تست فنی و آزمایش رانندگی با رنجروور ایوک کابریوهامان-HAMANN
شوالیه نارنجی پوش


اگر سری به برخی کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات زده باشید احتمالا چشمانتان با شاسی بلندهای روبازآشنا شده ، ماشینهایی مثل رنجروور ، لکسس ال ایکس 570 ، مرسدس بنز جی کلاس و...

شوالیه نارنجی پوش

تست و نوشته :مسیح فرزانه 
عکس : بامداد صفاییان
چاپ شده درمجله ماشین

اگر سری به برخی کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات زده باشید احتمالا چشمانتان با شاسی بلندهای روبازآشنا شده ، ماشینهایی مثل رنجروور ، لکسس ال ایکس 570 ، مرسدس بنز جی کلاس و... که بصورت سفارشی روباز یا همان کابریو شده و مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از این خودروها که قیمت نسبتا اقتصادی در مقابل نمونه های گرانی چون لکسس و بنز دارد ، رنجروور ایووک است که در کشورهای فوق الذکر به خودرویی زنانه معروف است و بیشتر مورد توجه خانمها قرار می گیرد و نمونه دو در آن توسط شرکت سازنده بصورت اورجینال به گونه کانورتیبل ( روباز) تغییرکاربری داده که نمونه تیون شده آن توسط هامان برای ساعاتی در اختیارما بود و توانستیم تست فنی از آن بعمل بیاوریم که شرح آن در ادامه خدمت شما عزیزان تقدیم می شود.

•تست فنی  

ماشینهای معدودی با آمدن به بازار دنیا همانند یک آیکون( جاودانه و ماندگار) شدند، فولکس بیتل ، مینی کوپر، فیات 500 و... و با آمدن ایووک در سال 2011 و اضافه شدنش به سبد فروش کمپانی لندروور محصولات این شرکت را دچار تغییرات کرد.
رنجروور این اتاق روباز را در دومدل SE Dynamic و HSE داینامیک عرضه می کند که مدل HSE از نظر آپشن از سطح امکانات بالاتری برخوردار و دارای قیمت بیشتری است.بروی این اطاق یک کیت بدنه هامان به همراه رینگ و منبع اگزوز سوار شده که بادی کیت آیرودینامیک شامل اسپویلر جلو ، اسپویلر عقب ، رو گلگیرها و زیر دریها یا همان side skirt می شود که چهره ساده اما بسیار دلفریب ایووک را مبدل به بدن خوش تراش وتکه تکه و زیبای یک کشتی گیر سبک وزن کرده است .اما فضای داخلی خودرو ساده و بدور از هر گونه تزئینی است و صندلیهای ، رودریها ، فرمان و کنسول و داشبورد همگی رنگی خاکستری به خود گرفته اند . کنسول میانی که رنجروور برای ایووک در نظر گرفته شمارا یاد یک سرسره شیب دار می اندازد ، با این تفاوت که بالای آن یک نمایشگر مستطیل شکل و در بخش پایینی محور دوار دنده قرار دارد.در حقیقت همان اتفاقی که روی رنجروور اسپورت و محصولات جاگوار پیاده شده ، کمپانی بروی ایووک نیز پیاده کرده و دیگر خبری از چیزی شبیه دسته دنده نیست ، بلکه یک جسم دایره شکل مثل موج رادیو به شما کمک می کند تا دنده را در حالات مختلف قراردهید .البته امکان تعویض دنده در حالت اسپورت از روی شیفترهای پشت فرمان نیز حاصل شده .باید عرض کنم فرمان 3 پایه ایووک خیلی خوش دست و خوب طراحی شده و اصلا نقطه شلوغی روی آن دیده نمی شود. داشبورد ماشین از طول و ارتفاع خیلی کشیده و پهن است و براحتی می توان یک لیوان آب را بدون اینکه جایی را خیس بکند و یا لرزشی داشته باشد روی آن قرار داد.

ماشین را وقتی روشن کرده و جعبه دنده  9 سرعته آنرا در حالت درایو ( حرکت ) قرارمی دهیم منبع اگزوز اسپورت شروع به زوزه ریزی می کند. قدرت تعریف شده برای این موتور با کمک توربو 240 اسب بخار است که در کنار وزن 1.8 تنی آن مهندسین رنجروور برای نسبت وزن به اسب بخار را یک به 7.5 طراحی کرده اند . با چنین شرایطی ایووک حدود 9 ثانیه زمان می برد تا سرعتش روی 100 کیلومتر می رسد که در شرایط ایده آل و توجه به کیفیت بنزین و ارتفاع از سطح دریا و البته حمل یک مسافر( بعنوان راننده ) این عدد از سوی کمپانی 8.5 ثانیه عنوان شده است.
اگر از سواری بخواهیم بگوییم باید اشاره کنیم که بسیارنرم وبدون انتقال لرزشها و دست اندازها به داخل اطاق است و علی رغم رینگهای بزرگ و ارتفاع کم تا زمین و مرکز سقل کوتاهتر هیچگونه آَشفتگی در گذراز مناطق صعب العبور ونا مسطح احساس نمی شود. ماشین روی دور موتور 6500 خوب دور می گیرد و دنده ها با غرش منبع اگزوز عوض می شوند ، به اضافه اینکه نرمی گیربکس خودکار در کنار فواصل کم تعویض دنده ها از نقاط مثبت این ماشین بوده و حکایت از خوب کوپل شدن موتورو گیربکس با یکدیگرمی کند.در معکوس کشیدنها نیز دور موتورناگهان روی 7 هزار برمیگرد و ایووک آماده جهشی دوباره می شود تا با یک دنده بالاتر شتاب گیری کند .
درحقیقت گشتاور عالی 500 نیوتن متری که از این موتورتولید می شود قدرت مانور پذیری و سبقت گیری بسیارخوبی را در اختیارش قرارداده است و شما هر زمانی اراده می کند با کوبیدن روی پدال گاز ماشین جلویی را درتسخیر خود درآورده اید ، به همین دلیل و با این شرایط هیچ احساس ضعفی در موتور لمس نمی شود وشما درحقیقت با پیشرانه چقر و قدرتمندی طرف هستید که لحظه به لحظه و تک تک اسب بخارهایش برای منظوری تعریف شده اند.
تعریفهایمان از موتورقلدر و فرمانی که تودست است می رسد به پایداری و به گفته ای چسبندگی که در ایووک چیزی شبیه به پورشه ماکان نیست که به هر قیمتی به زمین چسبیده و ازآن جدا نشود. اما ماشین ازپایداری خوبی در پیچشها و ارسال دستور از فرمان به چرخها برخورداراست.یعنی شما با فرمان تنبلی روبرو نیستید که فرامین را با تاخیر به تایرها ارسال کند و آنقدر هم فرمان تند و تیزی نیست که با کوچکترین اشاره تعادل ماشین برهم ریخته و ناگهان تغییر مسیرداده و ماشین ناگهان گیج شود.
در یک کلام فرمان ایووک کند و آرام عمل می کند وعکس العمل تندی به تغییر مسیرها و پیچها نشان نمی دهد، البته تاخیر زیادی هم در حرکاتش دیده نمی شود.
صدای موتور در دورهای پایین نرم و آرام است اما در دور موتورهای بالا این موضوع تغییر کرده وبرصدای پیشرانه افزوده می شود.به این مجموعه می توان سیستم ترمز قدرتمند را اضافه نمود که بواسطه دیکسهای بزرگش نیروی ایستایی قابل توجهی ایجاد می کند.  
راحتی در پشت فرمان نیز از دیگر شاخصه های این ماشین است ، هم ارتفاع خودرو سبب می شود راننده میدان دیدی خوبی داشته باشد و هم ستونها به گونه ای هستند که نقاط کوری برای راننده بوجود نمی آورند. البته صندلیهای ماشین بیشترنرم و چالاک هستند تا اسپورت و خشک و به همین دلیل در سفرهای طولانی سبب بروز خستگی نمی شوند.البته در کنار این راحتی و آسایشی که راننده و سرنشین جلو دارد در عقب هیچ فضای پایی برای حرکت نیست و عملا می توان ایووک روباز را خودرویی برای دو نفر دانست.
در کل و در بخش موتوری پکیح فنی که هامان روی این موتور مدل عرضه میکند سبب افزایش 20 تا 30 اسب بخاری و 55 تا 60 نیوتن متری قدرت پیشرانه می شود. به اضافه اینکه منبع اگزوز نیز بصورت کلی تعویض می شود و از نمونه هامان استفاده می گردد که قیمتی حدود 2500 یورو دارد.
دربخش کیت بدنه نیز شامل زیرسپری جلو ( با قیمت 2200 یورو )  و عقب ( 1500 یورو )  ، زیر دریها یا همان side skirt ( هر کدام 1200 یورو )و سود جستن از رینگ و تایرهای 20 و 22 اینچی در عقب و جلو( هرکدام حدد 700 یورو) است. البته هامان برای رنگ گردن کامل این کیت بدنه عددی معادل 5450 یورو نیز مالک را شارژ می کند.
درخاتمه جای دارد از آقای مهندس علی دوستی بدلیل همکاری با تیم تست مجله ماشین تشکرنماییم.

جدول مشخصات فنی رنجروور ایوک کابریوHAMANN

رنجروور فاکتورها
2 لیتری  / چهار سیلندر- توربو گنجایش موتور/سیلندر
240 اسب بخار در 3500 دور قدرت موتور
500 نیوتن متر در 1500 تا 4000 دور گشتاورموتور
 4 چرخ متحرک محورحرکتی
9 سرعته خودکار جعبه دنده
 8.5 شتاب 0 تا 100 کیلومتر( ثانیه)
216 کیلومتر – محدود شده حداکثرسرعت
65 لیتر ظرفیت مخزن سوخت
 8.6 مصرف سوخت در 100 کیلومتر( ترکیبی)
4371/2100 /1649 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
1813 وزن ( کیلوگرم)
   
43 هزار پوند قیمت  پایه
   
   
 
برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  رنجروور  ،  هامان  ،  کابریو  ،  روباز  ،  تیونینگ  ،  منصوری  ،  برابوس  ،  آلمان  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  range rover  ،  evoque  ،  cabrio  ،  hamann  ،  hamann motorsport  ،  GmbH  ،  mansory  ،  brabus  ،  ADAC  ،  TUV  ،  germany  ،  AM  ،  OEM

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها