خودروهای چینی که به اروپا می روند


از سالیان گذشته که چینیها تصمیم گرفتند پا به عرصه خودروسازی بگذارند تا کنون آنها دگردیسی و تغییرات مختلفی را تجربه کرده اند. چینی ها ابتدا خودشان شاسی و موتور و گیربکس و کل خودرو را تولید کردند اما عدم داشتن کیفیت و دوام مناسب این خودروها و افت شدیدشان سبب شد...

خودروهای چینی که به اروپا می روند

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
از سالیان گذشته که چینیها تصمیم گرفتند پا به عرصه خودروسازی بگذارند تا کنون آنها دگردیسی و تغییرات مختلفی را تجربه کرده اند. چینی ها ابتدا خودشان شاسی و موتور و گیربکس و کل خودرو را تولید کردند اما عدم داشتن کیفیت و دوام مناسب این خودروها و افت شدیدشان سبب شد تا راه دیگری یافته و از پلت فرم و گیربکس و موتور نسلهای گذشته خودروسازان ژاپنی و کره  ای و ...سود ببرند که سبب ایجاد خودروهای باکیفیت تری شد و درپله جدید تر چند سالی است با دراختیار گرفتن مهندسین و طراحان اروپایی و شناخته شده و ایجاد مراکز تحقیق و طراحی د راروپا و به نوعی بومی سازی محصولاتشان توانسته اند هم خودرویی چینی تولید کنند و با انتقال دانش و فن آوری به متخصصینشان آنها را آموزش دهند. اما برخی از محصولات این کشور هستند که از کیفیت به نسبت برتری نسبت به آنچه از ماشینهای چینی در ذهن همگان است  دارند ، همچنین سرمایه گذای مشترک شرکتهایی چون ب ام و دایملر برای مونتاژخودرو در این کشور سبب ایجاد کار ، انتقال سرمایه خارجی به این کشور و رونق بیشتر اقتصادی شود. در این کشور برای سال 2016 حدود 28 میلیون خودرو تولید شده و ما را برآن داشت تا چند خودرو داخلی و به نسبت شناخته شده این کشور در بازار چین را از نظر قیمت و کیفیتی و فنی معرفی می کنیم.

قیمت ارزها در زمان نگارش مقاله – فروردین 1397
یک دلارآمریکا : 4773 تومان
یک یوان چین : 805 تومان
..........................................................................................
•ب ام و برلیانس سری 1
قیمت : 204 هزار و 800 یوان   - 32 هزار و 713 دلار  - حدود 156 میلیون تومان

به نظر می آید ب ام سری 1 چهار در به این زودی نتواند در اروپا به فروش رسیده و نسل جدید آن سال 2019 در کشوری مثل انگلستان رونمایی خواهدشد. این ماشین دارای سیستم دو چرخ متحرک جلو بوده و روی پلت فرم UKL سوارشده که جایگزین پلت فرمی کنونی اش میشود که برای مینی است.این ماشین درتستهایی که صورت گرفته خودرو چست و چابکی است اما در پیچیدنها معمولا دچار تند فرمانی میشود. موتور سوار شده بروی مدل 125i یک مجموعه 2 لیتری توربواست که 228 اسب بخار قدرت تولید کرده و گفته میشود صدای موتور جذابی دارد. کارشناسانی ب ام و سری 1 را تست کرده اند می گویند که این ماشین خیلی خوب قطعاتش به هم فیت شده و تولید گردیده ، اما این گونه سواری –سدان ب ام و برلیانس سری 1 که درچین مونتاژ شده شکل بدنه ای شبیه یک ماشین اروپایی ندارد و البته رقیب قدرش در بازار اروپا ب ام و سری 3 است .

•چانگان CS15 EV –الکتریکی
قیمت 189 هزار 400 یوان -  حدود 30 هزار دلار -  حدود 144 میلیون تومان

چانگان یکی از بزرگترین اس یو وی سازان بازار چین بوده و هم اکنون در انگلستان در کارخانه میدلند نیز بخش تحقیق و توسعه دارد و با سرعتی بالا سعی دارد در بازار اروپا نیز حضور پیدا کند. در حقیقت CS15 جمع و جورترین کراس اوور چانگان و البته فوق کوچک ترین  اس یو وی در کلاس کراس اوورهای چینی است که درمقایسه با کیا Stonic  دارای طولی کمتر و عرضی بیشتر است و هم اکنون این شرکت شروع به تولید مدل تمام الکتریکی آن یا همان EV-electric vehicle کرده است. باطری این کراس اوور الکتریکی 42.6 KW و پیشرانه ان  74 اسب قدرت تولید می کند که این موتور الکتریکی روی چرخهای جلو قرارگرفته است. چانگان مدعی است که این کراس اوور با یک شارژ چیزی حدود 300 کیلومتر طی می کند که البته شارژ سریع این باطری در 18 دقیقه صورت گرفته و می تواند چیزی حدود 100 کیلومتر این ماشین را حرکت دهد. این ماشین در تستی که صورت گرفته فضای داخلش بسیار معمولی و کم کیفیت بیان شده و از نظر قیمتی بسیار نزدیک به دو برند مطرح الکتریکی یعنی رنو ZOE ونیسان لیف از قهرمانان این کلاس است.

•مرسدس بنز E کلاس LWB – اطاق لانگ
قیمت 436 هزار و 800 یوان -  حدود 70 هزار دلار -  حدود 334 میلیون تومان

این مدل از مرسدس بنز E کلاس که درچین نیز مونتاژ می شود طول اطاقش حدود 140 میلی متر از E کلاس معمولی بیشتر است و به همین جهت به اطاق لانگ یا همان LWB یا همان long wheel base معروف است.قیمت عنوان شده که به پول کشورمان می شود 334 میلیون تومان که البته این مدل اگر به بازار کشورمان برسد بیش از دو برابر همین عدد قیمت خواهد خورد ، برای مدل E320 با موتور 3 لیتری 6 سیلندر خورجینی 268 اسبی است. کارشناسانی که این ماشین را تست کرده اند می گویند ارزش این پول پرداختی را داشته و ماشین بسیار خوبی است. نام شرکت عرضه کننده این ماشین Beijing benz بوده و این مدل بنز توسط شرکت BAIC تولید می شود ، البته گفته شده کیفیت کابین داخلی این ماشین به اندازه یک E کلاس تولید شده در اروپا نیست و پایین تر است.

•خودروی WEY  VV7
قیمت167 هزارو 800 یوان -  حدود 26 هزار و 700 دلار -  حدود 127 میلیون تومان

WEY دیگر برند چینی است که چشم دوخته به بازارهای اروپایی و راه یافتن به این کشورها و این شرکت برنامه ای ده ساله برای رسیدن به این هدف دارد. یکی از خودروهای مطرح و به نوعی پرچم داراین شرکت شاسی بلند آن یعنی VV7 است که طراحی شبیه به شاسی بلند جدید جگوار دارد. کارشناسی که این ماشین را تست کرده می گوید این شاسی بلند دارای تند فرمانی و عدم چسبندگی مناسب روی زمین است. گیربکس 7 سرعته دوکلاچه یا همان DCT آن ضعیف است و خوب عمل نمیکند  و در حقیقت کند بوده و به فشار پدال گاز با تاخیر زیادی پاسخ می دهد و همچنین  توسط خود این شرکت چینی طراحی وساخته شده. البته این مشکل گیربکسهای اتومات تنبل دربسیاری دیگر از شاسی بلندها و کراس اوورهای چینی که دربازارکشورمان نیزهستند شنیده شده.  استایل طراحی این ماشین نیز اروپایی بوده و شرکت WEY از اعتماد به نفس مناسبی دراین زمینه برخوردار است. فضای داخلی اطاق بدلیل استفاده از قطعات با کیفیت فضای بسیار خوب ومناسبی دارد. همچنین شیشه کوچک عقب این ماشین سبب شده که از دوربین دیجیتال برای دنده عقب استفاده شود.

•SGMW Baojun 730
قیمت 69 هزار و 800 یوان -  حدود 11 هزار و 200 دلار – حدود 53 میلیون تومان

بازار خودروهای ام پی وی در اروپا درحال افت فروش است اما خوب چینی ها همچنین به تولید و خرید این مدل ماشینها علاقه دارند و برای خانواده های چینی انتخاب مناسبی است. درچنین بازار خودروی باجون 730 با امار تولید370 هزار دستگاه درسال 2016 یکی از بازیگران اصلی و کلیدی خودروهای ام پی وی است که ازفروش بسیار خوبی برخوردار است البته گفته کارشناسی که این ماشین را تست کرده می گوید این بدترین خودرویی بوده که او تاکنون ازمایش فنی کرده است و البته تصورش سخت است که بگوییم مهندسی شرکت معروف لوتوس انگلستان سیستم تعلیق این ماشین را طراحی و برایش ساخته و پرداخته کرده اند و خوب البته این ام پی وی چینی اصلا در روز تست فرمان پذیری و چسبندگی خوبی نداشت. به اضافه اینه در روز تستش درپیست ضعف سیستم ترمزش کاملا نمایان بود. موتور 1.8 لیتری ان نیز خیلی قوی و قدرتمند نیست درعوضش کابین ماشین بسیار جادار و لی کیفیت مواد بکارگرفته دران پایین است و خوب درعین حال این ماشین موفق دربازار چین تاکنون بوده است.

•بورگ وارد BX7
قیمت 169 هزار و 800 یوان – حدود 27 هزار دلار – حدود 129 میلیون تومان

معمولا بورگ وارد را به اسم برندی المانی و قدیمی می شناسند اما این شرکت اخیرا توسط چینی ها سهامش خریداری شاد تا مجددا برندش احیاء شود  و این شاسی بلند BX7  که در کارخانه ای در پکن تولید میشود قراراست برای سال 2018 وارد بازار اروپا شود. این اس یو وی در 3 مدل 5 نفره ، 6 نفره و 7 نفره تولید می شود و طراحی و بدنه و استایلی جذاب و بروز دارد. قیمت ان تقریبا زیر 27 هزار دلار است اما برای بالاترین مدل این کلاس می تواند تا دو برابر افزایش یابد. کابین داخلی این ماشبن آراستگی خاص و خوبی دارد و یک مانتیور بزرگ درمیانه داشبورد ماشین دیده میشود اما با این حال کارشناسان می گویند  کابین ان درمقایسه با خودرویی مثل هیوندای توسان کمی خسته کننده و یکنواخت است اگرچه که کیفیت فضای داخلی انرا می توان با برندهای برتر المانی مرسدس ، ائودی و ب ام و مقایسه کرد. درهرحال قیمت و کیفیت درنظرگرفته شده برای این ماشین میتواند بازار رقابتی برایش دراروپا ایجاد کند.
در هر حال روزی خودروی کره ای در دنیا و البته درکشورمان مورد تمسخر قرار می گرفت و از مقبولیت مناسبی برخوردار نبود که با مرورز زمان کره ای توانستند با افزایش کیفیت و مهندسی روز به مست پیشرفت گام بردارند. این مسئله درخصوص خودروهای چینی نیز در کشورمان دیده می شود اما به نظر می اید آنها کم کم در حال گام گذاشتن به بازار ارپا هستند. به نظر شما دراین بازار جهانی سازی ما در چه مرحه ای قرار داریم ؟ آیا بهتر نیست به جای خرده گرفتن از برندهای آسیایی به رفع نواقص محصولات داخلی پرداخته و همانند کره ایها و چینی ها با برنامه ای مدون چشم به سوی بازارهای فرا منطقه ای صادراتی داشته باشیم؟

برچسب ها برچسب ها:  ب ام و برلیانس سری1  ،  چانگان CS15 EV  ،  مرسدس بنز E کلاس LWB  ،  WEY VV7  ،  SGMW Baojun 730  ،  بورگ وارد BX7  ،  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  ماشین چینی  ،  خودروی چینی  ،  واردات چین  ،  یوان  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  machine magazine  ،  chine's car

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات