مقایسه بوگاتی ویرون و شیروی روی اعداد...کدام برنده اند؟


شیرون درهنگام تست بیش از 300ساعت را در تونل باد مورد آزمایش بوده است و 500 هزار کیلومتر مورد تست جاده ای قرار گرفته و دراین میان 200 دست تایر استفاده شده ،

مقایسه بوگاتی ویرون و شیروی روی اعداد...کدام برنده اند؟

نوشته : مسیح فرزانه 
چاپ شده درمجله ماشین
1.گنجایش موتور ویرون :  7993 سی سی – 16 سیلندر دبیلو شکل با 4 توربو

1a . گنجایش موتور شیرون : 7993 سی سی – 16 سیلندر دبلیو شکل با 4 توربو

2. قدرت موتور ویرون 1001 اسب بخار 

2a . قدرت موتور شیرون 1500 اسب بخار

3. گشتاور ویرون 1250 نیوتن متر

3a . گشتاور شیرون 1600 نیوتن متر

4. صفر تا 94 کیلومتر در 2.5 ثانیه و حداکثر سرعت 408 کیلومتر در ساعت ( در ویرون ) 

4a . صفر تا 96 کیلومتر در 2.5 ثانیه و حداکثر سرعت 420 کیلومتر درساعت( در شیرون )

5. وزن ویرون 1950 کیلوگرم

5a . وزن شیرون 1995 کیلوگرم

6. قیمت ویرون نزدیک به 1.2 میلیون دلار

6a . قیمت شیرون نزدیک به 3.2 میلیون دلار

7. تحمل پذیری سر فینتیل باد تایرها : 2.5 جی و در ماکزیمم سرعت 420 کیلومتر درساعت 

8. ترمزها : نسل سوم ترمزهای سرامیکی . سایز دیکسها در جلو  420 میلی متری با 8 پیستون  - سایز دیسکهای عقب 400 میلی متر  با 6 پیستون

9. فشار سیستم توربو : 1.85 بار

10. بیشترین میزان سوخت در حال گردش : 880 لیتر در ساعت  -  گنجایش باک بنزین 100 لیتر  - زمان تخلیه شدن با ک سوخت 100 لیتری در سرعت 420 کیلومتر برابر با 6 دقیقه و 49 ثانیه 

11. بیشترین میزان آب پمپ شده درحال گردش ( برای سیستم خنک کننده موتور) برابر با  800 لیتر در دقیقه بوده که کافی است با این میزان  5 وان حمام را در 1 دقیقه پر کرد.

12. شیرون درهنگام تست بیش از 300ساعت را در تونل باد مورد آزمایش بوده است و 500 هزار کیلومتر مورد تست جاده ای قرار گرفته و دراین میان  200 دست تایر استفاده شده ، 30 مدل از این ماشین تست فنی شده  و 10 نمونه بصورت آزمایشی ساخته تا درکلینیک پیش از تحویل به مشتریان مورد بررسی از نظر کیفیت فنی و تولید قرار بگیرد.

13. فرم منحنی شکل عقب ماشین سبب کاهش ضریب آیرودینامیک می شود و سپس هوای خنک را به پیشرانه می رساند .چراغ ترمز عقب ماشین نیز یک لایه چراغ  متشکل از 82 ال ئی دی –LED است .

14.بالچه عقب شیرون 4 حالت دارد : بصورت کامل عقب کشیده می شود ، در حالتی که ماشین در حداکثرسرعت است بالچه به میزان کمی بالا می آید ، درحالت سوم بصورت کامل بازمی شود و در زمانی این اتفاق می افتد که شیرون نیازمند هندلینگ بیشتر و حرکت در اتوبان است ، و درحالت چهارم پشتی بالچه به جلو حرکت کرده و مکانیزم ترمز هوایی را پیاده می کند .

15.سیستم نور شیرون درجلو LED چهار قلو است که اولین بار روی مدل کانسپت بوگاتی گرن توریزمو نمایش داده شد. درزیر این چراغها دو ورودی بزرگ وجود دارد که هوای لازم را به سیستم ترمز می رساند تا زودتر خنک شده و عملکرد بسیار خوبی داشته باشد.همچنین یک لایه تخت رشته ای از سیستم نور LED با ارتفاع 90 میلی متر از حباب 4 قلوی اصلی قرار دارد.

16. سیستم اگزوز شیرون تیتانیومی است  و درمقایسه با ویرون می تواند فشار اگزوز را کاهش دهد.در مجموع شیرون شش  اگزوز دارد که خروجی آن از عقب خودرو بصورت دو قلوی دو تایی چسبیده به هم یعنی چهار لوله اگزوز درمی آید.شیوه طراحی قاب اصلی بیرون اگزوز به گونه است که همانطور که اشاره شد دو خروجی است که لبه بیرونی آن به سمت بالا نصب شده تا بتواند در تولید نیروی پایینی( یا همان down force ) که چسبندگی و پایداری بیشتری برای ماشین ایجاد می کند کمک کند.استفاده از این تکنولوژی در خودروهای فرمول 1 طبق قوانین FIA ( فدراسیون جهانی اتومبیلرانی )ممنوع است.

17. ریلهای ریز و ظریف و کوچکی که در داخل بدنه شیرون قرار گرفته اند کارشان هدایت کردن هوا به سمت دفیوزرهای فعال جلو  است  که  بسته به میزان نیروی پایینی که شما در رانندگی نیاز دارید بازو بسته می شوند. در بخش مرکزی زیرین ماشین نیز ورودیهای هوا با نام NACA وجود دارند ( که در هواپیماهای نظامی نیز مورد استفاده قرار می گیرد ) که هوا را از بخش جلویی به عقب خودرو و سپس مکان قرارگیری پیشرانه هدایت می کند تا بتواند موتور را خنک کرده و به راندمان فنی آن بیافزاید.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  bugatti  ،  chiron  ،  veyron  ،  naca  ،  hyper car  ،  super sport  ،  hyper sport  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  بوگاتی  ،  ویرون  ،  شیرون  ،  ابرخودرو  ،  خودروی اسپورت  ،  سوپراسپورت

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات