با ژیان چاق و لاغردر مسابقات سرعت 24 ساعته


سیتروئن 2 سی وی -2CV همان ژیان معروفی است که درکشورمان خیلی ها با آن خاطره دارند.یک ماشین نرم و جادار و مفرح که این داستان دنده بالا بودنش ( کنار فرمانی ) برای خوش مثل برخی مدلهای

با ژیان چاق و لاغردر مسابقات سرعت 24 ساعته

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
سیتروئن 2 سی وی -2CV همان ژیان  معروفی است که درکشورمان خیلی ها  با آن خاطره دارند.یک ماشین نرم و جادار و مفرح که این داستان دنده بالا بودنش ( کنار فرمانی ) برای خوش مثل برخی مدلهای پژو جالب و دوست داشتنی بود.خیلی ازبچه های دهه 60 نیز حتما داستان تلویزیونی دو کاراگاه کله پوک معروف به چاق و لاغر را یادشان باشد که یک ژیان اعجاب انگیز داشتند و کلی داستان خاطره انگیز با آن شکل می گرفت.
 این ماشین سیتروئن 2CV اگر سالمش هم اکنون با قطعات اورجینال و شرایط فنی و ظاهری جزو خودروهای کلاسیک خوش بازار است و درکشورمان هم طرفداران بسیاری دارد.این ماشین اولین بار در نمایشگاه بین المللی خودروی فرانسه در سال 1948 رونمایی شد.هدف کمپانی سیتروئن از ساخت این ماشین تولید یک خودروی کاملا اقتصادی و کم مصرف با سواری نرم بود که بتواند خیلی هم فروش کند و شرکت به همه این هدفها رسید و بین سالهای 1948 تا 1988 بیش از 3.8 میلیون ازآن تولید شد که خط تولید آن به غیر از کشور مادری اش فرانسه ، در کشورهایی دیگری چون بلژیک ، انگلستان ، آرژانتین ،اوروگوئه ، شیلی ، پرتقال ،اسپانیا و اسلوونی احداث و بسیار فعال شد.محبوبیت این ماشین که با موتورهای متنوع 375 سی سی 9 اسب بخاری تا 602 سی سی و 29 اسب بخاری در حدی است که حالا مسابقات اتوموبیل رانی هم برایش برگزار می شود و این ژیانهای جذاب در سری مسابقاتی با نام 2CV racing در کشورانگلستان برای خودش دارای لیگ و مسابقاتی است و این خودروهای در حدی تیونینگ و تقویت می شوند که این مسابقات در قالب 24 ساعته نیز برگزار می شود.اما چند مورد جالب دیگر درخصوص این مسابقات هست که جالب دانستیم با شما خوانندگان گرامی هم درمیان بگذاریم:

•ایده این مسابقات برای کی بود؟

از خیلی سالهای پیش مسابقات سیتروئن 2CV های آفرود درکشور فرانسه وجود داشته است و از سال 1989 بود که تصممی گرفته شد دربریتانیا مسابقاتی با این ژانر برگزار شود که کلوپ سیتروئن 2CV ها که خیلی هم درانگلستان خوب و قوی فعالییت می کند بنیان گذار این کار شد و اقدام به برگزاری این مسابقات 24 ساعته در پیستهای گوناگون نمود.

•بدنه این ژیان ها چطوری است

خودتان دیده اید که ژیانهای استاندارد سواری نرم و سیالی مثل قایق دارند.همچنین خیلی ها با سیستم تعویض دنده کنار فرمانی آن ( معروف به دنده دسته چطری ) مشکل دارند و راحت نیستند.از طرفی همه این 2CV ها سیستم دو چرخ متحرک جلو دارند. آقای کریس یتس از کلوپ سیتروئن ها می گوید که داخل اطاق این ژیانها رل بال کشیده می شود و سپس سیستم تعلیق اسپورت ضد شوک رویش سوار می شود که ارتفاع ماشین را تا زمین کم و سواری آنرا اسپورت و بسیار با تعادل می کند.وزن ماشینهای مسابقه ما به حدود 500 کیلو رسیده و قدرت موتور آنها حداد 45 اسب بخار است که عملکرد فنی بسیار خوبی دارند.

•رقابتها میلی متری است 

چون موتورهای ماشین های حاضر در لیگ یکسان و وزنشان خیلی یکسان و مشخصات فنی یکی دارند به همین دلیل رقابت خیلی میلی متری و شانه به شانه است. بریتانیاییهای برای این سبک رقبات اصطلاحی دارد و می گویند رقابت " چرخ به چرخ " است ( یعنی خیلی نزدیک به هم ماشینها می رانند و رقابت می کنند) .البته اکثر رانندگان این مسابقه همانطور که گفتم با مدل دنده عوض کردن این ماشین که  سردنده H شکل هم هست و از روی داشبورد بیرون می آید راحت نیستند و این مدل دنده عوض کردن بیشتر برای فرانسویها راحت است.

•مسابقات 24 ساعته است

از سال 1990 بود که این مسابقات در پیست ایرلند 24 ساعته شد و حالا در " نورفولک " هم همینگونه است.موتورهای ژیانهای مسابقه ای  602 سی سی و سبک است و براحتی یک نفر می تواند آنرا با دست از زمین بلند کند.

•مسابقه کی شروع می شود

مسابقات از 18 ماه مارس یعنی بهار زیبا و قشنگ شروع می شود و تا 5 ماه ادامه دارد. هر مسابقه حدود  دو راند 20 دقیقه ای است و هر 20 دقیقه برای خودش دور زمان گیری دارد و هر خودرو بین دو راننده تقسیم می شود تا راننده دیگر نفسی تازه کند و یک بار در سال 2003 در برنامه تلویزیونی خودرویی تاپ گیر این مسابقات نشان داده شد.
درهرحال این مسابقاه بسیار جذابی است ، مشتاقان زیادی را برای تماشا و مسابقه به پیس می کشاند برای همین پیشنهاد می کنیم آن تعداد از ژیانها یا رنو 5 ها و یا پیکانهایی که قرار است از رده خارج شده و سقف زده شود با حمایت سازمانها و ارگانهای فعال دررشته اتومبیلرانی احیاء و در اختیار علاقمندان اتومبیلرانی قرار داده شود و پس از بازسازی و تقویت برای مسابقاتی در پیست آزادی تهران و یا دیگر پیستهای اتومبیلرانی کشور کلاسهای جذابی برای این خودروها مثل کلاس پیکان ، یا کلاس ژیان و... طراحی شود که قطعا علاقمندان بسیاری داشته و هم این خودروها در شرایط متفاوتی حفظ می شوند و هم این سبک کلاس مسابقه ای می تواند علاقمندان جدید و بی شماری را راهی مراکز اتومبیلرانی کنند.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  سیتروئن  ،  ژیان  ،  چاق و لاغر  ،  مسابقات سرعت  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  citroen 2cv  ،  2cv racing

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات