تست فنی و آزمایش پورشه ماکان
ماکان به کام


آمارهای شرکتهای بین المللی که در زمینه تجارتهای هوشمند درصنعت خودرو و تامین قطعات و خودرو فعالییت می کنند می گوید که در سال 2016 بازارخودروهای شاسی بلند همچنان در 4 کلاس یا همان سگمنت B ، C ، D و E به ترتیب از 38( مربوط به مینی کراس اوورها) تا 10 درصد...

ماکان به کام

تست و نوشته : مسیح فرزانه 
عکس : علی رزوان 

چاپ شده درمجله ماشین
آمارهای شرکتهای بین المللی که در زمینه تجارتهای هوشمند درصنعت خودرو و تامین قطعات و خودرو فعالییت می کنند می گوید که در سال 2016 بازارخودروهای شاسی بلند همچنان در 4 کلاس یا همان  سگمنت B ، C  ، D و E به ترتیب از 38( مربوط به مینی کراس اوورها) تا 10 درصد ( مربوط به شاسی بلندهای تمام سایز درشت هیکل ) رشد فروش نشان داده اند که در مقام اول تا سوم برندهایی چون هوندا ، رنو و پژو دیده می شوند. در کلاس C یعنی یک سایز بزرگتر برندهای تویوتا ، هوندا و فورد و سپس در کلاس D اسامی چون نیسان ، جیپ و فورد و در انتها و کلاس بزرگ ترینها برندهای فورد ، جیپ و لکسس تکیه زده اند که بدلیل تبلیغاتی نشدن موضوع از نام دقیق مدلهای این خودرو و بعضا شاید حضور برخی از آنها در بازار کشورمان پرهیز نموده .همه این داده ها نشان می دهد که حضور بزرگان صنعت خودرو چون مرسدس بنز با محصولی چون GLA ، ب ام و با ایکس 4 و پورشه با ماکان نشان از تاییدیه ای محکم بر پرفروش و خوش مشتری بودن این کلاس کراس اوورهاست که با ورود ماکان از حدود 1 سال پیش تا کنون به بازار کشور و عرضه در رنج قیمتی 650 تا حدود 800 میلیون تومان ( از مدل پایه تا همراه با کیت بدنه MANSORY ) بسراغ تست فنی آن رفتیم و ساعاتی را در یکی از مناطق کوهستانی تهران به کام شیرینی بردیم که آنرا درقالب یک تست رانندگی تقدیم شما می نماییم.
تست فنی 
کوچک سازی کلاسهای خودرویی بر اساس طراحی و شکل بدنه و قطعات مشترک در صنعت خودروسازی استراتژی غریبی نیست و معمولا خوب جواب داده و همراه با موفقیت است ، یعنی این کار هزینه را کم و سود نهایی را افزایش می دهد. مثل C کلاس بنز که اس کلاس کوچک بود ، یا لکسس NX که یک RX کوچو لوست و حالا ماکان که ترکیبی از 911 و کاین است.البته ماکان روی پلت فرم مشترک با آئودی Q5 سوار شده ( مثل کاین و توراگ و بنتایگا که پلت فرم مشترک دارند ) اما با کیفیت ساخت به مراتب بالاتر ، طراحی جذاب تر و البته راندمان اسپورت عالی.در ماکان مثل همه پورشه ها سوییچ ( یا همان ریموت ) در بخش چپ فرمان قرار می گیرد، این اوین سیگنال پورشه به مشتریان است که من درهمین مرحله استارت زدن با بقیه متفاوتم ، پس بنشینیده و تا انتها نظاره گر باشید.
 نکته جالب اینکه فرمان کوچک و اسپورت این ماشین با شیفترهایش بصورت مشترک در سوپراسپورت برقی پورشه یعنی 918 اسپایدریکی است!عملکرد فرمان در حین راندن هم خیلی اسپورت و تودست و چست و چابک است و درحدود 2.5 دور قفل می شود و میدان گیری خوبی به شما در حین دورزدن می دهد. حس گرفتن فرمان این ماشین در دست مثل حس یک ماشین کورسی است البته با یک چرم دوست داشتنی و فییرکربن چشم نواز. قر قر موتورماشین خیلی گوش نواز نیست و مالک دنبال نصب یک منبع اگزوز " آکراپوویک " یا چیزی شبیه به آن است . ولی وقتی به ماشین گاز می دهم و پدال تا ته فشرده می شود ماکان چالاک بودنش را به رخ می کشد و تعریف وزن به اسب بخار 1 به 7 نمود پیدا می کند.ترجیم می دهم ماشین را در حالت معمولی ( کامفروت ) برانم ، علی رغم تصویری که ازاین کلاس ماشین اسپورت با رینگ بزرگ و سقف کوتاه و..وجود دارد ولی خیلی دست اندازها و لرزشها به اتاق منتقل نمی شود ، ولی به نظرم فرمان ضربات بزرگ را نسبتا زیاد به دستان راننده می دهد ، البته که خللی در کنترل ماشین ایجاد نمی کند. ماکان در چنین حالی در حدود 7 ثانیه سرعت 100 کیلومتر را ثبت می کند. اما حالت مورد علاقه ام که دوست داشتم سریعتر به آن برسم اسپورت پلاس بود ، وقتی دکمه را فشردم همه چیز تغییر کرد، سواری خشکتر ، فرمان سفت تر ، ماشین وحشی تر و سیستم توربو با کوچکترین فشاری روی دورپایین موتوربکار می افتد،در حالت کندن ماشین دراسپورت پلاس یک صدای طوفانی باد از موتوربه گوش می رسد ، صدای جذابی است و پورشه ما خیلی تیز و بزقابلییت مانورش بیشتر می شود. در پیچهای تند و پرفشار کوهستانی ( روی آسفالت ) کندن این ماشین هنر می خواهد و بس !
این ماشین تقریبا 250 کیلو از کاین سبک تر است و با توجه به وزن 1.7 تنی که دارد کمی سنگین به نظر می رسد ( بدنه ماکان از استیل و الومینیوم استمپ شده است ).البته نزدیک به 0.90 جی تحمل در برابر فشار جانبی دارد که درنوع خودش برای یک کراس اوور محشر است و با خودروهای 4 در اسپورت مثل سری 3 و سی کلاس قابل رقابت است.اما درهرحال این سنگینی وزن روی بدنه این ماشین تاحدودی قابل لمس است و قطعا اگر روزی با رفع محدودیت واردات نمونه 6 سیلندر 3.6 لیتری توربو ماکان راه به بازار کشور باز کند می تواند رسما مبدل به یک بوکسور سبک وزن قدرتی و چالاک بشود..یک چقر بد بدن برای رقبا!این مدل البته در دنیا 3 رقیب قلدرتر از خود دارد GLA45 AMG و آئودی SQ5 و ب ام و X4-X drive  است که GLA 45  در مباحثی چون شتاب گیری و هندلینگ و ...با فاصله رقبا را می زند. با این حال مدلهای وارد شده به کشورمان با توجه به ارزش گذاری و کد تعرفه ای 87032319 که توسط گمرک صورت گرفته بین 74 تا 85 هزار دلار قیمت خورده و از سه کشور آلمان ، امارات و گرجستان به ایران رسیده اند.شاید جالب باشد بدانید طبق آمار گمرک در سال نوده و سه 18 دستگاه پورشه ، در سال 94 نیز 35دستگاه و در شش ماه نخست سال 95واردات پورشه به 24 دستگاه در تقلیل یافت که از این میزان 15 دستگاه ماکان و 9 دستگاه باکستر اس بوده اند. 
جدا ازاین آمارها تازه وقتی این بچه کاین را روی حالت رانندگی اسپورت و اسپورت پلاس می گذارید ماهیتش را نشان می دهد و به نوعی هار می شود..حیوان هاری که البته قابل کنترل است و می تواند دراین شرایط در حدود 6.5 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر برسد. عملکرد بی نظیر بعدی را گیربکس دو کلاچه پورشه نمایش می دهد ، عملا تعامل و کوپل بودن موتور و گیربکس این ماشین یک دانشگاه و دوره فشرده مکانیک و علمی دردنیاست و این کار فقط هنر یک آلمانی است و بس!
ماکان با همین سرعت 100 تا 140 سرپیچها عالی فرمان میگیرد و به قول قدیمی ها پیچ را بغل می کند. در قدرت موتور و گشتاور باوجود کمی اضافه وزن مردانه گاز می خورد و به جلو پرت می شود. صندلیهای جلونیز به خوبی بدن را درخود می گیرند.فضا سازی داخل ماشین مثل ترکیبی از یک کاین و 911 کوچولوست ، سقف ماشین کوتاه است . صندلی ها راحت و اسپورت هستند ، جای خوبی بعنوان راننده تا فرمان دارم ، همینطور شانه هایم آزاد هستند و دسترسی خوبی به ادوات روی داشبورد دارم و براحتی می توان بچرخم و لی فاصله ام با ردیف عقب خیلی کم است، با این وجود ردیف عقب ماشین علیرغم اینکه جای پای خوبی دارد اما ارتفاع سقف کم است ، عرض صندلیهایش هم کم است و اگر دو صندلی کودک داخش قرار دهید عملا یک بزرگسال باید خودش را بچلاند تا دربین آنها بنشیند ، درکل عملا عقب ماشین برای دو بزرگسال جا دارد و بس.
شاید بخواهید از دید شیشه عقب هم جویا شوید که باید بگویم تعریفی ندارد و درچنین کلاسی تقریبا طبیعی است ، البته مشکل اینجاست که دوربین و مانیتوری هم که پورشه روی این ماشین برده خیلی کارایی لازم را ندارد ، اول که آفتاب دائما در مانیتور بوده و تصویر مشخص نمی شود ، مسئله بعدی اینکه خط کشیهایی که دوربین می کند و وضوح دوربین ماشین اصلا خوب نیست بیشتر راننده را به خطا می اندازد و هم من و هم مالک برای دنده عقب رفتن از آینه های بزرگ و خوش دید کناری استفاده می کردیم که خیلی کارایی عالی داشت.چنین دوربین در GLA دقیقا Hi def است ، اما درماکان نه و تصاویر خوب و شفافی خروجی نمی دهد. با این حال مهندسی تعریف ابعاد بیرونی اینقدر این ماشین عالی است که عملا نقطه کوری در جلو و اطراف نیست و خیلی راحت می شود این کراس اوور را پارک کرد و با آن پیچید و دور گرفت و این برای ماشینی که تازه پشت رلش نشستید یک مزین است و نیازی به محافظه کاری برای راندنش نیست. این مورد را اضافه کنم اگرچه عرض ردیف عقب  تنگ و ترش است ولی درعوض صندوق ماشین در این کلاس حرفهای برای گفتن دارد و مناسب یک خانواده 4 نفره جمع و جور است.
پورشه این ماشین را با رینگهای 19 تا 21 اینچی می فروشد و مثل همیشه آپشنهای این شرکت قیمتهای بالا و جالبی دارند مثل کپسول آتشنشانی 140 دلاری !رینگهای طرح 911 توربویی تقریبا 3300 دلار ( اندازه قیمت یک ام وی ام 110 ! )  یا مثلا خفه کنهای فعال روی سیستم تعلیق که برچسب 1385 دلاری دارد.پس سیستم فروش پورشه دست کمی از مازراتی ندارد. این شرکتی ایتالیایی می گوید من یک موتور و گیربکس و شاسی فراری به شما می فروشم و شما باید هنر خرج کردن پولهایتان با چیدن آپشنهای رنگ و وارنگ  نشان دهید.این اتفاق برای پورشه هم به این شکل است اما نه به افراطی که ایتالیایی ها مد و هنر دوست پیاده سازی می کنند. به ترمزها هم اشاره کنم که بی نظیر هستند ، یعنی قدرت تولید نیروی توقف بالایی دارند ، من روی تمام ماشینها 3 موردی که خیلی برایم مهم هستند موتور و گیربکس و ترمزهاست که ماکان رسما عالی بوده. در مجموع این ماشین به غیر از قیمت نسبتا بالایی که در بازار کشور دارد می توان آنرا یکی از بهترین انتخابها در کلاس کراس اوورهای کوچک تمام اسپورت با کیفیت دانست که لذت رانندگی و سواری با آن فعلا با هیچ خودرویی در این کلاس و دراین رنج قیمت درکشور قابل مقایسه نیست..پس شاید بتوان گفت ماکان به کام!
در پایان ازدوست همیشگی جناب آقای حیدری به جهت همکاری با تیم تست کمال تشکر را داریم.

جدول مشخصات فنی پورشه ماکان

پورشه ماکان فاکتورها
 2 لیتری و 4 سیلندر -توربو گنجایش موتور/سیلندر
252 اسب در 6800 دور و 370 نیوتن متر در1500 دور قدرت موتور و گشتاور
7 سرعته خودکار PDK جعبه دنده
تمام چرخ متحرک فعال محور حرکتی
6.7 شتاب 0 تا 100 کیلومتر( ثانیه)
229 حداکثرسرعت ( کیلومتر)
8.4 تا 8.6 لیتر مصرف سوخت شهری در 100 کیلومتر
75 گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
پیرلی 295/35 R21 رینگ و تایر عقب/جلو
4697/1923 /1624 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2807 فواصل اکسلها(میلی متر)
1770 وزن ( کیلوگرم)
حدود 690 میلیون تومان قیمت نمونه مورد تست در بازارکشور
حدود 75 هزار یورو قیمت در بازار بین المللی


برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تست فنی  ،  پورشه ماکان  ،  پورشه کاین  ،  مرسدس بنز  ،  منصوری  ،  بادی کیت  ،  خودروهای وارداتی  ،  واردات خودرو  ،  ب ام و ایکس 4  ،  آئودی کیو 5  ،  پلت فرم  ،  پورشه 911  ،  پورشه 918 اسپایدار  ،  خودروهای لوکس  ،  masih farzaneh  ،  mercedes-benz cla45 amg  ،  porsche macan  ،  porsche cayenne  ،  porsche911  ،  porsche 918 spyder  ،  GLA  ،  mansory  ،  audi q5  ،  bmw x4  ،  macan turbo

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها