرانه قلدر آن اشاره کرد که با توجه به گشتاور 500 نیوتن متری هیچ چیزبرای راننده کم نگذاشته و مثل یک ژنراتور عمل می کند.عکس العمل اطاق ماشین نیز به سرگاز دادنها جالب است و در حرکت روبه جلو ماشین را به مقابل پرتاب کرده و راننده در صندلی فرو می رود ، البته شتاب در حد یک سوپراسپورت نیست که نتوان داشبورد را لمس نکرد ولی در حد یک سدان کوپه بسیار عالی است و می توان روی قوای موتور به خوبی حساب بازکرد.
ماشین در فرمان پذریها بسیار عالی است و هندلینگی که از آن حاصل می شود را می توان با پانامرا یکی کرد و به هیچ قیمتی کوچکترین اثری از گیج شدن ها در تغییر خطوط و جهات نیست ،همچنین به این نقطه قوت باید چسبندگی بسیار خوب را نیز اضافه کنم که به هیچ قیمتی ماشین اجازه کندن از روی زمین را ندارد و می توان براحتی در تغییر مسیرها یا وارد شدن به پیچها به ماشین اعتماد کرد ، زیرا نظیر یه مار خوش خط و خال به زمین چسبیده وکنترل عالی روی جاده دارد. به این مورد می توانیم فرمان تو دست ( که به آن اشاره شد ) و تیز و سبک را اضافه نمود که با کوچکترین نشانه ای اقدام به تعویض جهت می کند. 
دیگر نقطه قوت این ماشین پیشرانه 500 نیوتن متری و توربو و قلدر آن است که مثل نیروگاه اتمی کارکرده و هیچگاه راننده را ناامید نمی کند.میزان نیروی یا همان اسب بخار مهندسی وتعریف شده به نسبت وزن 5.3 به 1 است که می توان آنرا هم قطار یک خودروی اسپورت دانست . عکس العمل موتور نیز دراین میان به پدال گاز سریع و آنی است و با هر فشاری غرشی مردانه می کند ، به اضافه اینکه این موتور با جعبه دنده 9 سرعته به خوبی هماهنگ شده و در زمانهای کوتاهی تعویض دنده ها صورت می گیرد و آن تاخیر همیشگی که در جعبه دنده هی 7 سرعته مرسدس بنز در هنگام استارت و کندن از زمین بود در مدلهای 9 سرعته دیگر دیده نمی شود.همین کوپل شدن عالی موتور و گیربکس است که قدرت مانور پذیری سی ال اس را بالا برده ، البته به واسطه فاصله کم تایرها تا اطاق و سیستم تعلیقی که بیشتر کاربرد اسپورت دارد و همچنین فاصله کم ماشین تا زمین سواری این خودرو همراه با تکانها و انتقال ضربات به داخل اطاق است و سی ال اس چه درعقب و چه در جلو دارای سواری خیلی نرم و راحتی نظیر اس کلاس نیست و دقیقا خاصیت سواری ماشینی اسپورت و کوپه را دارد.البته این دست اندازها و سرو صداها در داخل به شدت یک ماشین اسپورت لمس و شنیده نمی شود ولی درهرحال آسایش کامل سواری را نیز ازسرنشینان می گیرد. در کنار این مجموعه مرسدس بنز از سیستم ترمز قدری هم استفاده نموده که نیروی ایستای عالی بدون هیچ کشیده شدن فرمان تولید می کند و در حقیقت سی اس ال را در حالی رغیب پورشه پانامرا ، آئودی ای 7 و ب ام و سری 6 گرن کوپ قرار داده که سعی نموده این ماشین اشتوتگارتی را با امکانات بالا و کیفیت لوکس روانه بازارکند تا بتواند در کنار رقبا به خوبی به کل کل بپردازد.
درخصوص این امکانات اگر بخواهیم به برخی آپشنهای این ماشین نیز اشاره کنیم باید سیستم صورتی بروم استر را بگوییم که 5000 دلار قیمت دارد یا سیستم سردکن صندلی که 450 دلاراست اشاره نمود که همچنین ارزان قیمت هم نیست و وقتی شما صحبت از امکانات ویژه و اضافه بروی یک خودرو می کنید طبعتا باید منتظرگرفتن صورت حسابی پر تم تراق نیز باشید.
درحقیقت شما باید سی ال اس اتاق جدید را بیشتر یک کوپه سواری به جای یک خودروی 4 نفره بدانید،اگرچه می تواند خود 4 سرنشین را حمل کند اما خوب ردیف عقب راحتی کاملی از نظر فضای سر وپا ندارد.موتور این ماشین نیز بسیار گردن کلفت و سرکش و جعبه دنده هوشمندش به نرمی و در حالت اسپورت با سرعت تعویض می گردد.سواری خشک ، کابین ساکت ، فرمان تیز و اسپورت و ترمزهای پرقدرت از دیگر مزایای این ماشین برشمرده می شوند.
پس آنچه که مشخص است ، اشتوتگارتیها نسل جدید مرسدس بنز سی ال اس را نه برای لقمه ای نان بیشتر ، بلکه برای ادامه دادن راه پرافتخار گذشتگان طراحی و تولید کرده اند.درخاتمه مطلب جای دارد از مالک محترم خودرو آقای رحیمی به جهت همکاری صمیمانه با تیم تست مجله ماشین تشکر و قدردانی نماییم.


جدول مشخصات فنی نسل جدید مرسدس بنز CLS 450-4Matic

رنجروور فاکتورها
3 لیتری و 6 سیلندر خطی توربو گنجایش موتور/سیلندر
362 اسب در 5500 دور قدرت موتور
500 نیوتون متر گشتاورموتور
9 جی ترونیک ( 9 سرعته ) جعبه دنده
 4.8 شتاب 0 تا 100 کیلومتر( ثانیه)
490 گنجایش صندوق عقب ( لیتر )
 11.3 مصرف سوخت در 100 کیلومتر( شهری)
4988 / 2069 /1435 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2939 فواصل محور عقب و جلو ( میلی متر)
1930 وزن ( کیلوگرم)
   
71 هزار دلار قیمت  پایه
   
   

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  ستاره ایران  ،  W218  ،  C257  ،  مرسدس بنز  ،  سی ال اس  ،  اشتوتگارت  ،  دایملر  ،  بنز  ،  مرسدس  ،  تست رانندگی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  benz  ،  mercedes  ،  mercedes-benz  ،  stuttgart  ،  daimler  ،  setarehiran

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها