وقتی پارکینگ وله روباتیک می شود!


در دنیا چیزی یا بهتر است بگویم شغلی داریم به اسم پارکینگ وله parking valet یا همان پیشخدمت مخصوص پارکینگ که وقتی شما به یک مرکز تجاری یا خرید و یا رستوران رسیدید

وقتی پارکینگ وله روباتیک می شود!

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
در دنیا چیزی یا بهتر است بگویم شغلی داریم به اسم پارکینگ وله parking valet یا همان پیشخدمت مخصوص پارکینگ که وقتی شما به یک مرکز تجاری یا خرید و یا رستوران رسیدید خودرو و سوییچ را به ایشان سپرده و وی کار پارک کردن ( بردن و آوردن ماشین ) را انجام می دهد و درنهایت انعامی از این بابت دریافت می کند. این افراد جلوی در هتلهای شیک و لوکس نیز حضور دارند و با رانندگی با تمامی خودروها از ساده ترین ماشین گرفته تا سوپراسپورتها و خودروهای لوکس میلیون دلاری آشنایی دارند.مثلا اگر به امارات و شهر دوبی سفر کنید در مرکز خرید دوبی یا همان دوبی مال dubai mall ، پارکینگ وله های مختلفی می بینید که در جلوی مغازه استارباکس حضور داشته وماشینهای گران قیمت افراد را پارک کرده و به نوعی برای نمایش عموم آماده می کنند.این افراد جهت نمایش دادن خودروی خاص و گران قیمتشان پولی هم به پارکینگ وله ها پرداخت می کنند.البته اصل کار پارکینگ وله ها کمک به رانندگان برای جلوگیری از هدررفتن وقت و پارک کردن خودروهایشان هست و یک شغل نسبتا درآمدزا.
اما حالا نسل جدیدی از پارکینگ وله ها بوجود آمده یا بهتر است بگوییم درحال بوجود آمدن است  که روباتیک بوده و می تواند درفضاهای کم و جمع و جور تعداد بیشتری ماشین پارک کند. نام این روبات که کار پارکینگ وله را انجام می دهدو محصول یک شرکت فرانسوی است Stanley robotic است.از این روبات که دارای دو اهرم لیفت تراکی برای بلند کردن خودرو از زمین  و دو چشم الکترونیکی برای مشاهده خودرو بوده بصورت یک طرح آزمایشی هم اکنون در فرودگاه لیون فرانسه و دوسلدورف –آلمان استفاده می شود .همچنین فرودگاه " گت ویک " لندن نیز به این " استنلی روبات " مجهز شده و 270 عدد فضای پارکینگ آن بصورت مکانیزه در اختیار این سیستم روباتیک قرارگرفته است.همچنین از سال پیش از این پارکینگ وله روباتیک در دیگر فرودگاه لندن یعنی " هیترو " نیز استفاده می شود.
نکته مورد توجه این است که این ربات می تواند در فضایی که یک راننده معمولی می تواند 170 ماشین را پارک کند ، 270 خودرو را به صورت مویی و میلی متری بدون اینکه به هیچ خودرویی صدمه ای بخورد جای دهد و با نظم خاصی آنهارا پارک کند. در خصوص کار با این روبات فرانسویها کار را گسترش داده و بصورت یک طرح آژمایشی از " استنلی روبات " در فرودگاه شارل دوگل پاریس نیز سود برده اند که دارای 2350 عدد فضای پارک است. نحوه کارکرد روبات استنلی در فرودگاه نیز بدین صورت بوده که مسافر بوردینگ پس یا کارت پرواز کاغذی یا الکترونیکی خود را جلوی دستگاه اسکن استنلی گرفته و سپس استنلی شروع بکار کرده با توجه به مشخصات پلاکی که از ماشین مالک در اختیار دارد بسراغ آن رفته و با توجه به کفی فلزی که دارد خودرو را روی آن سوار کرده و بصورت خیلی آرام و دقیق و با حفظ فاصله ها ماشین را پار می کند. دراین مکانیزم هیچ نیازی به در اختیار داشتن سوییچ یا ریموت ماشین یا روشن نمودن آن نیست و روبات استنلی بصورت هوشمند این کار را انجام می دهد.
درحقیقت این سیستم پیشرفته و نوین پارکینگ وله سبب می شود که دریک فضای کم تعداد بیشتری ماشین با فاصله ها معین و با نظم خاصی در کنار هم قرار بگیرند و از طرفی دیگر نیاز به صرف وقت از سوی مالکین برای پارک کردن خودرو و احیانا ضرب دیدگی ماشین در هنگام پارکهای نزدیک به نزدیک نیست. این سبک پارک کردنهای روبات استنلی من را یاد نمایشگاههای خودروی کشورمان انداخت که برخی نمایشگاه داران آنچنان خودروها را کنار به کنار هم و میلیمتری پارک می کنند که گویی فکر می کند مثل یک لگو خودرو را با دست برداشته و از جایی به جای دیگر منتقل کرده و یا از خط کش برای این کار سود می برند! اما درهرحال روبات استنلی خود نوآوری در جهت استفاده بهینه از فضاهای محدود و البته مکانیزه سازی فضاهای پارک است که می تواند درفرودگاههای کشور خودمان نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  dubai mall  ،  stanley robotic  ،  parking valet  ،  lamborghini  ،  ferrari  ،  bugatti  ،  pagani  ،  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  پارکینگ وله  ،  دوبی مال

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات