تست فنی مرسدس بنز AMG GT S در تهران
با عشق از اشتوتگارت...!


دنیای سوپر اتومبیلها و ابرخودروها برای خود جذابیت های تمام نشدنی دارد و البته تفکیک بین این دو و دسته بندی آنها بصورت میلی متری و به قول معروف مویی انجام می شود!یعنی شما برای قدم گذاشتن از دنیا سوپراسپورت با هایپر کارها

با عشق از اشتوتگارت...!

تست و نوشته :مسیح فرزانه 
عکس : بامداد صفائیان 
چاپ شده درمجله ماشین

دنیای سوپر اتومبیلها و ابرخودروها برای خود جذابیت های تمام نشدنی دارد و البته تفکیک بین این دو و دسته بندی آنها بصورت میلی متری و به قول معروف مویی انجام می شود!یعنی شما برای قدم گذاشتن از دنیا سوپراسپورت با هایپر کارها نباید راه زیادی را طی کنید و بنا بر افزایش اسب بخار و تعداد سیلندرها و شتاب اولیه همه چیز ناگهان تغییر می کند.اگر بخواهید دراین زمینه مثالی عینی بزنم باید بگویم خودرویی مثل SLS AMG یا AMG GT S یک سوپر اتومبیل یا همان super sport هستند اما اعجوبه هایی مثل بوگاتی وپاگانی در دسته hyper car ها یا ابرخودروها قرارمی گیرند.

•تست فنیهمیشه وقتی صحبت از یکی از بهترین ماشینهای اسپورت المانی میشد کارشناسان می گفتند پورشه 911 .اما با امدن AMG  GT  این بازی به سود رقیب اشتوتگارتی تغییر کرده و ماشینی وارد میدان شده که تا دندان مسلح است . خودرویی هم رقیب ، با قیمتی کمی بیشتر اما با طراحی و راندمان فنی و عملکردی کاملا متفاوت  و با خلق و خویی که مهندسین مرسدس بنز برای آن تعریف کرده اند.
فضای داخل ماشین با سقف کوتاه و داشبورد کشیده کاملا اسپورت به اضافه نمایشگر میانی که حدود 8 اینچ است و 4 دریچه سیستم تهویه مطبوع چهره ای متفاوت به خود گرفته.کنسول میانی این ماشین خیلی بزرگ و به نوعی تپل و عریض است و شما را به یاد SLS و پدربزرگش یعنی مرسدس بنز گالوینگ می اندازد. 
حالا با نشستن پشت فرمان همه چیز رنگ و بویی جدی تر و جذاب تر به خود می گیرد.دوردوزیهای قرمز رنگ چرم روی صندلیها و داشبورد بسیار جذاب است .صندلی گودی خوبی دارد و بدن براحتی داخل ان جای می گیرد . به نوعی یک bucket seat اما مدرن و شیک است که جای راننده در آن راحت است.در حقیقت کابین ماشین خیلی خوب و خوش اندازه و با ارگونومی طراحی شده و هر چیزی سرجای خودش است، به قول معروف نیاز نیست بیخودی برای دسترسی به کلیدی دستمان را بیش از اندازه دراز کنیم.
فرمان ماشین از جیر پوشیده شده و نرم و دوست داشتنی است ،اما سایز کوچکی دارد،به اضافه اینکه دربخش پایینی و وسط این فرمان تپل کلمه " ادیشن 1 " حک شده. در نمایشگر مستطیل شکل وسط کنسول نیز 3 نمایشگر حک شده که شامل دمای آب و دمای روغن و نشانگری که در شرایط مختلف نشان می دهد که ماشین چند اسب بخار و چند نیوتن متر نیرو و گشتاور تولید نموده که در نوع خود حالت هیجان انگیزی برای راننده ایجاد می کند تا با فشردن بیشترپدال گاز به قدرت موتور بیشتری دست پیدا نماید و این اعداد مثل درجه بالا و پایین شود.
روشن شدن ماشین همراه با طنین انداز شدن صدایی وحشی وبم از منبع اگزوز AMG و موتور دست ساز این ببر وحشی است و با حرکت اولیه عقب ماشین تکانی خورده و همانند تیری که از چله کمان رها شده ، ماشین به جلو پرتاب می شود.خودرو در حالت شتاب گیری روی سرعت 100 کیلومتر زمانی حدود 4 ثانیه را ثبت می کند که در حالت استاندارد 3.7 ثانیه است.  دراین میان وقتی ماشین را با کمک دکمه های موازی هم قرار گرفته درکنسول روی حالت مسابقه یا همان race قرار می دهیم همه چیز دگرگون شده ، واکنش فرمان تیزتر شده ، سیستم تعلیق خشکر تر و سوپاپها با تمرکز و سرعت بیشتری به پدال گاز عکس العمل نشان داده و عملا AMG GT S هارتر از همیشه گویی علاقه به شکافتن آسفالت و غریدن در پهنه جاده دارد. سبقا گیری با این ببر وحشی در کسری از ثانیه صورت می گیرد و صرفا یک فشار آنبی روی پدال گاز کافی است تا رقیب کناری را جای بگذارد.

موتور قلدر و M178این ماشین هرمیزان قدرت که نیاز داشته باشید دراختیار شما قرارمی دهد و با هربارفشردن گازو رسیدن دور موتور به میزان 6 تا 6500 ماکزیمم اسب بخار خود را به نمایش می گذارد و شما می توانید مانوری جانانه با 515 اسب بخاری بدهید که از قلب تپنده این موتوردست سازتولید می شود..در AMG GT s شما براحتی سرعت بالا را حس می کنید و منبع اگزوز با سهولت تمام بر بدنه ماشین لرزه می اندازد.از آنجایی که فرمان به سیستم الکتروهیدورلیک مجهزه است حس بسیار خوبی از سطح جاده جمع اوری و بدستان راننده منتقل می کندو هیچ لرزش و تکان اضافه ای نداشته و روی کنترل خودروی شما تاثیرمنفی نمی گذارد .
از طرفی ماشین به فرمان چرخهای عقب هم مجهز است و همین تکنولوژی استحکام و خوش رقصی جذابی بروی آسفالت به خودرو می دهد و همین امر چسبندگی ماشین را در حدی نگه می دارد که بی محابا می توانید بردل پیچهای تند تاخته و آنها را در هم بشکنید.البته فرمان در سرعتهای پایین کمی سبک عمل کرده اما بسیارتحت امر است .همچنین موقعیت راننده درپشت فرمان بسیارخوب است و همه اینها سبب می شود تا راننده اعتماد به نفس خوبی پشتش داشته باشدو این جسم 3 پایه گوشتالو را با جسارت تمام در دستانش بگیرد.
ارتفاع ماشین تا زمین کم است و این مسئله را در سوارشدن و حین سواری نیزحس می کنید.گویی تهتانی ترین بخش بدن شما فاصله چندانی با زمین نداشته وهرلحظه باید منتظر اصطکاک این بخشها با هم بود.
 باتوجه به این مورد و تایرهای دیواره کوتاه صدای داخل ماشین ( صدایی که از سطج جاده به داخل خودرو نفوذ می کند )  76 دسیبل است که در مقابل خودروهایی چون کوروت گرند اسپورت و پورشه 911 جی تی اس خودرویی ارامتری است واز جاگوار اف تایپ کابین شلوغ تری دارد.رانندگی با این ماشین 5 مدل دارد که شامل individual ، کامفورت ،اسپورت ، اسپورت پلاس و race می شود که روی حالات سیستم تعلیق شامل سفت تر شدنش ، عکس العمل سوپاپها به پدال گاز،صدای اگزوز ، عملکرد سیستم ثبات و پایداری تاثیر می گذارد. سیستم تعلیق این ماشین در حالت خفه کن روی 3 حالت قرارمی گیرد و به همین دلیل باتوجه به فرمان گوش به امری که دارد ماشین دارای هندلینگ بسیار تیز و تندی است و فوری مسیر و جهت خود را پیدا می کند.عکس العمل موتور به پدال گاز بسیار سریع بوده با توجه به اینکه تاخیر به کار افتادن سیستم توربو بسیار کمتر از پورشه 911 با دورموتورپایین است اما AMG GT S در دور گیریهای به نظر می آید کمی سنگین عمل می کند.جعبه دنده این ماشین بسیار سرعتی و تروفرز وهوشمند بوده و فاصله تعویض دنده ها در آن بسیارکم است ، یعنی تعریف مناسبی که بتوان ازاین گیربکس داشت آن بوده دنده مناسب در زمان مناسب عوض شده و موتور با جعبه دنده به شکل بی نظیری کوپل و جفت و جور شده است و همه اینها در یک چشم به هم زدن رخ می دهد.
با این وجود کسانی که با پورشه 911 تست رانندگی انجام داده اند می گویند عملکرد گیربکس دو کلاچه این ماشین از بنز بهتر است، این درحالی است که جعبه دنده مرسدس هم 7 سرعته دو کلاچه است. در دیگر سوپراسپورتها مثل لامبورگینی آونتادور این جعبه دنده دو کلاچه یک ضعف دارد و آن بوده که زود داغ می کند و رانندگی در ترافیکهای بسیار طولانی با آن دردسرساز است.ترمزها و دیسکهای قلدری هم که روی این سوپراسپورت سوار شده نیزوی ایستای بسیار خوبی در اختیارش قرارمی دهند و ماشین با صلابت تمام درجای خود میخکوب می شود.با این حال هنگام سواری در AMG GT s احساس  راندن یک ماشین بزرگ را در جاده پیدا می کنید ، حسی که درپورشه 911 اینگونه نیست.مورد دیگر این است با اضافه شدن آپشنها به این ماشین قیمت آن هم افزایش چشمگیری پیدامی کند، برای مثال مدل خاصی ازرنگ زرد این ماشین( یعنی این آپشن) حدود 15 هزار دلار قیمت دارد! این ماشین رقیب پورشه 911 جی تی 3 است که از موتور 6 سیلندرخطی و 3 لیتری با دو توربوشارژر سود می برد. در کلام کلی AMG GT S تعریف جدیدی از سوی مرسدس بنز در دنیای سوپراسپورتهای زیر 200 هزار دلار است ، محصولی که نمونه کوچک شده اس ال اس بوده و بشدت بر بازار فروش پورشه 911 و مکلارن 570 و آئودی آر 8 تاثیر گذاشته است.خودرویی با موتور قلدر ، فرمان و هندلینگی چقر ، ترمزهای فوق العاده قوی ، قدرت چسبندگی بیش از 1.5 جی و شتاب گیری عالی است که نهایت ترشح آدرنالین را می توان با آن تجربه کرد.
درخاتمه جای دارد ازآقایان امین امرجی و مهندس علی دوستی به جهت همکاری صمیمانه با تیم تست مجله ماشین تشکر و قدردانی نماییم.

جدول مشخصات فنی مرسدس بنز َAMG GT S

AMG GT S فاکتورها
 4لیتر ، 8 سیلندر خورجینی با دو توربو شارژر گنجایش موتور/سیلندر
515 اسب در6000 دور قدرت موتور 
670 نیوتن متر در 5000 دور گشتاور
 دوچرخ عقب محورحرکتی
7سرعته دو کلاچه AMG سرعتی جعبه دنده
 3.7 شتاب 0 تا 100 کیلومتر( ثانیه)
310 کیلومتر حداکثرسرعت
11.5 مصرف سوخت در 100 کیلومترترکیبی( لیتر) 
75 گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
11.5 متر شعاع گردش
4546 /2075 /1287 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2628 فواصل اکسلها(میلی متر)
265/35R 19 رینگ و تایرجلو
295/30R 20 رینگ و تایرعقب
15.4 اینچی درجلو و14.2 اینچی درعقب دیسکهای ترمز جلو و عقب
286 گنجایش صندوق بار ( لیتر)
1645 وزن ( کیلوگرم)

حدود 130 هزار دلار قیمت در بازارجهانی
 

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  super sport  ،  sport car  ،  SLS AMG  ،  AMG GTS  ،  hyper car  ،  bucket seat  ،  M178  ،  individual  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  سوپر اسپورت  ،  ابرخودرو  ،  سوپراسپورت  ،  خودروهای اسپورت  ،  شتاب  ،  قدرت موتور  ،  توربوشارژر

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها