همه رازهای اوروس،دومین شاسی بلند لمبورگینی!


چندی است دنیای شاسی بلندها با حضور مدلهای لوکس و سوپراسپورت متحول شد. اولین بار در طی 2 سال اخیر بنتلی مدل بنتایگا را بعنوان شاسی بلند تمام

همه رازهای اوروس،دومین شاسی بلند لمبورگینی!

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
چندی است دنیای شاسی بلندها با حضور مدلهای لوکس و سوپراسپورت متحول شد. اولین بار در طی 2 سال اخیر بنتلی مدل بنتایگا را بعنوان شاسی بلند تمام سایز سوپرلوکس معرفی کرد و سپس نوبت به رولزرویس با کالینان و لمبورگینی با اوروس رسید. دقیقا هدف از این کار تسخیربخش بالای بازار خودروهای لوکسی چون رنجروور و مرسدس بنز جی کلاس و پورشه کاین بود که تمامی برندها با ورود کردن به این سگمنت موفق نیز شدند ، حالا آستن مارتین و فراری نیز در نوبت ایستاده اند تا شاسی بلندهایشان را روانه بازار رقابتی کنند.اما حالا می خواهیم از اوروس بیشتر بدانیم. رازهایی از کارخانه و استراتژی تولید.
کارخانه ای که لمبورگینی اوروس URUS را درآن تولید می کند با سیستمی به نام industry 4.0  در دنیا شناخته می شود. عدد 4 به معنای نسل چهارم انقلاب صنعتی معنی می شود که درآن از سیستم سایبر روباتها " cyber physical system " برای تولید خودرو سود برده می شود. تکنولوژی که شرکتهایی چون فولکس واگن و بوش از آن سود می برند و نیروی انسانی هیچ دخالتی در تولید کارندارد و این روباتها هستند که بازوی اصلی پروژه محسوب می شوند.بروی این ماشین ( یعنی اوروس) یک تیم 30 نفره از بهترین استایلیست های لمبورگینی کار کرده اند. طراح نمونه مفهومی یا همان کانسپت اوروس " فیلیپو پرینی" و طراح نمونه تولیدی این ماشین "  میتجا بورکرت " است.
در خصوص خط تولید آن باید گفت که 600 کمپانی ( ساپلایرsupplier یا همان تامین کننده قطعه ) با 3600 کارمند درکنارهم کار می کنند تا یک لمبورگینی اوروس ساخته شود.
کارخانه لمبو 5 روز هفته کار می کند و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. در این مدت در هر روز 23 شاسی بلند اوروس تولید می کند. در کنار آن 18 مدل لمبو اوراکان و آونتادور هم از خط تولید آن می گذرد که سال گذشته توانست این شرکت را به رکورد3457 دستگاه ماشین برساند، همچنین شرکت قصد دارد تا در سال 2019 حدود 7 هزار دستگاه ماشین بفروشد .این کارخانه ای که اوروس در آن تولید می شود ارزشی برابر یک میلیارد دلار دارد .
درخصوص این خودرو و کارخانه لمبورگینی ، مدیرفنی کارخانه یعنی " مائوریتزیو رجیانی " درخصوص اوروس می گوید : 70 درصد خریدارنی که به سمت اوروس می آیند افراد تازه وارد به برند لمبورگینی هستند و بیشترشان خانمها هستند و درصد مشارکت آنها را از 4 به 6 تا 7  رسانده است.او اضافه می کند : درپروژه اوروس وقتی ما به تولید 5 هزارخودرو در سال برسیم آنوقت است که می توانیم بگوییم موفق شده ایم .زیرا کارخانه سنت آگاتا توانایی تولید 8 هزار دستگاه خودرودر سال را دارد.البته شرکت بدنبال آن است تا بتواند قشری دیگر از مشتریانش را نیز با اس یو وی کوچکتر از اوروس پوشش دهد. 
دیگر برنامه شرکت ساختن ابرخودروهی هیبریدی است ، اما مسئله ما با آن صدای موتور، وزن وسرهم کردن خودرواست.زیرا پرداختن به یک ماشین مفهومی کاملا متفاوت با نمونه ای تولیدی است. البته دراین میان ما می توانیم گارانتی کنیم که پیشرانه های وی 12 ما همگی استاندارد یورو 6 را پاس می کنند و هدف تا سال 2023 و 2025   رسیدن به استاندارد یورو 7 است. "رجیانی" در ادامه صحبتهایش اذعان می کند که یکی از معضلات کارهماهنگی سیستم محدود کننده سرعت اوروس است که با علامتهای ثبت شده در جاده های آلمان همخوانی داشته اما قادر به خواندن علامتهای راهنمایی رانندگی نصب شده در جاده های ایتالیا نیست.
پلت فرم اوروس برای فولکس واگن  و از نوع ML bevo است که خودروهایی چون کاین و توارگ روی آن سوار شده اند. همچنین از ترمزهایش دیسکهای کربن سرامیکی است به اضافه اینکه از پلیمر فیبرکربن تقویت شده نیز در تولید آن سود برده شده است.چرخهای عقب این ماشین با حرکت فرمان بین مثبت تا منفی 3 درجه حالت می گیرند .این شاسی بلند لوکس 200 هزار دلاری  اولین اس یو وی سوپراسپورت جهان است که توانایی ها و راندمان فنی آن در جاده با پورشه 911 برابری می کند.این خودرو تا سقف 40 هزار دلار آپشن دارد و سیستم چهار چرخ متحرک آن از آئودی SQ7 به عاریت گرفته شده است.این ماشین را در6 حالت می توان رانندگی کرد که توسط دکمه ای که لامبورگینی به آن tamburo می گوید این حالات تنظیم می گردد.مالیات ماشینهای سوپراسپورت معمولا بالاست و برای اوروس این میزان بصورت سالیانه در انگلستان 30 هزار پوند است .سیستم صوتی این ابرماشین B&Oاست و 1700 وات خروجی دارد.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  ML bevo  ،  SQ7  ،  tamburo  ،  lamborghini  ،  urus  ،  B&O  ،  industry 4.0  ،  cyber physical system  ،  suv  ،  luxury  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  لمبورگینی  ،  اوروس  ،  شاسی بلند  ،  فولکس واگن  ،  پلت فرم  ،  آفرود

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات