تست فنی رنجروور اوتو بایوگرافی LWB ( Long Wheel Base )
سلطان صاحبقران!


بازار خودرو داغ نیست !نه تنها داغ نیست بلکه قیمتهای کاذب چه در بخش خودروهای داخلی و چه وارداتیها آشفتگی را پدیدار ساخته که بر انتخاب و تصمیم گیری مشتریان نیز تاثیر مستقیم می گذارد و انتشار خبرهای متعدد

سلطان صاحبقران!

تست و نوشته :مسیح فرزانه 
عکس : بامداد صفاییان
چاپ شده درمجله ماشین
بازار خودرو داغ نیست !نه تنها داغ نیست بلکه قیمتهای کاذب چه در بخش خودروهای داخلی و چه وارداتیها آشفتگی را پدیدار ساخته که بر انتخاب و تصمیم گیری مشتریان نیز تاثیر مستقیم می گذارد و انتشار خبرهای متعدد مبتنی بربازشدن سیستم ثبت سفارش یا ترخیص بیش از 14 هزار خودروی مانده درگمرک هیچ کدام نه تنها تا این لحظه عملی نشده اند بلکه حتی تاثیرکوچکی بروی حرکت بازار نگذاشته اند.با این اوصاف با فرارسیدن ایام پایانی سال 1397 و ورود به بهار همچنان بازار خودرو در خواب زمستانی به سرمی برد اما دراین بین علاقمندان خودرو همچنان در تکاپو بوده و با توجه به آزاد بودن واردات خودروهای گذر موقت شاهد ورود مدلهای خاص اسپورت و لوکس هستیم که در این شماره پس از تست فنی مرسدس بنز AMG GT S بسراغ رنجروور LWB Autobiography ( long wheel base  ) یکی دیگر از این سلاطین خاص سواری می رویم  ....یکی از بزرگان آفرود

•تست فنی

جثه ای بزرگ ، درهایی پهن و ورودی عریض به اطاق که بخش بیرونی رنجروور را می سازند همه اینها را اگر کنار معماری که انگلیسی روی خانه هایشان انجام می دهند قراردهید به یک تناقض برمی خورید!چون بریتانیاییها خانه هایشان را خیلی کوچک و جمع و جور می سازند و تولید چنین سمبلی در صنعت خودروسازیشان خود نشانگر نوع متفاوت نگاه آنها درخودروسازی دارد، زیرا این مسئله در مارکهای دیگری چون جاگوار ، رولزرویس ، بنتلی و...هم به چشم می خورد ، یعنی تولید خودروهایی با فضاهای بزرگ و البته جادار و راحت و البته فراموش نکنید لوکس و با امکانات .
صندلیهای ردیف جلویی ماشین اینقدر عریض و به قولی پت و پهن هستند که می توان مثل یک مبل تک نفره داخلش لم داد و ولو شد.کیفیت چرم وراحتی صندلی ها از نکاتی هستند که می توان به وضوح به آن اشاره کرد ، به اضافه اینکه چرم قرمزجلوه ای دوست داشتنی به فضای داخل بخشیده است. این چرم با ترکیبی از چرم مشکی دوردوزی هم دارد که روی درها هم کشیده شده .همچنین فرمان تو دست و عضلانی ماشین 4 پایه است و خیلی هم روی آن شلوغ نیست و راننده را گیج و گنگ نمی کند و گویی شما را به یاد فرمان ایووک می اندازد، با این وجود دکمه و کلیدهای کاربردی روی آن نصب شده است.
رنجروور اوتوبایوگرافی داشبورد بسیار پهن و بزرگی دارد و یک نمایشگر حدودا 10 اینچی در وسط آن گنجانده شده که در بالای سیستم صوتی  " مریدین meridian  " قرارگرفته. این سیستم صوتی کیفیت صدای بسیار خوب که نه ، عالی دارد و در نوع خود یک مارک لوکس وبا عیاربالا محسوب می شود ودرکنار مارکهایی چون" بروم استر" که روی بوگاتی و پورشه بصورت آپشن با قیمت حدود 7 هزار یورو سوار می شود و یا برند " لکسیکون " که بروی لکسس است قرارمی گیرد.
از نقطه نظر ارگونومی هم همه چیز دردم دست راننده قراردارد و نیازی نیست تا حرکت اضافی انجام دهد.داستان درصندلیهای ردیف عقب نیز نظیرجلواست ،شما با محیطی عریض و طویل وراحت و فضای پایی عالی طرف هستید و گویی با توجه به نمایشگرهای پشت صندلی های جلو شما در یک اطاق کنفرانس کوچک و متحرک نشسته اید که با توجه به طویل تر بودن محور عقب تا جلو دراین مدل به نسبت رنجروور استاندارد این امر بیشتر ملموس بوده و البته به چشم می آید. 
برای درگیر کردن ماشین با دنده D یا همان حرکت ، طبق معمول تمامی ماشینها ، در اینجا خبری از دستگیره یا اهرم دنده نیست و مکانیزمی که جگوار لندروور چندی است بروی خودروهایش انحصارا پیاده می کند این روند را انجام می دهد.یعنی یک اهرم دایره شکل مثل موج رادیو که با چرخواندنش گیربکس در حالتهای گوناگون قرارمی گیرد.
استارت و حرکت اولیه ماشین همراه با صدای غرش شنیدنی است و این جثه 2.5 تنی  جوری از زمین کنده می شود که گویی سوار یک خودرو اسپورت هستید وحس نمی کنید پشت رل یک شاسی بلند سنگین وزن نشسته اید.
.تعویض دنده ها نرم و بدون کوچکترین لرزش وضربه ای صورت می گیرد و دور موتوردر محدود قرمز روی حالت اسپورت تعویض می شود ، این جعبه دنده 8 سرعته است و یکی از تفاوتهای این رنجروور با نسل قبل همین گیربکس جدیدش است که در زمان حدود 6 ثانیه ماشین را به سرعت 100 کیلومتر می رساند.این اطاق از رنجروور حتی در شتاب گیری اولیه از رنجروور سوپرچارژ نسل گذشته تیزو بزتر است ودررقابت می تواند آنرا جا بگذارد.درسبقت گیریها نیز موتور518 اسبی جانانه بر سطح جاده می تازد و غرش پرطنین ان قابل شنیدن است.یک غرش بم وقر قر کنان که درزمان تخته گاز رفتن برشدتش افزوده میشود.
ماشین در حدود 10 ثانیه قابلیت رسیدن به سرعت 140 کیلومتر را داراست و این اتفاق در حالی رخ می دهد که گشتاور 600 نیوتن متری موتورجور این جثه غول پیکر را می کشد و می تواند به نسبت اسب بخار به وزن یک به 4.7 برسد که درنوع خود درماشینهای اسپورت چنین تعریفی شده است و راندمانی بسیار بالا را دراختیار رنجرور قرار داده.دیگر با گذر از سرعت 140 کیلومتر سرعت شمارگویی نیرویی دو برابرگرفته و با نوسانی اعجاب برانگیززیاد می شود.
شتاب گیری بصورت کلی با این غول 2.5 تنی عالی و راحت است و با هر فشاری بر پدال گاز رنجروور قابلییت سبقت گیری پیدا می کند. البته سبقت گیری آن مثل تخته کردن روی ماشینهای اسپورت و پرتاب شدن دهانه خودرو رو به جلو نیست و وزن بالای این ماشین و قابلیتهای دینامیکی و آفرود و سایز و حجم اطاق هم دراین امر نقشی مهم را ایفا کرده اند. با هر تخته گاز کردنی دماغه ماشین به سمت بالا رفته و بخش انتهایی خودرو فاصله اش به زمین کم می شود.
عایق بندی داخل اطاق به خوبی انجام شده و حتی درسرعتهای بالا خبری از صدای باد ، فضای بیرون و یا تایرها روی آسفالت نیست. البته شاید فکر کنید با چنین خودرویی که انرا در کنار لندکروزر و مرسدس بنز G کلاس بعنوان بزرگان افرود می شناسند باید به دل صحرا زد و از سخره ها بالا و پایین رفت! اما باید عرض کنم چنین امکانی و ایجاد چنین فضای برای این خودرو مهیا نبود و باید به تست رانندگی شهری بسنده می کردیم.
درنوع سواری این ماشین باید عرض کنم با اینکه خودروهای شاسی بلند ، سواری نسبتا خشکی داشته وضربات از سطح جاده به داخل نمود پیدا می کند اما در رنجروور اصلا اینگونه نیست و چه فرمان و چه اطاق تکانهای زیادی نداشته و گویی حس می کنید سوار برقایق شده اید که بروی امواج دریا ارام و ساکن حرکت می کند.درحقیقت سیستم تعلیق به گونه ای تعریف شده که کمترین میزان ضربات و تکانها را به داخل انتقال می دهد و تمامی امواج سیال حاصل ازانرا دفع می کند.
در بخش دیگر یعنی مانورپذیری ، رنجروور ثبات بالا و چسبیندگی عالی روی زمین دارد و اگرچه حس یک خودروی اسپورت را نمی دهد  ولی حس یک شاسی بلند اسپورت و قرص و عضلانی را دارد واما با توجه به فرم نسبتا جعبه ای اطاق و فاصله ان از کف زمین در میان رقبای خود بسیار خوب و قابل احترام است. نکته مورد توجه درخصوص این خودرو درکنار تمامی موارد بالا فضای بزرگ اطاق ، راحتی سرنشینان داخل آن و دید بسیار خوب راننده به اطراف اشاره داشت که بواسطه همین ارتفاع خوب خودرو از زمین و ابعاد آن حاصل شده است
قدرت ترمزگیری نیز از دیگر توانمندیهای این ماشین بوده و خبری از ترمز های تیز یا بالشتکی نیست و عملکرد سیستم ترمز و سامانه های مربوط به ان عالی است .
درحقیقت در کنار موارد بالا که ذکر شد یکی دیگر از نقاط مثبت این ماشین فضای راحت و باز داخل اطاق وصندلیهای نرم آن درکنار دید بسیار مناسب راننده به بیرون است که مهندسی خوب ابعاد باعث این دو رویداد شده است. یعنی در داخل این ماشین همانند یک قایق بزرگ لوکس احساس کمبود جا نمی کنید و از همه امکانات صوتی و تصویری آن سود می برید.  در حقیقت این بزرگ بودن خودرو یک احساس است که
حتما به شما هم دست داده که داخل ماشینی بوده و احساس کوچک بودن ماشین یا بزرگ بودنش بر شما قالب شود.
در کلام کلی می توان رنجروور را سمبل خودروهای لوکس آفرود دانست که با موتور چقر و قلدر و گشتاوری بالای 600 نیوتن متر با سیستم هوشمند چهارچرخ متحرکی که دارد زمین را زیر پایش له کرده و با قدرت تمام طی طریق می کند. فضا سازی داخل آن عالی و خبر از یک مهندسی انگلیسی بی نظیر می دهد ، دید راننده و سرنشینان به اطراف بالاست و هیچ نقطه کوری مشاهده نمی شود و حس می کنید درون یک پنت هاوس نشسته اید که دور تا دور آنرا شیشه فرارگرفته است.
دیگر نقطه جالب این ماشین صدای شنیدی اگزوز و موتور بوده که قوی و غر غر کنان است و حس رانندگی اسپورت را به شما می دهد.سواری ماشین نیز بشدت پایدار و با ثبات و با هندلینگ عالی است و فرمان با کوچکترین دستوری از سمت شما عکس العمل نشان داده و جهت حرکت خودرو را تغییر می دهد .سیستم ترمز گیری عالی ، تعلیقی که این ارتفاع 2 متری را به خوبی در حرکت جمع کرده و فعالیتهای بدنه را به کمترین میزان خود می رساند و البته گیربکسی هوشمند با فواصل کم تعویض دنده ها که بالاترین میزان دور موتور را برای رسیدن به گشتاوربالا حاصل می کند از نقاط مثبت و قابل امتیاز دهی این لرد بریتانیایی برشمرده می شوند که می تواند خودرویی مناسب برای کار و تجارت ، استفاده روزمره و سفر باشد. در خاتمه جا دارد از مالک محترم خودرو جهت همکاری با تیم تست مجله ماشین تشکر نماییم.

جدول مشخصات فنی رنجروور Autobiography LWB
رنجروور فاکتورها
5 لیتری هشت سیلندرخورجینی گنجایش موتور/سیلندر
518 اسب بخار در6000 دور قدرت موتور 
625 نیوتن متر دردور موتور 2500 تا 5500 گشتاور
 4 چرخ محورحرکتی
8سرعته خودکار جعبه دنده
 5.2 شتاب 0 تا 100 کیلومتر( ثانیه)
210 کیلومتر درساعت حداکثرسرعت
14.6 لیتر مصرف سوخت در 100 کیلومتر( شهری) 
103 گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
5199 / 2219/ 1838 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
3119 فواصل اکسلها(میلی متر)
900 گنجایش صندوق بار ( لیتر)
2451 وزن ( کیلوگرم)

حدود 150 هزار دلار قیمت  پایه  

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  range rover  ،  land rover  ،  LWB  ،  Autobiography  ،  meridian  ،  off road  ،  suv  ،  luxury  ،  luxury cars  ،  British car  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تست فنی  ،  آزمایش رانندگی  ،  رنجروور  ،  لندروور  ،  لانگ  ،  لوکس  ،  لاکچری  ،  آفرود

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها