تست فنی مرسدس بنز GLK 350 BRABUS - 4 MATIC
آچار فرانسه برابوس


سال 1977 وقتی " بودو بوشمن " تصمیم گرفت خودروی مرسدس بنز خود را تقویت کند ناگهان این تصمیم از قالب شخصی خارج و مبدل به یک نقشه تجاری گشت. به همین دلیل وی تصمیم گرفت شرکتی برای این کار فعال کند

آچار فرانسه برابوس

تست و نوشته :مسیح فرزانه 
عکس : علی رزوان
چاپ شده درمجله ماشین

سال 1977 وقتی " بودو بوشمن " تصمیم گرفت خودروی مرسدس بنز خود را تقویت کند ناگهان این تصمیم از قالب شخصی خارج و مبدل به یک نقشه تجاری گشت. به همین دلیل وی تصمیم گرفت شرکتی برای این کار فعال کند اما بدلیل قوانین موجود درکشور آلمان از آنجایی که یک شرکت باید از دو نفر تشکیل شود او دوست خود " کلاوس براک من " را نیز درکار شریک کرد و اسم شرکت از 3 حرف نخست فامیلی این دو یعنی BUS و BRA با نام برابوس " گ ام ب ها  -GmbH " یا همان شرکت مسئولیت محدود متشکل و در " بوت روپ " آغاز به فعالییت نمود و حالا پس از گذشت 4 دهه به گفته آقای بوشمن  ، برابوس به یکی از شرکای بزرگ تجاری مرسدس بنز و بزرگترین تولید کننده قطعات تیونینگ مرسدس بنز با بازاری وسیع و بین المللی مبدل شده است.
برای مقطعی نیز محصولات این شرکت در قالب کراس اوورهای GLK در سال 2011 و 2012 وارد بازارکشور شدند و پس از سالها ما را بر آن داشت تا دست به تست یکی از نمونه های کم یاب و موجود در بازارکشور بزنیم.
در حقیقت جی ال ک ( که تعریف نام آلمانی Geländewagen Luxus Kompaktklasse ) بود اولین بار درسال 2008 و پس از رونمایی در نمایشگاه بین المللی خودری پکن با کد اطاق X204 در کلاس یک شاسی بلند جمع و جور لوکس وارد بازار شد و تولیدش تا سال 2015 در 4 سایت مرسدس بنز در آلمان و مصر و چین و ویتنام با سوار شدن بروی پلت فرم مشترک C کلاس اطاق 204 ادامه پیدا نمود تا اینکه نسل دوم با کد X253 و نام GLC وخودرویی مشابه به C کلاس اما درکلاس اس یو وی متولد شد.

•آزمایش فنی 

وقتی صحبت از کراس اوور یا خودروهای چند منظوره می شود توقع از یک ماشین کمی بالا می رود. مصرف کننده فکر می کند با وسیله ای طرف است که قرار است جادو کند! هم سریع برود ! هم جادار باشد! هم کم مصرف و هم همه جع رو! و عملا گویی با پرداخت مبلغی مشخص یک آچار فرانسه خریده اید! درهرصورت این سئوال پیش می آید که آیا رسیدن به این مهم امکان پذیر است یا خیر ؟ شاید بتوان مرسدس بنز GLK را چنین اتومبیلی دانست که سعی کرده با حفظ خاصیتهای گذشته و کمی بروزرسانی در ورژن GLC نیز چنین کاربردی داشته باشد.
فضای بیرونی GLK خیلی ساده و با استفاده از خطوط همیشه شکسته که المانها در ماشینهایشان تا پیش از ورود گوردون واگنر به دپارتمان طراحی مرسدس بنز شکل گرفته است. حتی این امر در ستون های عقبی و جلویی و همچنین چراقهای عقب و جلو نیزبه خوبی قابل مشاهده بد و سبب بوجود آمدن کراس اووری با طراحی به نسبت محافظه کارانه اما اسپورت شده است که در نمونه مورد تست ما بدلیل سود جستن از کیت نرم یا سافت softبرابوس که شامل زیر سپر عقب و زیر دریهای وهمچنین رینگها و سراگزوز شده است چهره ای عضلانی و ورزشی به خود گرفته است.فضای داخل نیز از همین شرایط سود می برد و فرمهای شکسته در روی داشبورد ، نمایشگر پشت فرمان ، ادوات روی در و... خودنمایی می کند. استفاده از سردنده با لوگوی برابوس و پدالهایی با همین نام ، نمایشگر سرعت BRABUS که عدد جذاب 330 کیلومتر را نشان می دهد و پادری که نوشته برابوس با بازشدن درخودرو در آن رنگی جالب به خود می گیرد و...همه و همه خبر از خودرویی می دهند که ساده ترین تغییرات ظاهری و تزئینی این تیونر رویش لحاظ شده است. اما قدرت و خروجی موتور نیز به نسبت نمونه استاندارد با 60 تا 70 اسب افزایش با توجه به تغیراتی در پیشرانه و ECU  یاهمان کامپیوتر همراه بوده که در کنار استفاده از سراگزوزهای اسپورت برابوس و صدای غرغری که در استارت اولیه دارد حاکی از سواری پرشور و هیجان است.
تپشهای آغازین این فرزند برابوسی با استارت اولیه شروع شده و ماشین از جا کنده و اقدام به سرعت گرفتن می کند. تعریف نسبت اسب بخار به وزن  یک به 5.5 خبر ازاین می دهد که با موتوری چقر و پرتلاطم و شاسی بلندی چابک و تیز و فرز طرف هستیم.کششهای اولیه ماشین با پدال گاز کم کم خود را نمایان می کند و ماشین با هر نیش گازی به جلو پرتاب شده و دماغه آن رو به بالا می رود. شتاب اولیه در کمال ناباوری وفراتر از انتظار روی 6.5 ثانیه ثبت می شود و عقربه دورشمار سرعت از 100 گذشته و موتور شروع به نمایش قهرمانانه قدرتش می کند.در حقیقت این یک اعلام قدرت GLK برابوس با کمترین تغییرات صورت گرفته روی موتوراست که می تواند با یکی از پرشتابهای بازارکشور مثل پورشه باکستر و جنسیس کوپه رقابت در کلاس کاملا متفاوت کند.
صندلی های جی ال ک خیلی نرم و خوش استیل و موقعیت پشت فرمان خیلی با ثبات برای راننده رقم می خورد.البته صندلیها فرم اسپورت نداشته و بدن بصورت تمام و کمال درآن جای نمی گیرد و این برای ماشینی که خاصیتهای اسپورت یک کراس اوور و سواری چون سی کلاس را به عاریت می کشد می تواند سرنشین را دچار تناقض کند که قراراست چه راندمان فنی از ماشین تحویل بگیرد؟ البته فرم صندلی به گونه ای بوده که موقعیت راننده در پشت فرمان با صلابت تمام حفظ شده و این امر برشرایط رانندگی با ثبات تاثیر مثبتی به همراه دارد.فضای سر و پا و شانه های تعریف شده در ردیف جلو نیز بسیار باز و مناسب طراحی شده.
البته فرمول محافظه کارانه کنسول جلو با خود هیجانی به همراه ندارد ولی پشت امپر 330 کیلومتری می تواند نظر هر راننده ای را به خود جلب کند. جی ال ک خیلی تیز دور می گیرد و تنها با اشاره ها و فشردن پدال گازبرسرعت خود می افزاید.رسیدن به سرعت 140 کیلومتر برای موتوری 3.5 لیتری با قدرت بیش از 300 اسب یک شوخی بچه گانه است و اگر سرعت 200 کیلومتر را طلب کنید شرایط برهمین منوال است. روی سرعت 150 کیلومتر بواسطه ارتفاع کمی ماشین تا زمین ورینگهای اسپورت شما از سواری خوش فرم ، با چسبندگی بسیار عالی سود می برید و بواسطه شاسی که برای C کلاس بوده و این اتاق رویش سوار می شود این امر دو چندان می شود.
چنین تعریفی از مهندسی آلمان همچنین سبب می گردد ماشین در پیچها ومسیر ها پر خم جاده ای همانند ماری به زمین چسبیده و خوش خط و خال بدون توجه به اینکه یک کراس اوور است طی طریق می کند. حسن دیگر جی کلاس بواسطه ستونهای شکسته و نازک دید بسیار خوب در جلو است. همچنین ابعاد خودرو به گونه ای تعریف شده که در کنار فاصله 2.7 متری محور عقب تا جلو شما از فضای عقب بسیار دلبازومناسبی سود می برید که این امر بروی صندوق بار 600 لیتری هم تاثیر مثبت خود را گذاشته است.
عایق بندی داخل اطاق بسیار خوب تعریف شده و با توجه به رینگهای بزرگ خبری از صدای آسفالت و تایرها و باد در داخل کابین نیست. نقطه بسیار عالی و شاید بهتر است بگوییم قوت این ماشین هندلینگ یا همان فرمان پذیری و سپس چسبندگی آن است
که سیستم 4Matic یا همان چهار چرخ متحرک همانند سوپاپ اطمینانی جانانه عمل می کند و تمامی اینها سبب می شود قدرت مانورپذیری بالایی در سرعتهای بالا خروجی فنی این کراس اوو باشد. البته گیربکس 7 سرعته ماشین همانند نمونه های قبلی بنزآن تاخیر همیشگی در استارتهای اولیه را نشان می  دهد و با کمی تعلل و فکر کردن در عدد یک قرار می گیرد اما درحالت تعویض دستی یا همان تیپترونیک این سستی جبران شده و راننده می تواند با بازی با دور موتور اقدام به تعویض دلبخواه دنده در محدوده قرمز کند.
فرمان نیز گوش به امر و در برخی مواقع تیز و سبک عمل می کند و میدان دورگیری خوبی را در اختیار GLK قرارمی دهد.در کل این موتور 6 سیلندر خورجینی و پدالهای مدال کوب با آرم برابوس خود به همراه آورنده یک اعتماد به نفس مضاعف برای راننده بوده به اضافه اینکه قدرت تولید شده از طرف دیسکهای ترمز مرسدس بنز به اندازه و کافی است وبا ثلابت ماشین را متوقف می کند.
درکلام کلی و خلاصه می توان GLK  برابوس را کراس اووری با سواری اسپورت و چسبندگی بالا ، فرمان چموش و گوش به امر ، عایق بندی مناسب ، پیشرانه ای قلدر و به قولی گردن کلف ، ترمزهای با ثبات و قوی و مهندسی بسیار عالی ابعاد و فضا نامید که می تواند نیاز هرخانوادی را به یک خودروی بواقع همه جارو و همه کاره برآورده کند.
دراینجا نیزجا دارد از همکاری صمیمانه مالک خودرو با گروه تست مجله ماشین صمیمانه تشکرکنیم.


لینک مطلب منتشر شده در وب سایت مجله ماشین 

جدول مشخصات فنی مرسدس بنز GLK 350 برابوس- 4Matic
جی ال ک 350 فاکتورها
3498 سی سی – خورجینی وی شکل گنجایش موتور/سیلندر
332 اسب بخار در 6200 دور     -  272 اسب در GLK استاندارد قدرت موتور 
420 نیوتن متر در 4200 دور  - 350 نیوتن متر در GLK استاندارد گشتاور
 چهار چرخ – 4 matic محورحرکتی
7 سرعته خودکار جعبه دنده
 6.1  -   6.7 ثانیه  در GLK استاندارد شتاب 0 تا 100 کیلومتر( ثانیه)
250 کیلومتر  - 230 کیلومتر در GLK استاندارد حداکثرسرعت
14 مصرف سوخت در 100 کیلومترشهری( لیتر) 
66 گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
4528/ 1840/1699 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2756 فواصل اکسلها(میلی متر)
600 گنجایش صندوق بار ( لیتر)
1830 وزن ( کیلوگرم)

17900 یورو قیمت در سال 2011 
1500 یورو ارزش ادوات تیونینک 
برچسب ها برچسب ها:  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  مسیح فرزانه  ،  تست فنی  ،  آژمایش رانندگی  ،  منصوری  ،  شاسی بلند  ،  اس یو وی  ،  ستاره ایران  ،  برابوس ایران  ،  برابوس  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  machine magazine  ،  mercedes-benz  ،  4matic  ،  GLK350  ،  setarehiran  ،  Brabus  ،  Brabus iran  ،  iran  ،  tuning  ،  suv  ،  cross over  ،  X204  ،  Geländewagen Luxus Kompaktklasse  ،  GmbH  ،  GLC  ،  ECU  ،  mansory

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها