تست فنی نسل جدید رنو مگان
شادی یکشنبه با مگان


در میا‌‌ن خودروهای فرانسوی، رنو همواره از پژو و سیتروئن کم عیب تر بود است، اما پژو و سیتروئن بویژه در مدلهای کوچک بسیار پرفروشتر از رنو بوده اند. اینروزها نه تنها پژو و سیتروئن که رنو نیز با کیفیت و بویژه طراحی زیبا تر از مدلهای گذشته ساخته میشوند.

شادی یکشنبه با مگان

 نوشته و عکس : رضا انصاری فرد
چاپ شده درمجله ماشین
در میا‌‌ن خودروهای فرانسوی، رنو همواره از پژو و سیتروئن کم عیب تر بود است، اما پژو و سیتروئن بویژه در مدلهای کوچک بسیار پرفروشتر از رنو بوده اند. اینروزها نه تنها پژو و سیتروئن که رنو نیز با کیفیت و بویژه طراحی زیبا تر از مدلهای گذشته ساخته میشوند. در این میا‌‌ن شاید همکاری با تویوتا در بهبود کیفیت پژو و سیتروئن و همکاری با نیسان در بالاتر بردن کیفیت رنو بی‌ تاثیر نبوده اند. در ادامه در چارچوب یک آزمایش رانندگی به بررسی بیشتر نسل نو این زیبا روی فرانسوی که کمر به مبارزه با گلف و دیگر همکلاسان بسته است میپردزیم.

چهره نو

با نگاهی‌ به نمای جلو نسل چهارم مگان بزودی درمیابید که DNA طراحی رنو تالیسمن و اسپیس به چهره زیبای مگان نیز راه یافته است. در این میا‌‌ن بویژه چراغهای جلو با فرم C, جلوپنجره چشمگیر و نشان بزرگ رنو که در میا‌‌ن جلو پنجره خودنمایی می‌کند بیش از هر چیز بچشم می‌‌آیند. هر ۳ قطعه نامبرده بهمراه طراحی زیبای سپر و درپوش عضلانی موتور، یک نفوذ مردانه و اسپرت را به بیننده می‌رساند که با شیک پوشی فرانسوی همراه است. این اتومبیل در نمای جانبی نیز یک بدنهٔ عضلانی را بنمایش میگذارد که در آن بیشتر از خط‌ها و برجستگیها و تورفتگیهای با فرم نرم بهره گیری شده است. مگان در نمای عقب، اما یک طراحی شیک و چشمگیر را بنمایش میگذارد که دیدن آن خودرو دوستان را خسته نخواهد کرد. در این نما بویژه چراغهای عقب کشیده با نورپردازی دیودی ۳ بعدی این ماشین بر زیبایی‌‌های مگان در این نما افزوده اند. درازا، پهنا و بلندای بدنهٔ این ماشین بترتیب برابر با ۴۳۵۹، ۱۸۱۴ و ۱۴۴۷ میلیمتر و فاصله اکسلهای آن از یکدیگر برابر با ۲۶۶۹ میلیمتر است. رنو مگان بدین روی از رشدی برابر با ۶۴ میلیمتر در درازای بدنهٔ و ۲۸ میلیمتر در فاصله میان اکسلها برخوردار شده، اما ۲۵ میلیممتر از بلندای بدنهٔ آن نسبت به نسل پیشین کاسته شده شده است.

کابین بروز

با اینکه مگان از یک بدنهٔ عضلانی بهره مند است، اما طراحی کابین آن تا اندازه‌ای ساده، ولی مدرن است. کابین مگان بویژه در پهنای قسمت جلو جادارتر از نسل پیشین این ماشین احساس میشود. با اینکه فضا سازی کابین در قسمت عقب نیز پذیرفتنیست، اما سرنشینان عقب این ماشین از فضای چندان زیادی در جلو زانوان خود برخوردار نیستند، چرا که طراحان قسمتی از فضای عقب کابین را به صندوق بار این ماشین واگذار نموده اند!. جلو داشبورد این ماشین از مواد پلاستیکی نرم و با کیفیت خوب ساخته شده، صندلیها از ارگونومی خوبی برخوردارند و جنس روکش آنها نیز دارای کیفیت بالایی‌ است. در قسمت بالایی‌ کنسول میانی، یک صفحه نمایشگر ۷ اینچی‌ از راه نرم افزاری بنام R-Link ۲ داده‌هایی‌ چون سامانه رهیاب، رادیو، سامانه پخش و تلفن همراه را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد. همین سیستم در رنو تالیسمن هم بچشم میخورد. این صفحه نمایشگر در مدلهای فول بگونه عمودی و در اندازه ۸،۷ اینچ است. رنو مگان از نشاندهنده‌هایی‌ دیجیتال سود می‌برد که از راه یک صفحه نمایشگر TFT هفت اینچی‌ در خانه نشاندهنده‌ها داده‌های خود را در برابر دیدگان راننده قرار می‌دهد. در این صفحه نمایشگر، کیلومتر شمار در کانون دور شمار موتور جذب شده است. ناگفته نماند که با فشار بر روی یک تکمه لمسی در نمایشگر کنسول میانی میتوان رنگ و یا نورپردازی نشاندهنده‌ها را از آبی‌ به بنفش، سبز نارنجی و یا سپید تغییر داد. از این گذشته میتوان فرم نشاندهنده‌ها را نیز از حالت دیجیتال به حالت کلاسیک دگرگون نمود. گنجایش صندوق بار رنو مگان برابر با ۳۸۴ لیتر و قابل گسترش تا ۱۲۴۷ لیتر است.

فناوریهای‌های نو

رنو مگان با ۵ پیشرانه در این میا‌‌ن ۳ موتور آلومینیومی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه بنزینی و دو موتور ۴ سیلندر ۱،۵ و ۱،۶ لیتری ۸ و ۱۶ سوپاپه دیزل قابل سفارش است. همه موتورهای بنزینی سری جدید رنو با نامهای ENERGI TCe و موتورهای دیزل آن با نام ENERGI dCi شناخته میشوند.
در این میا‌‌ن بیشترین توان وگشتاور نخستین موتور بنزینی این ماشین که از گونه ۱،۲ لیتریست برابر با ۱۰۰ اسب بخار و ۱۷۵ نیوتون متر است. بیشترین توان و گشتاور همین موتور در گونه تقویت شده برابر با ۱۳۰ اسب بخار و ۲۰۵ نیوتون متر است. واپسین پیشرانه بنزینی مگان از گونه ۱،۶ لیتری و با بیشترین توان و گشتاور ۲۰۵ اسب بخار و ۲۸۰ نیوتون متر است. بیشترین توان و گشتاور موتورهای دیزل مگان ۱۱۰ و ۱۳۰ اسب بخار و ۲۵۰ و ۳۲۰ نیوتون متر است. موتورهای نامبرده دارای استاندارد آلایندگی یورو ۶ هستند. رنو مگان بگونه استاندارد برای همه موتورها از گیرباکس ۶ سرعته دستی سود می‌برد، ولی برای موتور بنزینی با توان ۱۳۰ و ۲۰۵ اسب بخار بهمراه موتور دیزل با ۱۱۰ اسب بخار با گیرباکس اتوماتیک با کلاچ دوبل بنام EDC نیز قابل سفارش است. گروه رنو نیسان تا پیش از این از گیرباکس‌های اتوماتیک CVT سود میبردند که از تعویض‌های چندان تندی برخوردار نیست.رنو مگان در مدل GT بگونه استاندارد از سیستم ۴ چرخ متحرکی با نام ۴ Control سود می‌برد. این سیستم تا سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت در مانورها چرخهای عقب را تا ۲،۷ درجه، اما در خلاف جهت گردش فرمان چرخهای جلو به گردش در می‌‌آورد و در سرعت‌های بالاتر، چرخها در همان جهت گردش فرمان به گردش در می‌‌آیند. این راهکار تکنیکی موجب پایداری بسیار بالای این مدل از مگان در مانورهای سنگین شده است.

رانندگی

با فشار بر روی تکمه کارت ریموت کنترل ماشین در را باز و بر روی صندلی‌ راننده می‌نشینم. صندلیهای این ماشین از گودی مناسبی در قسمتهای نشیمنگاه و تکیه گاه برخوردارند. با فشار بر روی تکمه استارت، موتور دیزل ۱،۵ لیتری خفته این ماشین را بیدار و بسوی بیرون شهر و اتوبان میرانم. این ماشین با این موتور چنان بیصداست که من در آغاز رانندگی گمان می‌کردم که با یک مگان با موتور بنزینی میرانم. تعویض دنده‌های گیرباکس اتوماتیک این ماشین با سرعت، بسیار بی‌ تکان و بسیار دلپذیر انجام میشوند و با هر تعویض لذت رانندگی را افزایش میدهند. این گیرباکس در هنگام شتابگیریهای میانی و با افزایش فشار ناگهانی پا بر روی پدال گاز، چند دنده به پائین عوض کرده (مثلا از ۶ به ۴) و نه تنها از زمان شتاب و سرعت گیری میکاهد که بر لذت رانندگی نیز می‌‌افزاید. کنترل مگان در مانورهای رانندگی بسیار آسان است و لاستیک‌های ۱۶ آن نیز همواره تماس با راه را آنهم بگونه‌ای خوب به راننده یادآور میشوند. فنربندی مگان زیاد سفت نیست و این ماشین از راحتی رانندگی بالایی‌ برخوردار است. این سیستم فنربندی از توانایی جذب هرگونه ناهمواری راه بخوبی بر می‌‌آید که این نیز در کنار بی‌ صدایی کابین نشاندهنده یک طراحی بسیار خوب و حساب شده است.

پایان سخن

پیش از این بسیاری از خودرونویسان نوشته بودند که رنو مگان اتومبیلیست که باید آنرا بخاطر طراحی زیبا یش خرید، با اینحال باید افزود که نسل نو مگان جدا از یک طراحی زیبا در بر دارنده ویژگیهای دیگری چون کابین راحت، مانور پذیری و پایداری خوب در مانورها، پیشرانه‌ای نیرومند و تعویض دنده‌های بسیار خوب نیز هست. نکته منفی مگان نیز قیمت گران و قیمت بالای وسایل اضافی سفارشی آن و قیمت مدل فول آن از دیگر رقباست (نسبت به نام و کیفیت).  بنا به انگیزه‌های نامبرده، رنو مگان شمار ۴ ستاره از ۶ ستاره این تست را از آن خود می‌کند.

مشخصات فنی

حجم موتور ۱۴۶۱ سانتیمتر مکعب
شمار سیلندر / سوپاپ ۴ / ۸
بیشترین توان / دور موتور ۱۱۰ (۴۰۰۰)
بیشترین گشتاور / دور موتور ۲۵۰ (۱۷۵۰)
برخوردار از سامانه استارت استاپ
اندازه رینگ و لاستیک ۲۰۵-۵۵ -۱۶
شتاب ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۱۲،۳ ثانیه
بیشترین سرعت ۱۸۷ کیلومتر بر ساعت
میانگین مصرف سوخت: ۲۷ کیلومتر بر هر لیتر
سیستم فرمان: سروو الکتریکی
وزن: ۱۳۸۶ کیلوگرم
بیشترین وزن بار و سرنشین: ۱۸۷۶ کیلو گرم
بیشترین وزن مجاز کاروان یا تریلر ۱۶۵۰ کیلو گرم
قیمت در اروپا: از ۱۶۷۹۰ یورو.


  

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  رنو  ،  رنو مگان  ،  رنو نیسان  ،  رنو کلئوس  ،  رنو تلیسمان  ،  تست فنی  ،  رضا انصاری فرد  ،  آزمایش فنی  ،  نگین خودرو  ،  رنوپارس  ،  gfactor  ،  renault  ،  renault megan  ،  renault talisman  ،  renault koleos  ،  negin khodro  ،  renault pars  ،  test drive  ،  megan review  ،  megan first drive

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها