قیمت مرسدس بنز گالوینگ درایران و جهان چند است؟


همیشه وقتی صحبت از ماشینی می شود که درهای گالوینگ یا همان پروانه ای دارند عموما ذهن ادمها به سمت مرسدس بنز 300 اس ال گالوینگ کلاسیک می رود که همیشه گل سرسبد حراجها و کلکسیونردارهاست...

قیمت مرسدس بنز گالوینگ درایران و جهان چند است؟

نوشته :مسیح فرزانه
عکس داخلی و کاور بیرونی : محمد امین عیسی پور ( نمایشگاه خودروهای کلاسیک سعد آباد خرداد 1385 )
چاپ شده درمجله ماشین


چرا قیمت مرسدس بنز گالوینگ هنوزهم در دنیا نجومی است؟


همیشه وقتی صحبت از ماشینی می شود که درهای گالوینگ یا همان پروانه ای دارند عموما ذهن ادمها به سمت مرسدس بنز 300 اس ال گالوینگ کلاسیک می رود که همیشه گل سرسبد حراجها و کلکسیونردارهاست و هرکسی یک دستگاه از این ماشین را در گاراژش داشته باشد یعنی آخر ماشین باز است. البته ماشینهای دیگری هم درتاریخ صنعت خودروسازی تولید شده اند که درهای گالوینگ دارند ، مثل :  آستن مارتین Bulldog که دردهه 80 میلادی تولید شد ، Delorean DMC-12 ، مارکوس جی تی XYLON  در سال 1963 ، لمبورگینی Marzal  در سال 1967 ، پاگانی هوایرا ، Malcolm bricklin در سال 1974 ، ایگل SS ، دی توماسو mangusta که درهای موتورش گالوینگ باز می شد ،پژو 905 ، ED straker  و یا autozam az-1 .
درمیان همه این اسمی همانطور که پیشتر گفتم بنز گالوینگ مورد توجه عام مردم است ، این ماشین هنوز هم زیبا و دلرباست و ساعتها می توان محو در دیدنش شد و سیرنشد ، بازار خرید و فروش و حراجیها هم این ماشین را بشدت دوست دارند. اما تاکنون ازخودتان پرسیده اید به چه دلیل مرسدس بنز گالوینگ همیشه گران و خاص است ؟ آیا چون صرفا زیباست ؟ چون تعدادش کم است ؟ چون برندش بنز است ؟
دقیقا زمانی که دوره ساخت این ابرخودروهای جاودانه و افسانه ای بود وقتی که فراری 100 دستگاه ماشین می ساخت بنز حدود 1400 دستگاه 300 اس ال گالوینگ ساخت ( و 1800 دستگاه مدل روباز ) که آمارهای  کلاسیک سنترمی گوید هم اکنون در دنیا 800 دستگاه از آن بیشتر موجود سالم نمانده که سالانه 10 درصد این تعداد موفق می شوند که بازسازی خوب و اصولی شده و به چرخه بازار برگردند. در طی حدود یک دهه ای که این ماشین در " اونترتوکایم –اشتوتگارت " ساخته شد جالب است که هیچ کی از 1400 مدل به نسبت دیگری تغییراتی رویش لحاظ نشد و همه یک شکل بودند در صورتی که در 300 اس ال های روداستر بلوک سیلندر و دیسکهای ترمز تقویت و بروزرسانی شد که قیمتش را بالا برد.
درمقایسه با گالوینک ، مثلا فراری 275 جی تی بی که حدود 800 دستگاه از ان تولید شد  و ماشین بی نهایت زیبایی است  تغیراتی زیادی را به خود دید و مدلهای دو میل سوپاپ ، 4 میل سوپاپ ، شش کاربراتور ، دماغه کوتاه ، دماغه بلند ، بدنه استیل و ...تولید شد که هرکدام یک قیمت داشت .برای همین در مورد گالوینگ  چگونگی بازسازی ، کارکرد این ماشین ، اصالتش ، شماره شاسی اش ، شرایط سلامت یا نگهداریش و .. همه مواردی هستند که در قیمتش تاثیر دارند.چندی پیش نیز بود که  کلاسیک سنتر بنز به eric les moines کمک کرد تا یک registry book  از شماره شاسی های تمامی مدلهای گالوینگ با جزئیات و نام مالکینشان در دنیا منتشرکند که در دو ورژن یک و دو  بیش از 500 صفحه بوده و حدود 330 یورو قیمت دارد.درتاریخ خودروسازی ماشینهای دیگری مثل میورا ، فراری اف 40 ، پورشه 959 ،مکلارن اف 1 هم هستند که خیلی ارزش بالای کلکسیونی دارند . درخصوص گالوینگ نیزباید گفت این ماشین فریم و شاسی پیچیده ای دارند، قطعات موتور و تزئینی آن بعد از تولید هم موجود است ، محققین و نویسندگان زیادی در خصوص آن کتاب و مقاله نوشته اند  ، مالکین سرشناسی در سراسردنیا داشته اند و همیشه راجع به انها صحبت و گفتگو بوده است . در زمان ورود به بازار اروپا و انگلستان که داستان کلاسیک بازی درآن بسیار رواج دارد قیمتش درسال 1954 حدود 4400 پاوند و هم اندازه بنتلی R تایپ بود.در آنزمان ارزان ترین ماشین در بازار خودرویی بریتانیا  فورد بود که 390 پاوند بود.تقریبا دیگر خودروهای هم قیمت بنز گالوینگ ، آستن مارتین db3 s و جاگوار دی تایپ با قیمت حدودی 3600 پوند و پورشه 550 اسپایدر با قیمت حدودی 3800 پاوند بود. سپس در دهه 1980 بود که قیمت گالوینگ به 30 هزار پاوند و در دهه 90 به 300 هزار پاوند رسید. پس از سالهای 2000 و سپس 2010 و 2015 و .. قیمت این ماشین از  500 تا 700 هزار پوند و سپس 1 تا 2 میلیون پاوند هم در حراجیها رسیده است.


برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  نمایشگاه کلاسیک سعدآباد  ،  کاخ سعد آباد  ،  مرسدس بنز  ،  بنز  ،  گالوینگ  ،  مرسدس بنز 300 اس ال  ،  ماشینهای قدیمی  ،  کاخ سعدآباد  ،  ماشین کلاسیک  ،  حراج خودرو  ،  کلکسیون خودرو  ،  صنعت خودروسازی  ،  XYLON  ،  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  Malcolm bricklin  ،  registry book  ،  tehran classic car show  ،  classic car iran  ،  classic center  ،  mercede-benz  ،  300sl gullwing  ،  stuttgart  ،  auction  ،  RM auction  ،  saad abad palace

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها