با آناتومی کلاه ایمنی آَشنا شوید


از زمانی که موتورسواران کلاههای چرمی به سر داشتند تا به امروز استفاده از کلاه ایمنی خوب و مستحکم و آماده یک دغدغه برای مصرف کننده و بویژه مالکین موتورها بوده است.

با آناتومی کلاه ایمنی آَشنا شوید

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

از زمانی که موتورسواران کلاههای چرمی به سر داشتند تا به امروز استفاده از کلاه ایمنی خوب و مستحکم و آماده یک دغدغه برای مصرف کننده و بویژه مالکین موتورها بوده است.اگر سری به گوگل زده و کلمه کلاه ایمنی را جستجو کنید به تصاویر فراوانی از انواع مدلهای گوناگون از کلاه ایمنی سالم وشکسته و آسیب دیده برمی خورید که گارانتی کننده جان موتورسواران و راکبین موتورهستند.دراین مطلب ما کلاه ایمنی فیبرکربنی Bell GP3 را از وسط به دونیم تقسیم کرده تا با آناتومی آن بیشترآشنا شویم.
باید عرض کنم که کلاههای ایمنی مسابقه انواع گسترده با قیمتهای متفاوتی دارند،اما اکثر آنها برای اینکه تاییده FIA یا همان فدراسیون جهانی اتومبیلرانی را دریافت کنند باید از نظر کیفیت و ایمنی وساخت توسط شرکت غیر دولتی Snell که روی کلاههای مختلف تست و آزمایش برگزارمی کند مورد تایید قرارگیرد و سپس می تواند مهر قبولی فیا را گرفته و سپس وارد بازارفروش شود. دراین خصوص " اد بکر " مدیراجرایی شرکت اسنل snell می گوید : شرکت او تمامی کلاههای موجود در بازار را در حد لزوم مورد تست و آزمایش قرارداده تا ایمنی کامل را داشته و بتوانند گارانتی کننده سلامتی موتورسوران وماشین سواران باشند.از طرفی استفاده از تکنولوژیهای بروزتر و موارد مقاومتر و سبک تر سبب می شود که کلاههای ایمنی از قیمت بالایی برخوردار باشند که دراین مطلب به آناتومی یکی از نمونه های فیبرکربنی آن می پردازیم.
توضیح تصاویر :

1.فوم
کلای جی پی 3 شامل دو لایه از پلی استر ضد گرما می شود. لایه بیرونی آن همانند یک محافظ و گارد بین لایه سخت و لایه درونی نرم قرارمی گیرد.این لایه توانایی جذب نیروی حاصل از ضربه را داشته و سبب می شود تا به سرو مخچه موتورسوار در هنگام تصادف آسیبی نرسد .

2.ورودیهای دستی هوا
سه خروجی یا سوارخ هوای پلاستیکی در لایه بیرونی کلاه ایمنی قراردارند که در بخش بالایی کلاه سوراخهای کوچکی بوجود می آورند.راننده خودرو یا موتورسوار می تواند بصورت دستی و توسط یک سوییچ کوچک این دریچه ها را بازوبسته کند.

3.فوم بیشتر
یک لایه نازک از پلی استر همانند دایره ای لبه کلاه ایمنی را اشغال کرده که این لایه تا دور گوشها وزیر چانه ادامه دارد.همچنین دو لایه دیگر در بخش پشتی کلاه قراردارند که استحکام ساختمان کلاه را تامین کرده و ضربات ناشی از برخورد در هنگام تصادف را جذب می کنند.

4.لبه کلاه یا همان آفتاب گیر
شرکت bell که این کلاه را ساخته از آفتاب گیردولایه سود برده.لایه بیرونی ضخامتی 3 میلی متری داشته و ضد خش است و از پلی کربنات ساخته شده.البته لایه نازکترپلی کربنات به لایه بیرونی پلاستیک مهروموم شده و از بخارکردن لبه شیشه ای کلاه جلوگیری می کند.

5.پوسته فندقی
پوسته فندقی کلاه ایمنی جی پی 3 از5 لایه فیبرکربن با بافتهای متفاوت تشکیل شده است. این بافتهای که بصورت یک درمیان روی هم قرارگرفته اند سبب بوجود آمدن یک لایه محافظ و مقاوم در دیواره پوسته فندقی کلاه می شوند که این قسمت نیز از 3 لایه ضد خش متشکل شده است.شرکت bell نوعی کلاه دیگر با نام HP7 و به قیمت 3500 دلار دارد که پوسته و ساختمانی شبیه جی پی 3 داشته با این تفاوت ک یک لایه Kevlar به آن چسبیده است.

6.بالشتک نرم
در فاصله بین سر و کلاه لایه ای متشکل از اورتان وجود دارد که بسیار نرم است.این لایه نرم بصورت فابریک  با روکشی از مواد ضد آتش لایه بندی شده است.

7.نوک مرغابی شکل
یک برامدگی درپایین چانه راننده قرار دارد که درسرعت بالا و با فشاری که باد به کلاه می آورد اجازه نمیدهد که کلاه تکان خورده یا موقعیتش تغییر پیدا کند.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  موتورسوار  ،  کلاه ایمنی  ،  فیا  ،  ایمنی  ،  اتومبیلرانی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  snell  ،  bell gp3  ،  FIA  ،  helmet  ،  head case  ،  kevlar

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات