فرمان برقی اولین بار کی آمد؟


برخی خودروها در تاریخ هستند که برای اولین بار یکی از تکنولوژیهای جدید را به دنیای صنعت معرفی می کنند.مثل سیستم دید در شب یا همان night vision که اولین باردر بخش خودرویی روی

فرمان برقی اولین بار کی آمد؟

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

برخی خودروها در تاریخ هستند که برای اولین بار یکی از تکنولوژیهای جدید را به دنیای صنعت معرفی می کنند.مثل سیستم دید در شب یا همان night vision که اولین باردر بخش خودرویی روی مرسدس بنز S کلاس سوار شد یا اینکه سیستم تعلیق با تنظیم ارتفاع که اولین بار سیتروئن  دی اس ازآن سود برد. حال می خواهیم از فرمان برقی یا همان power steering بگوییم که اولین بار بروی کرایسلر امپریال بعنوان یک خودروی تولید عمده سوار شد.
البته پیش از این چنین تکنولوژی حق ثبتش در اختیار مهندسی به نام" فرانسیس دیویس " بود که در سال 1926 که موفق به اختراع سیستم کمکی فرمان هیدرولیک بروی خودرو " پیرس آرو " شده بود.دویس حتی قصد داشت این تکنولوژی را زمانی که حق استفاده ان برای جنرال موتورز بود دراین شرکت و بروی خودروهای ساخت جنرال موتورز استفاده نماید.اما این شرکت دیترویتی اعلام نمود که استفاده از این تکنولوژی بروی خودروهای ساخت جی ام گران تمام خواهد شد و در سال 1952 و پس از همکاری با کرایسلر بود که از این سیستم سود برد.
بهره بردن از این سیستم بروی ابعاد خودرو ( چون قطعات اضافه بر ماشین سوارمی شد ) نیز تاثیر گذاشت و امپریال بعنوان اولین خودرویی که این تکنولوژی رویش سوارگردید با 4.5 متر طول و 2 مترعرض متولد گردید.شرکت سازنده موتور 5.4 لیتری 8 سیلندرخورجینی روی این ماشین برد که توانایی تولید گشتاور 423 نیوتن متری را داشت که توسط گیربکس 4 سرعته خودکار این نیرو را به چرخهای عقب منتقل و شتاب اولیه 17 ثانیه و ماکزیمم سرعت 152 کیلومتردرساعت را ثبت مینمود.
ویلبور شاو قهرمان 3 دور مسابقه ایندی 500نیز پس از سوارشدن به امپریال و تست کردنش این ماشین را تحسین کرد و عنوان نمود تکنولوژی فرمان برقی از آن سیستمهایی است که باید روی این ماشین سوار شود.وی اشاره کرد که این سیستم توانسته امپریال را مبدل به ماشینی کند که گویی راننده و فرمان ندارد. ( بدلیل نرمی فرمان )پس از آن بود که این تکنولوژی بعنوان یکی از امکانات استاندارد روی کرایسلر کراون امپریال نصب و برای سایر مدلهای کرایسلر بصورت آپشن در نظرگرفته شد.

•سیتروئن اس ام مدل 1970
این خودروی فرانسوی اولین ماشینی بود که به سیستم فرمان کمکی متناوب مجهز گردید.این سیستم هیدرولیکی به کمک راننده می آمد و سبب می شد تا در هر سرعتی ( حتی سرعتهای بالا) فرمان ماشین کنترل خوبی روی جاده داشته باشد.

•سوبارو XT6 مدل 1988
در سال 1988 بود که روی این مدل سوبارو سیستم انطباقی الکترو هیدرولیکی فرمان سوارشد که با توجه به سرعت خودروقابلییت تنظیم داشت.

•سوزوکی cervo مدل 1988
بازهم ژاپنیها بودند که از سیستم فرمان الکتریکی بروی سوزوکی سود بردند

•هوندا NSX مدل 1990
این کوپه جذاب ژاپنی اولین خودروی اسپورت واقعی بود که به سیستم فرمان الکتریکی مجهز شد.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  power steering  ،  night vision  ،  citroen sm  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  فرمان برقی  ،  فرمان هیدرولیک  ،  سیتروئن  ،  هوندا  ،  سوبارو  ،  سوزوکی

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات