صندلی یک ماشین باید چه جوری باشد


آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید صندلی ماشین شما چه جوری ساخته می شود؟ همین صندلی معمولی که هروز پشتش نشسته و رانندگی می کنید ؟

صندلی یک ماشین باید چه جوری باشد

نوشته :مسیح فرزانه

چاپ شده درمجله ماشین
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید صندلی ماشین شما چه جوری ساخته می شود؟ همین صندلی معمولی که هروز پشتش نشسته و رانندگی می کنید ؟ حتما برای شما هم پیش آمده که درماشینرا باز کرده و بوی چرم صندلیها به مشامتان می رسد و یا اینکه درب ماشین را بازکرده و اول دستی بروی صندلیها می کشید.
شاید بهتر باشد کمی دقیقتر و هیجان انگیزترشما را وارد این دنیا کنیم.دنیای صندلیهای خودرو ، دنیایی که عاشق چرم است وطراحی و ایرودینامیک در آن حرف اول را می زند.
برای همین در این مطلب سعی کردم به آینده صنعت صندلی سازی بپردازم ، برای همین به سراغ رنجروور ولار velar رفته و خودرویی بهتر از آن نیافتم.شاید فکر کنید می خواهم از چرم صحبت کنم ! اما نه ! جون امروز مواد و جنسهای متفاوت تری از چرم به بازار آمده که نه مثل چرم سرد است ، نه سفت است و نه کسل کننده.
رنجروور به همین دلیل یک استاندارد جدید برای آنهایی که بدنبال صندلیهای معمولی خودرو نیستند ایجاد کرده . این ماده نوعی از منسوجات یا همان پارچه است که در داخل خودروهای رنجرووربه وفوور مورد استفاده قرار می گیرد و تکنولوژی آن برای یک شرکت دانمارکی و محصولی به نام kvadrat است.
رنجروور بروی مدل velar در یک پروسه 5 ساله توانست به Kvardat دست پیدا کند. Amy frascella  مدیر طراحی رنگهای رنجروور در مورد این تکنولوژی می گوید که بنظر او kvadrat هم اکنون تبدیل به نوعی رفرنس در صنعت منسوجات شده.این شرکت دانمارکی که از آن صحبت می کنیم بصورت سالیانه تامین کننده منسوجات با کیفیت برای فرنیچر و مبلمان هتلهای فوق لوکس و کافی شاپهای گران قیمت در سوئیس است. همچنین مواد تولیدی آن به وفوور در دنیای فشن و مد هم برای دوختن لباسها مورد استفاده قرارمی گیرد.البته velar نخستین پروژه ای نیست که این شرکت دانمارکی با یک خودروساز و به قولی برای نو نوار کردن داخل یک ماشین همکاری کرده. پیش از این از این نوع منسوجات در ب ام و 2009 vision efficient dynamic concept که پایه گذار تولید ب ام و i8 شد هم استفاده شده بود. این شرکت که تلفظ اسمش هم برای خودش داستانی دارد برای " ولار " از ترکیب پشم و پارچه پلی استری استفاده کرد که به آن Dapple grey یا به معنای خاکستری خال خال می گویند که می توان آنرا در تکیه گاه صندلی ها، جای دستی وسط و پشت سری پیدا کرد. این پارچه در مقایسه با چرمی که خیلی سرد و سخت است ، به قول معروف خیلی گرم و نرم است ، به صندلی احساس عضلانی و گوشتالو بودن می دهد و جدا از همه اینها مدرن بوده و تمیز کردن آن راحت است.
ماده تشکیل دهنده kvadrat نوعی پارچه جیرمیکروفایبردار است که به صندلیهای ضمیمه شده و خیلی نرم بوده و درکنار یک روکش PVC شکل قرار می گیرد که برای تریم داخل ماشینهای لوکس به وفور از آن استفاده می گردد.این نوعی روکش چوبی با فیبرکربنی است که با سیمهای بسیار نازک مسی به هم بافته شده اند.
این ترکیب بافته شده و دستچین شده سبب شده تا درنهایت اطاق داخلی رنجروور ولار امروزه بعنوان یکی از با کیفیت ترین کابینهای خودروها شناخته شود. شرکت رنجروور در مورد این روکش می گوید :قبل از اینکه ما استارت تولید kvadrat را بزنیم به مشتیران زیادی برخوردیم که می خواستند از ما رنجروور ایووک بخرند اما بدنبال صندلیهای چرمی نبودند. برای همین ما تصمیم گرفتیم بروی velar از نوعی منسوجات استفاده کنیم که جوابگوی نیاز مشتریانمان نیز باشد.در حقیقت این نوعی محصول دست ساز است که نقاط مثبت و مزایای فراوان تری به نسبت سایر پارچه های صندلی خودرو دارد.رنجروور معتقد است استفاده از این پارچه فضای جدید را برای کار درشرکت ایجاد کرده و سبب شده تا تجارت جدیدی به این گروه خودروسازی افزوده شود.با این حال شرکت سعی کرده تا ماده kvadrat را بومی سازی کند و حالا 30 درصد آنرا در کارخانه ای در " هادرزفیلد" تولید می کند که نتیجه کار 200 کارگر و متخصص ماهر است. به هرحال اینهم داستانی است ازنسل جدیدپارچه های صندلی که رنجروور به نوعی پیش تاز آن بوده و توانسته با احترام به نیاز مشتری که کلید مهم موفقیت هر برندی است به این مهم دست یابد.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  kvadrat  ،  Amy frascella  ،  vision efficient dynamic concept  ،  range rover  ،  land rover  ،  Dapple grey  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  لندروور  ،  رنجروور  ،  صندلی ماشین

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات