درخط تولید بوگاتی شیرون چه می گذرد


اینجا آتلیه بوگاتی است و بیرون این مرکزخودروهای سوپرلوکس و سوپراسپورت پارک کرده اند.خودروهایی که متعلق به مالکینی است که بوگاتی شیرون سفارش داده اند.میان این ماشینها فراری اف 50 ، بوگاتی ویرون و لامبورگینی کانتاش بیشتر به چشم می آیند.

درخط تولید بوگاتی شیرون چه می گذرد

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
اینجا آتلیه بوگاتی است و بیرون این مرکزخودروهای سوپرلوکس و سوپراسپورت پارک کرده اند.خودروهایی که متعلق به مالکینی است که بوگاتی شیرون سفارش داده اند.میان این ماشینها فراری اف 50 ، بوگاتی ویرون و لامبورگینی کانتاش بیشتر به چشم می آیند.بوگاتی دراین آتلیه که سقف ان شیشه ای است بصورت دست ساز و بدون وجود هیچ نرم افزارو یا رباتی مدل شیرون را تولید می کند.اینجا خبری از الگوریتم نیست و کلیه قطعات این ماشین توسط تولید کنندگان اروپایی اینجا گرد هم جمع میشوند تا یک شیرون را بسازند.برای مثال فیبرکربن های مونوکوک از شرکت  " دالارا " ، کالیپرهای ترمز از شرکت ap ریسینگ و صندلیها از اسپارکو می ایند و درحقیقت شیرون را می توان کلکسیونی از برندهای خوب و پرعیارقطعه سازی در دنیا برشمرد که سبب تولید یک ابر ماشین شده اند.
نکته جالب در خصوص این ماشین آن بوده که فقط یک هفته زمان می برد تا متخصصین کارکشته و کاربلد سیستم توربو 4گانه موتور 16 سیلندر شیرون را آماده و نصب کنند.بوگاتی برای ساخته شدن این موتور 3 ماه قبل از تولید هر ماشین قطعات پیشرانه آنرا به سازندگان سفارش می دهد و پس از آن شیرون در 12 ایستگاه آتلیه بوگاتی سفری جذاب را آغاز می کند تا مبدل به یک ابرماشین کامل شود. در چنین پروسه ای مرحله اول سوار کردن موتور و گیربکس بر روی یک یونیت یک تکه بدنه است .سپس قطعات مونوکوک در بخش عقبی به هم متصل می شود که شامل 14 پیچ خوردگی از جنس تیتانیوم است . شاسی نیز بعد از چند هفته آماده است و به بخش پرکردن مایعات می رسد تا روان کننده هایی چون روغن موتور، مایع خنک کننده ، روغن ترمز و نخستین باک سوخت بروی ماشین سوار و پر شوند.
سپس نوبت به شیرون می رسد که بروی داینامومترسوارشده و با سرعت نزدیک به 300 کیلومتر مورد تست اسب بخار و قدرت خروجی موتور قرارمی گیرد. مدیر تولید شیرون یعنی آقای " کریستوفر پیوچون " دراین خصوص می گوید که شرکت یک دینامومتر بزرگتر و قوی تر سفارش داده تا توانایی بیش از 2000 اسب بخار و 3 هزار نیوتن متر گشتاور را داشته باشد ، زیرا دینامومتر قدیمی برای بوگاتی ویرون مورد استفاده قرار می گرفته است .
در بخش بعدی متخصصین آب دیده 3 روز وقت خود را برای سوار کردن پنلهای بدنه فیبرکربنی صرف می کنند.این پنلها پس از رنگ زدن به یکدیگر متصل می شوند.سپس نوبت به تست باران می رسد تا در سوارکردن تمامی قطعات خودرو استانداردهای لازم اجرا شده باشد و جایی از خودرو در هنگام باران چکه نکند.این نکته را نیز باید اضافه کنم که هر شیرون دوبار مورد تست قرار می گیرد که یکبار در جاده های عمومی و بار دومی در باند هواپیما و در فاصله بین بلند شدن تا به زمین نشستن است.کارشناسان تست در هنگام آزمایش فنی با برج مراقبت در ارتباط هستند و شرایط ماشین را لحظه به لحظه چک کرده تا سرعت ان به بیش از 360 کیلومتر برسد.
پس از تستهای حرکتی هر بوگاتی شیرون برای 3 روز در مرحله اصلاح رنگ و پولیش کردن قرار می گیرد تا هیچ نقطه اشکال و ایرادی روی ماشین نباشد. برای این کار خودرو در داخل یک تونل نور قرار گرفته و هر اینچ رنگ ماشین برای 6 ساعت مورد تست و آنالیز قرارمی گیرد. در مرجله بعدی و قبل از اینکه شیرون به پیش آخرین کارشناس برود کاملا شسته و تمیز می شود.

توضیح تصاویر :  

1.اینجا بخش ادوات تزئینی بوگاتی است ، جایی که 31 نوع چرم  ، 8 گونه آلکانترا ، 30 مدل اکسوسوریز ، 18 مدل موکت کف و 11 رنگ گوناگون کمربندایمنی وجود دارد.

2.در این کیس بخشهای خاص و ویژه هر بوگاتی شیرون وجود دارد.یعنی قسمت به قسمت یک بوگاتی در این کیسها ( جعبه ها ) قرار می گیرد که دقیقا هر بوگاتی از 1800 قطعه منفصله تشکیل می گردد.

3.هر موتور 16 سیلندر بوگاتی 8 ساعت بروی دستگاه داینو مورد تست قرار می گیرد.تولید موتور با اتصال پیشرانه به جعبه دنده 7 سرعته دو کلاچه خودکار شروع می شود.

4.چهارده قطعه اتصالی  که فوق سبک بوده و جنسی از تیتانیوم دارد به قسمت عقبی خودرو متصل می شوند.برای این بخش از 1800 پیچ استفاده می شود .

5.نسب کردن پنلهای فیبرکربنی بدنه به مونوکوک بیش از 3 روز به طول می انجامد.دراین عکس یک شیرون نمایش داده شده که دارای 3 رادیاتور است .از کنار چراغهای جلو ورودیهای هوایی قرارگرفته که باد خنک را به رادیاتور و مستقیما به ترمزهای جلو می رسانده و در خنک شدن آن مشارکت می کنند.

6.در قسمتی از بدنه شیرون ، بوگاتی فاصله ای بین دیواره فیبرکربن  با فوم و ساختارشانه عسلی آلومینیومی ایجاد کرده است که بخشهای توسط پیجهای آلومینیومی به هم متصل می شوند.

7.در داخل هر بوگاتی شیرون دو نمایشگر 8 اینچی با کیفیت نمایش بالا در اطراف نمایشگر سرعت قرار می گیرند که وظیفه شان نمایش دادن اطلاعات فنی و موتوری ماشین است.

8.پس از آنکه قطعات شاسی بروی هم سوار شد حالا نوبت به قسمتهای الکترونیکی چون سیستم کنترل کشش و ثبات و پایداری و...می رسد که روی ماشین نصب شود .این بخشها در سرعهای 60 تا 300 کیلومتر مورد تست و آزمایش فنی قرارمی گیرند.

9.بوگاتی ، هر مدل شیرون را در جاده های عمومی بیش از 400 کیلومتر مورد تست قرار می دهد.به همین دلیل و برای آسیب ندیدن خودرو بخشهای سپر جلویی و عقبی و تایرها با کاوری روکش می شوند تا از آنها محافظت بعمل آید.

10.بعد از دو تستی که ماشین در جاده های بیرون کارخانه رویش اعمال شد حالا نوبت به این می رسد که یک کارشناس کل اجزای خودرو و جزئیات آنها را بدقت مورد انالیز قرار دهد.این چک کردن شامل چرمهای داخلی و رنگ بدنه نیز می شود.

11.سیستم خنک کننده شیرون دارای 3 واتر پمپ است ،این بخش خنک کننده در عقب خودرو قرارگرفته و بر راندمان فنی موتور نیز نظارت کافی دارد.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  بوگاتی  ،  شیرون  ،  آتلیه بوگاتی  ،  خط تولید  ،  فیبرکربن  ،  آلکانترا  ،  داینو  ،  موتور  ،  گیربکس  ،  واترپمپ  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  dalara  ،  dyno  ،  bugatti  ،  chiron  ،  bugatti chiron  ،  ap racing  ،  fiber carbon

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات