از فرمان پیکان تا فرمان خودکار


فرمان خودرو جزآن بخشهایی است که راننده با آن تماس زیادی دارد وحس و حال رانندگی را به دستانش منتقل می کند.چوبی ، پلاستیکی و یا فلزی بودن این فرمان نقش اساسی درانتقال حس یک خودروی دوست داشتنی

از فرمان پیکان تا فرمان خودکار

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
فرمان خودرو جزآن بخشهایی است که راننده با آن تماس زیادی دارد وحس و حال رانندگی را به دستانش منتقل می کند.چوبی ، پلاستیکی و یا فلزی بودن این فرمان نقش اساسی درانتقال حس یک خودروی دوست داشتنی به راننده دارد و به همین دلیل است که خودروهای قدیمی با آن فرمانهای چوبی و صندلیهای چرمی حال خوبی را برای سرنشینان ایجاد کرده و به نوعی نوستالژیک هستند. مثلا بهترین نمونه فرمانهای استخوانی پیکان بود که کمی هم به سختی می چرخید و نسبتا بزرگ بود. بدترین تجربه روی فرمان را من در لادا مدل 92 داشتم که آنقدر سفت و محکم بود که راننده پس از یک مسیر طولانی رانندگی کاملا از کت و کول می افتاد.
اما حالا این فرمانها تبدیل به دو مدل هدایت کننده شده اند،مدل نخستی خودروهایی که مثل تسلا خودران هستند و مدل دوم فرمانهایی که گفته می شود درآینده قادر خواهند بود همه چیز را لمس کرده و نسبت به شرایط جاده و عکس العمل راننده از خود رفلکس نشان دهند. دراین خصوص شرکت joyson safety system که تامین کننده فرمان بسیاری از کارخانجات خودروسازی است بدنبال تحقق این رویا و تولید این چنین فرمانهای هوشمندی با نیم نگاهی به آینده است.
کارشناسان معتقدند خودروهایی که در بالای هرم نمونه های خود ران یا کنترل بدون سیم هستند به خودروهای level 5 معروفند.دراین خصوص شرکت " جوی سون " که در بالا از آن نام بردیم  در حالی عرضه کننده فرمان خودروسازانی چون کادیلاک و ب ام و است که از سیستم کمکی ترافیک دراین مقوله سود می برد.درحقیقت این تنها سیستم مجازی است که در ایالات متحده بروی خودروها مجوز فروش و دریافت استانداردهای ایمنی را داراست و می تواند بدون اینکه راننده کاری با فرمان داشته باشد یا به فرمان دست بزند ماشین بصورت وایرلس گاز دهد و ترمز بگیرد.
برای همخوانی با چنین سیستمی لازم است تا خودرو در وحله اول از رفتارهای راننده موارد و چیزهایی بداند و مهمترین نکته این بوده که راننده به کجا خیره می شود و یا نگاه می کند.نگاه راننده یا زاویه چشمان اون از طریق یک دوربین مادون قرمز رصد شده ، همچنین حسگرهایی روی فرمان قراردارند که به مرکز کامپیوتر پیغام می دهند کدام دست راننده و در چه حالتی به فرمان چسبیده یا فرمان را لمس می کند. سپس به نسبت زاویه چشم که جاده را دنبال می کند حسگر مادون قرمز فرمان اجرایی را گرفته و به فرمان دستور می دهد که در زوایه چرخش چشم بچرخد.البته شرکت سازنده توضیحات بیشتری از نحوه عملکرد این فرمان منتشر نکرده اما اضافه نموده که این سیستم فعلا درحال گذراندن تستهای اولیه بوده و به تولید انبوه برای استفاده بروی عموم خودروها نرسیده است.
البته برخی شرکتهای سازنده مثل مرسدس بنز فرمان خودرو را به حسگرهایی مجهز کرده اند که در شرایط گوناکون میزان ضربان راننده و تپش آنرا اندازه گیری و متوجه سلامت او در شرایط معمولی یا استرس زا می شود و به نسبت آن فرمان نرم یا سخت و سفت می شود که دقیقا فرمان را مبدل به قلب دوم انسان می کند که توانایی شمردن ضربان انسان را دارد.

توضیح تصاویر

1.دراین بخش رسانای فرمان از نوعی الکتروکاردیوگرام استفاده شده که فرمان را شبیه یک قلب می کند.

2. دراینجا یک دوربین مادون قرمز قراردارد که با آنالیز چشمان راننده متوجه می شود وی به داخل کابین نگاه می کند یا جاده.این سیستم سپس حرکات چشم را رصد کرده و توسط سیستم ارتباطی داخل خودرو در صورتی که راننده به جایی به غیر از جاده نگاه کند قسمتهایی از فرمان روشن شده و از خود نور متصاعد می کند.

3. دراینجا و در بالای فرمان یک نشانگر وجود دارد که زمانی که سیستم خودکار کنترل فرمان فعال شده در زمانی که راننده فرمان را رها می کند و یا به بخشی از جاده خیره می شود نشانگر روشن شده و از خود رنگهای متفاوتی نشان می دهد.

4. در دور فرمان و بصورت تکه تکه حسگرهای خازنی وجود دارند که تمام قطر فرمان را تحت پوشش خود دارند که مشخص می کنند چه زمانی راننده فرمان را رها کرده و یا چه بخشی از فرمان را گرفته است.

5. دراین دو قسمت راست و چپ فرمان نوعی حسگر لمسی وجود دارد که وقتی راننده حواسش به جاده نیست توسط دوربین مادون قرمز فرمان گرفته و قربیلک فرمان را شروع به لرزیدن می کند. البته این سیستم با تکنولوژی تغیر خطوط که آن نیز فرمان را می لرزاند متفاوت است.

در هر حال این تکنولوژی بزودی وپس از گذراندن مراحل تست بروی فرمان خودروها نصب خواهد شد و با گذشت زمان همانگونه که خودروهایی مثل تسلا توسط یک صفحه نمایشگر بزرگ کنترل می شوند حالا خودرو توسط یک دوربین مادون قرمز و حسگرهای فرمان قابلییت کنترل پیدا می کند و با این اوصاف راننده دیگر لمس و حس خاصی از فرمان نخواهد داشت. مسئله ای که شاید برای خیلی از رانندگان و مخصوصا افرادی که از علاقمندان خودروهای کلاسیک هستند زیاد خوشایند و جالب نباشد.

برچسب ها برچسب ها:  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  joyson  ،  safety system  ،  tesla  ،  bmw  ،  mercedes-benz  ،  sensor  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تسلا  ،  خودروی خودران  ،  داشبورد  ،  پیکان

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات