تست فنی و مقایسه سدانهای لوکس میان سایز: مرسدس بنز E250 با ب ام و 528 و لکسس GS 250
ضیافت آدینه


فکر میکنم این محدودیت 3 سال اخیر واردات خودروهای بالای 2500 سی سی کم کم در بازارخودش را نشان داده و من وقتی چرخی در نمایشگاهها و شرکتهای وارد کننده و خیابانها می زنم با تعداد فراوانی از خودروهای کوچک و...

ضیافت آدینه

تست و نوشته: مسیح فرزانه
عکس:سامان صدیقی

چاپ شده درمجله ماشین تیر 1395 -شماره 402


فکر میکنم این محدودیت 3 سال اخیر واردات خودروهای بالای 2500 سی سی کم کم در بازارخودش را نشان داده و من وقتی چرخی در نمایشگاهها و شرکتهای وارد کننده  و خیابانها می زنم با تعداد فراوانی از خودروهای کوچک و جمع و جور( بویژه هاچبکها و سواری های کره ای و چینی ) برمی خورم که ناخوداگاه مصرف کننده را به ناچار برای خریدش ترقیب می کند ، با خود می گویم این بازاردیگرآن جذابیت و رنگ و لعاب گذشته را ندارد که ماشین های بالایی 3000 هزار سی سی و 8 سیلندر درش غوغا می کرد و تازه می فهمید که لذت گرفتن گشتاور چیست و همه اینها درچنین شرایط تحمیلی که فکر می کنیم با این ماشینهای کوچولو در سرزمین لی لی پوتیها ( آدم کوچولوها ) هستیم کافی است که لذت رانندگی با 3 سدان لوکس میان سایزخوش تراش و نامور را دوچندان کند! بنز ، ب ام و ، و لکسس ! دو رقیب قدیمی و یک نسبتا تازه وارد تا دهندان مسلح ولی کمتر دیده شده..

مرسدس بنز E 250 ،با عشق از اشتوتگارت!

داستان همزاد پنداری و خاطره بازی ما ایرانیها با بنز و ب ام و، قصه هزار و یک شب و شیرین و فرهاد است و بس! حتی آنهایی که نه طعم مالکیتش را چشیده نه سواری اش را ، از آن به نیکی یاد می کنند ، اما برای نگارنده که سالها درکنار مرسدس بنز کار و زندگی کرده اظهار نظر کردن درباره اش نه از بعد احساسی که از منظر فنی کمی آسانتر و منطقی تر جلوه می کند. E کلاس برای مرسدس بنز در کنار یک محصول  ،همیشه یک برند خاص بوده ! مثل S ...یا SL . فضای داخلی E کلاس به محض بازکردن در تاثیرخودش را گذاشته و گیرایی و لوکسی اش با مجموعه ای از کلیدها و ساعت آنالوگ و کلاسیک IWC در میان کنسول  ، راننده را دقایقی در احساس دوست داشتنی با خود شریک می کند.فرمان 3 پایه آن از دو رقیب دیگر خوش استیل تر ، اسپورت ترو به نظرم تو دست تر است . اگرچه شیفترها ( اهرمهای تعویض دنده پشت فرمان ) آن به بزرگی ب ام و و خوش دستی لکسس نیستند اما ارگونومی آن آنقدراز هر 3 رقیب کامل تر تعریف شده که دنده دادن با آن و نگاه کردن به بازی عقربه ها روی دور شمار اسپورت و خوش فرم پشت فرمان هیچ کم و کاستی ندارد و با توجه به اینکه روی این ماشین خبری از اهرم دسته دنده نیست باید با جوی استیک آلمانی  اکتفا کرد. پس وقتی هوس یک رانندگی مهیج تر به سرتان زد باید روی حالت اسپورت به قول قدیمی ها دنده از پشت فرمان داد! بنز روی شتاب گیریهای اولیه با آن کمپرسورچقرش و تعریف اسب بخار به وزن 1 به 8.4 از پس ترشح کردن تمام و کمال آدرنالین خونتان برمی آید و در حدود 8 تا 8.5 ثانیه سرعت 100 کیلومتر را برای شما رقم می زند  ، البته ماشین کمی در کندن اولیه  و فعال شدن سیستم توربو روی دور پایین تاخیرریزی دارد. ابعاد اطراف این ماشین عالی توی دست راننده است ،نقطه کوری در دو سر کاپوت نیست و فضای سازیهای داخلی آن به گونه ای انجام شده با وجود اینکه فاصله اکسلهای عقب تا جلو از ب ام و کمتر و از لکسس بیشتر است اما بدلیل صندلیهای کمی کوچکتر از راحتی بیشتر برخوردار هستید و درحقیقت این سایز صندلی نه تنها به راحتی در حین راندن صدمه نزده بلکه بدن را به خوبی در خود جای می دهد . مرسدس بنز بخش بزرگی از مهندسی فضا را در صندوق بار تعریف کرده که حاصلش اختصاص بیشتری فضای بار در بین 3 گروه با یک صندوق عقب عمیق است! اگرچه راحتی ردیف عقب در این ماشین بعد از 528 در مقام دوم قرار دارد و این یعنی فکر کردن تیم مهندسی به تولید یک سدان کاملا خانوادگی.
اما درحقیقت شما هیچگاه با چنین رده ای از مرسدس بنز و بویژه E کلاس که سمبل و قار و محافظه کاری و ترکیبی از مدرنیته و اصالت بنز است احساس یک سواری پرهیجان وپرچالش را تجربه نخواهید کرد و این قاموس جنتلمن پرفروش ترین کلاس ستاره محبوب اشتوتگارت بعنوان یک کروموزوم همیشه فعال  در ماهیت این ماشین از زمان شکل گیری اش تاکنون بوده است. درمخلص کلام E کلاس مرسدس بنز همیشه در استهلاک پایین و دوام بالای اطاق دربین محصولات آلمانی ها شهره بوده و به نوعی حکم تویوتا کمری ژرمنها را دارد !
 فرمان ماشین با تسلط کامل روی جاده و تحت کنترل بودن دقیق به همراه سیستم تعلیق اجازه کوچکترین بازی و شیطنتی را نداده و بهتر از ب ام و اما با کمی فاصله از لکسس تکانهای سطح جاده درآن ملموستر است که بخشی ازآنرا باید به گردن رینگهای 19 اینچی انداخت که اگر چه فرمان پذیری ماشین را ناب کرده اما با وجود دیواره ( فاق ) کوتاه 30 درعقب و 35  تایرها درجلو به راننده یادآوری می کند که برای آرامش بیشتر داخل کابین ( در بخش ضربات و تکانها ) و البته حفظ بیشتر تایرها باید کمی مراعات چاشنی کار کنند. دنده دادن پشت فرمان با این موتور 211 اسبی که  گشتاور 350 نیوتن متری اش را مدیون سیستم توربو است مثل بازی آب و آتش است ، یعنی کمی فشار و بازی روی پدال گاز ، سریعا E کلاس را عصبی می کند ، اما بدلیل اینکه شما سوار بر سنگین ترین سفینه اسپورت گروه هستید جاهایی که بحث کل کل با سری 5 سبک تر با موتور وحشی تر و سیستم توربه دوقلو چقرمطرح است نباید روی این ماشین قسم خورد و باید خیلی متین و بدور از هر تعصبی پرچم پیروزی را به دستان باواریایی ها داد. البته ازآن طرف ب ام و همیشه معروف به ماشینی بوده که درکنار لذت رانندگی بالا عین یک چرتکه سیار است که دائما درحال پول انداختن برای شما بوده  تا با مراجعه به نزدیک ترین کارشناس فنی دست به دیاگ شده و از چراغهای روشن شده پشت آمپربکاهید! درکل E کلاس یک ماشین خوش استیل است، همچنان وقارش را حفظ کرده ، موتورش اگرچه از لکسس قلدرتر اما در مقابل ب ام و زیاد شلوغ کاری نمی کند ، فضاسازی داخلی ان از بین هر 3 عضو گروه درمقام دوم ، در مبحث آرگونومی بهترین و در بحث کیفیت همتراز با لکسس و بالاتر از سری 5 است .به اضافه اینکه ترمزش از 2 رقیب دیگر قرصتر بوده ، اما داخل اطاق نه آرامش وال گونه جی اس را دارید ونه سواری پرتنش و شلوغ سری 5 ، به اضافه اینکه معتقدم بازاردست دوم و صفر آن مثل تمامی فاکتورها با ب ام و رقابت می کند.

لکسس جی اس ، فراتر از نگاهی مینی مال!

وقتی نام جی اس به میان می آید یعنی شما با کوتاه قدر ترین ، کم عرض ترین و جمع و جور ترین عضو گروه طرف هستید. فضای داخلی این ماشین بقدری با کیفیت و با ظرافت اما با محافظه کاری تویوتایی ساخته و پرداخته و طراحی شده که به جرات می توان بگویم مجلل بودن و امکانات داخلی عالی با صندلیهایی راحت و نرم اما کنسول و نمایشگرهایی نه چندان هیجان انگیز در اختیارتان قرارمی دهد. سواری و گاز خوردنهای این ماشین با توجه به تعریف وزن به اسب بخار مشابه با مرسدس بنز بدلیل گشتاور ملموس کمتر و البته سبک تر بودن 50 کیلویی به نسبت بنزو البته سنگینی جلب توجه کننده در مقابل سری 5 خیلی رشک برانگیز و با هیجان نیست ، اگرچه ضعف شتاب گیری اولیه و ثانویه این ماشین به نسبت مرسدس بنز ( با تاخیری 1 ثانیه ای ) و در قبال و ب ام و ( با تاخیری 2 ثانیه ای )  مشهودتر است اما درکنار عدم انتقال جسارت کافی به شما برای گرفتن یک رانندگی اسپورت و  وحشی ( بدلیل ماهیت تعریف شده آرام وبی حاشیه آن ) با پیامی مستقیم به شما یاد آوری می کند که من هیچگاه حاضر نیستم این کت شلوار شکیل و شیک را فدای گرد و خاک کردن کرده و اولویت من ارائه یک سواری آرام ، نرم با کابینی به قایت ساکت بوده که سالهاست در DNA محصولات لکسس تعریف می شود. فرمان آن از هر 3 رقیب ساده تر ؛ دسترسی به کلیدها روی آن عالی اما فرمش جذابیت اسپورت گونه و 3 پایه شیک بنز و استخوانی و اسپورت ب ام و را ندارد.راحتی داخل کابینش در بحث ابعاد به نسبت دورقیب پس از مرسدس بنز و ب ام و در مقام سوم قرار می گیرد و این محدودیت فضا ( در مقام قیاس ) درردیف عقب در بخش فضای پا و سر ملموس تر است.در حقیقت ابعاد این ماشین به گونه ای تعریف شده که بدلیل پوزه کشیده و پفهای ایجاد شده دربدنه در بخش جلویی گاهی راننده را در پیدا نمودن زاوایای مورد نیاز دچار شک می کند. به اضافه اینکه همانطور که دربالا اضافه کردم ، شیفترهای پشت فرمان این ماشین و دسته دنده خوش دستش برای شما درهر دو حالت شرایط راندن روی فرمت دستی را فراهم می کند که در E کلاس طبیعتا اینگونه نیست . یعنی خیلی عامیانه باید اشاره کنم که تمامی اتفاقات تعریف شده روی لکسس GS و نظم پیاده شده در مهندسی از کابین گرفته تا محفظه موتور فوق العاده شکیل و ساده (که مثل دورقیب آلمانی محتویات داخلش نمایش داده نشده  و شلوغ نیست) ره آورد این بوده که این ماشین تمام و کمال یک سفینه ژاپنی است . آرام ، با متانت ، مجلل و بسیار با کیفیت در کنار فرمان سنگین اما موفق در دفع کننده ضربات با کمترین انتقال احساس از سطح جاده ، کشش مناسب موتور دررانندگی به همراه گیربکس بی نظیر و البته هندلینگ نه چندان بالا به نسبت دو ریش سفید آلمانی است که اگر درگیر فاکتورهایی چون جذابیت رانندگی اسپورت و با هندلینگ ، معروفیت برند وبازار دست دوم نه چندان پررونق هستید بهترین انتخاب با لیست محشر امکانات و حس ناب رانندگی با اتیکت خواهد بود.


کاریزمای این ماشین با دو رقیب دیگر کاملا متفاوت بوده و فضای داخلی اش  در کنار فرم فرمان استخوانی و شکل نه چندان جذاب نمایشگرهای پشت فرمان  و البته دریچه های تهویه روی کنسول به نسب مرسدس بنز به همراه دراختیارنداشتن یک ساعت آنالوگ لوکس در میان کنسول نوید یک سدان نیمه لوکس اسپورت را می دهد . فضای دید و زوایای چپ و راست این ماشین پس از E کلاس در مکان دوم قرار می گیرد .صندلیهای ان راحت اما از هر دو رقیب اسپورت تر ولی در بحث کیفیت همچنان پس از لکسس و مرسدس بنز در مقام سوم نشسته است. فضا سازی داخل ماشین با توجه به اینکه سوار بر طویل ترین و عریض ترین عضو گروه هستید بسیار باز و فراخ و به نوعی می توان حتی در بخشهایی آنرا بهتر از E کلاس دانست ، اما خوب ب ام و داشتن اطاقی بزرگتر را فدای کوچکتر کردن فضای بار نموده است . فرمان این ماشین فرم هیجان انگیزی داشته و اسپورت و استخوانی تر از سایرین است و جانمایی دکمه های در برآمدگیهای چپ و راستش آرگونومی خوبی را پدیدارساخته ، به اضافه اینکه به نظرم 528 بهترین پدل شیفتهای پشت فرمان را دراختیارگرفته و درکنار دسته دنده کاملا خوش دست بهترین تعریف را در گروه از یک ماشین اسپورت شهری می دهد. این باواریایی سبکتر از بقیه بوده و موتور آن بواسطه اسب بخار بیشتر از همه اما گشتاور برابر 350 نیوتن متری با مرسدس بنز و سیستم توربوی دوقلو پرتنش تر و عصبی تر از بقیه است و به نسبت لکسس و بنز براحتی شما را در شتاب گیری اولیه در بدنه صندلی فروبرده و با تعریف عالی 1 به 6.8 وزن به اسب بخار عملا تکلیف خود را روی کاغذ با دو دوست شفیقش مشخص می نماید ! جعبه دنده 8 سرعته سری 5 بنظرم بهترین انتخاب برای رسیدن به یک راننگی اسپورت و وحشی درکل گروه بوده وبراحتی می تواند حتی حدود 6 ثانیه شما را روی مرز 100 کیلومتر درساعت ببرد و این یعنی 2 ثانیه بهتر از لکسس جی اس ! اما در کنار هندلینگ عالی و تحمل پذیری بالاتر فشار جانبی و فرمانی که به نظرمن تیزترین گروه بود اما بواسطه تمامی موارد بالا،  سواری اسپورت تر و رینگهای 19 اینچی شما عموما تکانها و تنشهای بیشتری را در داخل اطاق تجربه کرده و خبری از وقارجنتلمن گونه مرسدس بنز E کلاس و آرامش مسخ کننده و سیال لکسسGS نیست . در واقع در مانورپذیری و هندلینگ بین دو عنوان دار دیگر این ماشین در مقام اول  ، مرسدس بنز دوم و لکسس سوم است  و با جذابیت تمام می توان هم با دور موتور آن وحشیانه بازی کرد و همه بواسطه سیستم توربوی دوقلودرگیر تاخیرهای براه افتادن سیستم توربو در دور پایین نبود. درحقیقت سری 5 با سواری کاملا اسپورت ، با ف و البته رمان گیری محشر  و سواری پرتنش و کابینی نه چندان آرام بهترین انتخاب در این گروه برای جویندگان سدان اسپورت تر خانوادگی است.
البته درنهایت باید اضافه کنم یک ضرب المثل آلمانی میگوید : شما کمر بند ماشین راهمیشه می بندید ولی امکان دارد فقط در طول عمرتان یکبار مورد استفاده واقعی درتصادف قراربگیرد و آن دقیقا زمانی که است یک ماشین آلمانی خودش را تمام و کمال نشان میدهد! در پایان پیشنهاد می کنم اگر بدنبال وقار ، ترمزهای قرص و محکم ، فرمان دقیقتر، صندوق بزرگتر و بازارخرید و فروش داغ تر هستید E کلاس را برگزینید ، اگر آرامش در راندن ، کابین مینیمال و نه چندان عریض و طویل با طراحی محافظه کارانه در کنار موتور و گیربکس هماهنگ و فرمان سنگین و اطاقی خوش کیفیت و با امکانات عالی و مجلل و عدم توجه به بازار دست دوم نه چندان پررونق و البته استهلاک بسیار کمترهستید لکسس را برگزینید و اگر موتوری قلدر ، فرمانی تیز ، هندلینگی بیشتر و لذت سواری بالاتر اما صندوق بارکوچکتر با هزینه نگهداری بالاتر بوده 528 را در سبد خرید قراردهید.
درخاتمه جا دارد از آقایان افشین سرخابی ، امیررستمی، مهدی رحمتی و نجفی بدلیل همکاری با تیم تست مجله ماشین تشکر نماییم.

جدول مشخصات فنی  Mercedes-Benz E 250  - Lexus GS 250  و BMW 528

ب ام و 528 - 2015 لکسس جی اس 250 – 2015 مرسدس بنز E250
2015
فاکتورها
2 لیتری – 4 سیلندر خطی ( توربوی دو قلو ) 2.5 لیتری ، شش سیلندر خورجینی 2 لیتری ، 4 سیلندر خطی ( توربوچارژر) گنجایش و آرایش موتور
245 اسب بخار در 5000 دور 206 اسب بخار در6400 دور 211 اسب بخاردر 5500 دور قدرت موتور
350 نیوتن متر در 1250 دور 253 نیوتن متر در 4800 دور 350 نیوتن متردر 4000 دور گشتاور
1 به 10 1 به 12 1 به 9.8 نسبت تراکم
1 به 6.8 1 به 8.3 1 به 8.4 نسب وزن به اسب بخار
دو چرخ عقب دو چرخ عقب دوچرخ عقب محور حرکتی
4907-1860-1464 4850 – 1840 -1455 4923-1852-1468 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2968 2850 2939 فواصل اکسلها(میلی متر)
11.9 10 11.2 دایره گردش ( متر)
1685 1720 1785 وزن ( کیلوگرم)
245-40 ZR 19
دانلوپ
235 – 45- ZR18
بریج استون
245-35 R 19
پیرلی P Zero
ابعاد رینگ و تایرجلو
275-35ZR 19
دانلوپ
235 – 45- ZR18
بریج استون
275-30 R 19
پیرلی P Zero
ابعاد رینگ و تایرجلو
70 66 60 گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
400 520 540 گنجایش صندوق بار
9.4 9.3 8.5  مصرف سوخت در 100 کیلومتر شهری ( لیتر)
8 سرعته هودکار استپترونیک ( با اهرم تعویض پشت فرمان ) 6 سرعته خودکارتیپترونیک ( با اهرم تعویض پشت فرمان ) 7 جی ترونیک ( با اهرم تعویض از پشت فرمان ) نوع جعبه دنده
6.2 8.6 7.8 شتاب 0 تا 100 کیلومتر (ثانیه )
250 227 233 حداکثر سرعت ( کیلومتر )
0.85 جی 0.82 جی 0.83 جی تحمل پذیری فشار جانبی
360 تا 380 میلیون تومان 300 تا 310 میلیون تومان 440 تا 470 میلیون تومان  
      قیمت نمونه صفر کیلومتر در بازار کشور
حدود 260 هزاردرهم حدود 220 هزاردرهم حدود 230 هزاردرهم قیمت دربازار امارات
 
 

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تست فنی  ،  آزمایش فنی  ،  مرسدس بنز E کلاس  ،  لکسسGS  ،  لکسس جی اس  ،  ب ام و سری 5  ،  خودروهای آلمانی  ،  خودروهای وارداتی  ،  خودروهای لوکس  ،  خودروهای 2500 سی سی  ،  پرشیا خودرو  ،  ستاره ایران  ،  خودروی ژاپنی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  mercedes-benz  ،  bmw  ،  lexus  ،  setarehiran  ،  persia khodro  ،  irtoya  ،  daimler AG

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها