تست فنی سیتروئن C3
آیا سیتروئن در ایران می ماند؟


سیتروئن از دیرباز به ساخت اتومبیلهای کم مصرف و با طراحی ویژه خود شهرت داشته. در این میا‌‌ن مدل جاودانه ۲ CV یا ژیان که بیش از ۴۰ سال ساخته میشد، یکی‌ از ساخته‌های این خودروساز است که شخصیت طراحی سیتروئن را به جهانیان شناساند.

آیا سیتروئن در ایران می ماند؟

آزمایش، نوشته و عکس: رضا انصاری 
چاپ شده درمجله ماشین
سیتروئن از دیرباز به ساخت اتومبیلهای کم مصرف و با طراحی ویژه خود شهرت داشته. در این میا‌‌ن مدل جاودانه ۲ CV یا ژیان که بیش از ۴۰ سال ساخته میشد، یکی‌ از ساخته‌های این خودروساز است که شخصیت طراحی سیتروئن را به جهانیان شناساند. سیتروئن در درازای زمان از ریشه‌های خود دور و به ساخت خودروهای شبیه به دیگر خودروهای اروپایی روی آورد، اما در سال ۲۰۰۱ و با ساخت نسل نخست C۳, دوباره سازهای کارخانه به نواختن ملودی سیتروئن که ساختن اتومبیلهای متفاوت بود پرداختند. گرچه سیتروئن بودن چندان آسان نیست، اما هم اکنون نسل سوم C۳ دوباره با ویژگیهای یک سیتروئن اصیل چرخ بر راه‌های جهان نهاده و نوشتاری که در پی‌ میخوانید بر آمد نخستین آزمایش رانندگی نگارنده با این بی‌ همتای فرانسویست.

جزئیات تازه

نسل نو C۳ در نمای جلو دارای شباهتهای فراوانی با سیتروئن C۴ پیکاسو است. چراغهای جلو این ماشین نیز همچون برادر بزرگترش در قسمت بالایی‌ سپر جای گرفته و جلوپنجره و نشان سیتروئن، بهمراه راهنماها و چراغهای کوچک در بالای چراغها جای داده شده اند. از سوی دیگر دو دریچه هواگیر، یکی‌ در بالای نمره و دیگری در زیر آن موجب پدید آمدن فرمی بلند شده اند. بدین روی با اینکه C۳ یک اتومبیل کوچک است، اما فرم ویژه نمای جلو آن موجب میشود که این سیتروئن در این نما بزرگتر بچشم آید. فرم طراحی نسبتاً ساده، اما مدرن این اتومبیل در نمای جانبی آن و در جایی‌ که بالشتکهای ضربه گیر از سیتروئن C۴ کاکتوس قرض گرفته شده نیز بچشم میخورد. این بالشتکها که Airbumps نام دارند نه تنها از توانایی ضربه گیری بالا برخوردارند که نشاندهنده یک طراحی متفاوت نیز هستند. سیتروئن C۳ پس از C۱ کوچکترین ساخته سیتروئن است و تنها در گونه ۵ در با سقف بسته به بازار می‌‌آید. این ماشین در نمای عقب با برخورداری از چراغهای ۳ بعدی، در صندوق بار بزرگی‌ که تا بالای پلاک ادامه یافته و سپر با بر آمادگیها و تو رفتگیهای منظم دوباره نشاندهنده ویژگیهای طراحی یک سیتروئن است.

احد و هماهنگ

گرچه درازای بدنهٔ این ماشین زیر ۴ متر است، اما بلندا و پهنای آن کابینی نسبتاً جادار به آن ارزانی‌ داشته اند. در حالی‌ که فضای جلو کابین بسیار پزیرفتنیست، اما فضا سازی عقب کابین، چون بسیاری دیگر از همکلاسان چندان جادار نیست. طراحی کابین بسیار متفاوت از دیگر همکلاسان و دوباره نزدیک به سیتروئن پیکاسو و کاکتوس است. در کابین این ماشین نیز همانند بدنهٔ، خط‌های افقی و فرمهای ۴ گوش با لبه‌های گرد بچشم میخورند. جلو داشبورد دارای خط‌های افقی موازی  و کشیده ایست که دریچه‌های هوای کابین را در بر گرفته اند. جلو داشبورد از مواد پلاستیکی خشک ساخته شده و رنگ بندی خط‌ها بسته به مدل و سفارش متغیر است. در قسمت بالایی‌ کنسول میانی نیز یک صفحه نمایشگر بزرگ، داده‌های گوناگونی چون سامانه رهیاب، تلفن همراه، کامپیوتر رانندگی و سیستم پخش را در اختیار راننده میگذارد. فرمان که از قابلیت تنظیم چندگانه سود می‌برد، اما از روکش چرمی حتی بگونه سفارشی نیز بی‌ بهره است. فرمهای ۴ گوش با لبه‌های گرد نه تنها در کانون فرمان که در روکش درها نیز بچشم میخورد و دستگیره در نیز بیننده را بیاد مدلهای قدیمی سیتروئن و ژیان می‌‌اندازد. نسل نو C۳ در ۳ رده وسایل اضافی بترتیب بنامهای Live و Feel و Feel+ قابل سفارش است. گرچه هر ۳ مدل از وسایل اضافی فراوانی بهره مند هستند، اما مدل پایه بگونه استاندارد تنها با ضعیف‌ترین موتور و بدون ایرکاندیشن قابل دستیابیست.

موتور و گیربکس

از چندی پیش، بسیاری از خودرو سازان به کوچک سازی موتور‌ها و یا پدیدهٔ Downsizing روی آوردند. بدین روی ماشینهای بزرگ با موتورهای کوچک ۳ و یا ۴ سیلندر توربو بفروش رسیدند. اکنون پژوهشها نشان داده اند که موتورهای کوچک کم مصرف نبوده و نمیتوانند استانداردهای آلایندگی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ اروپا را بدست آورند. بدین روی در حالی‌ که بسیاری از خودروسازان دوباره به بزرگ سازی موتورها پرداخته اند، اما سیتروئن C۳ همچنان با ۳ پیشرانه ۱،۲ لیتری ۳ سیلندر بنزینی با توانهای ۶۸، ۸۲ و در گونه توربو ۱۱۰ اسب بخار و یک  موتور ۱،۶ لیتری ۴ سیلندر دیزل با بیشترین توان ۷۵ اسب بخار قابل سفارش است. هر ۴ پیشرانه سیتروئن بگونه استاندارد از گیرباکس‌های ۵ سرعته دستی سود میبرند، اما تا بهار ۲۰۱۷ امکان سفارش این ماشین با گیرباکس ۶ سرعته تیپ ترونیک نیز فراهم خواهد بود. ناگفته نماند که سیتروئن هم مانند رنو بکارگیری جعبه دنده‌های CVT را به کناری نهاده و از جعبه دنده‌های با دینامیک بیشتر بهره گیری مینماید.

رانندگی

با باز کردن در، وزن و مکانیزم باز و بسته کردن در سبک احساس میشوند. با نشستن بر روی صندلی‌ راننده، نخست نرمی صندلی‌ و سپس بویژه فرمان که تا اندازه زیادی رو به عقب کابین کشیده شده توجه مرا به خود جلب می‌کنند. در این میا‌‌ن نرمی صندلی‌ از ویژگیهای خودروهای فرانسوی است. با روشن کردن موتور، نخست در شهر و سپس در یک بزرگراه خلوت میرانم. در این میا‌‌ن ناگفته پیداست که نرمی سامانه فنربندی بهمراه صندلیهای نرم بیشتر برای یک رانندگی راحت طراحی شده اند تا اسپرت. از آنجا که فنربندی این ماشین نرمتر از بسیاری دیگر از همکلاسان است، توانایی مانور آن نیز اند‌کی ضعیف تر از دیگر همکلاسان است. در مانورهای سنگین، سامانه کنترل پایداری این ماشین در سرعت‌های پائینتر از همکلاسان دیگر به داد ماشین رسیده و با کاستن از سرعت، خودرو را در کورس مانور نگاه میدارد. پیشرانه اتومبیل این آزمایش از گونه بنزینی با ۸۲ اسب بخار بود. با اینکه این موتور در حالت دنده آزاد دارای تکان و لرزشهاییست که در موتورهای ۳ سیلندر دیگر نیز دیده میشود، اما در کل موتوری مناسب برای این ماشین است. سیتروئن C۳ ماشینی نرم و راحت است و با اینکه صدای موتور آن به کابین راه میابد، اما این صدا آزار دهنده نیست. سیتروئن C۳ نیز دارای دوربینی در شیشه جلو است که نه تنها تابلو‌های رانندگی را در خانه نشاندهنده‌ها نمایان میسازد که اگر اتومبیل از خط راه بیرون رود نیز، با هشدارهای خود، راننده را وادار به راندن در میان دو خط مینماید. اتومبیل این آزمایش در رده Feel+ بود که در آغاز به بازار آمدن این ماشین با قیمت رده پائینتر بفروش میرسد.

پایان سخن

سیتروئن C۳ یک اتومبیل با یک طراحی شاداب است که از جزیاتی فراوان که شایسته سیتروئن است برخوردار است. این ماشین همچنین از کابینی راحت که در طراحی دارای هماهنگی با طراحی بدنهٔ است بهره مند است. این خودرو بی‌ گمان یک سیتروئن اصیل است که شبیه هیچیک از دیگر همکلاسان نیست.
از نکات منفی آن نیز باید از کمبود سیستم ترمز خودکار و گارانتی ضعیف تنها ۲ ساله را نامبرد و این در حالیست که هیوندای و کیا از گارانتی‌‌های ۵ و ۷ ساله برخوردارند.

مشخصات فنی

حجم موتور: ۱۱۹۵ سانتیمتر مکعب
بیشترین توان / دور موتور: ۸۲ / ۵۷۵۰
بیشترین گشتاور / دور موتور: ۱۱۸ / ۲۷۵۰
شتاب ۰ تا ۱۰۰ به ثانیه: ۱۲،۸
بیشترین سرعت: ۱۷۳ کیلومتر بر ساعت
میانگین مصرف سوخت: ۲۵ کیلومتر بر لیتر
میانگین اندازه گیری شده در تست ۱۹ کیلومتر بر لیتر
اندازه رینگ و لاستیک: ۱۸۵- ۶۵- ۱۵
وزن آماده رانندگی: ۱۰۹۷ کیلو گرم
بیشترین وزن بار و سرنشین: ۱۵۱۰ کیلو گرم
درازا، پهنا و بلندای بدنهٔ: ۳۹۹۰، ۱۷۵۰ و ۱۴۹۰ میلیمتر .
فاصله اکسلها از یکدیگر: ۲۵۴۰ میلیمتر.
گنجایش صندوق بار: ۳۰۰ لیتر و قابل گسترش تا ۹۲۲ لیتر.
گنجایش مخزن سوخت: ۴۵ لیتر
قیمت در بازار جهانی‌: ۱۴۵۹۰ یورو         

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  سیتروئن C3  ،  سیتروئن سی 3  ،  سایپا کاشان  ،  تحریم  ،  سایپا سیتروئن  ،  برجام  ،  پسابرجام  ،  خودروی وارداتی  ،  واردات خودرو  ،  تست فنی  ،  آزمایش رانندگی  ،  ایران خودرو  ،  پارس خودرو  ،  خودروسازان  ،  خودروی داخلی  ،  gfactor  ،  machinemag  ،  reza ansari fard  ،  citroen c3  ،  saipa kashan  ،  saipa citroen  ،  saipa  ،  citroen  ،  JCOPA  ،  iransanction  ،  sanction of iran

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها