شارژ کردن موبایل در خودرو ، اشتباه یا درست؟!


این روزها درکشورمان انواع کارکیتها وسیستمهای صوتی و مالتی مدیا مجهز به بلوتوث برای انوع خودروهای وارداتی و داخلی در قیمتهای مختلف وجود دارد. یعنی از 206 و ال 90 گرفته می توانید بصورت آپشن دستی و چه در خودروهای وارداتی از این سیستم استفاده کرده

شارژ کردن موبایل در خودرو ، اشتباه یا درست؟!

نوشته :مسیح فرزانه 
عکس : علی رزوان 
چاپ شده درمجله ماشین
این روزها درکشورمان انواع کارکیتها وسیستمهای صوتی و مالتی مدیا مجهز به بلوتوث برای انوع خودروهای وارداتی و داخلی در قیمتهای مختلف وجود دارد. یعنی از 206 و ال 90 گرفته می توانید بصورت آپشن دستی و چه در خودروهای وارداتی از این سیستم استفاده کرده ودیگر درهنگام رانندگی حداقل برای جواب گویی تلفن همراه که کاری بس اشتباه و خطرناک است دست به تلفن نشده وبا کمک بلوتوث و اسپیکرهای داخل ماشین مکالمه می کنید. این مسئله ماهیتا مصرف باطری موبایل را هم زیاد کرده چون برای پخش کردن موسیقی ها موجود در حافظه موبایل بروی سیستم صوتی داخل ماشین هم کاربرد دارد ، پس استفاده از شارژهای فندکی درداخل ماشین برای تلفنهای همراه آندروید و ios به مراتب بیشتر شده و اگر از حوالی میادین پرتردد شهرتان عبورکنید درکنارگروهی از دستفروشان عده ای هستند که این ادوات را می فروشند . البته پیشنهاد می کنم برحسب تجربه ترجیحا از شارژرهای ارزان قیمت و کم کیفیت استفاده نکرده چون به باطری موبایلتان دردراز مدت آسیب زده و مدت شارژ را بیشترمی کند. اما تاکنون به این فکر کرده اید که استفاده ازاین شارژرهای فندکی داخل خودرو هم مصرف سوخت را بالا می برد و هم آلودگی هوا ؟ بله ! هردوی این مسئله درتحقیقات علمی به اثبات رسیده و این فقط نصب باربرند روی سقف و پایین بودن شیشه ها در سرعت بالا و کم بودن باد تایر و .. نیستند که برمصرف سوخت شما می افزایند !
حال حتما می گویید این مصرف و آلایندگی بالا نیست ! اما باید برخلاف تصورتان یاد آورشوم طبق آخرین داده های سازمان IHS استفاده از شارژداخل خودرو 33 برابر به نسبت شارژرهای خانگی برمصرف و آلودگی می افزاید یعنی دقیقا اگر مصرف خودروی شما برای مثال 10 لیتر در هر یکصد کیلومتر باشد استفاده از این قبیل شارژرها در هر 3 لیتر 48 متر و در 10 لیتر نزدیک به 154 متر شما را زودتر راهی پمپ بنزین می کند و اگر این میزان را در یک باک 50 لیتری 206 تامیم بدهیم شما حدود حدود 800 تا 1000 متر زودتر از آنچه تصور می کنید به پمپ بنزین نیاز دارید .این یعنی در هر باک 50 لیتری شما یک هزار تومان مصرف بیشتری داشته اید و اگر در طول ماه 4 بار ( هفته ای یک بار ) بنزین بزنید می شود 4 هزار تومان و در طول یک سال 48 هزار تومان و مابقی را خوتان محاسبه کنید!
دراین باره یکی از کارشناسان شرکت جنرال موتورزگفته بود که این کار ( استفاده از شارژرها ) حدود 970 هزار تن دی اکسید کربن بیشتری راهی هوامی کند.شرکت " دلفی " که یکی از بزرگترین تولید کنندگان قطعه دردنیاست می گوید بخشی از تولیدات ما عرضه شارژهای USB و بدون سیسم Wireless برای داخل خودروهاست .اما آنچه ما از ارزشیابی های روی مشتریان محصولاتمان دریافته ایم این بوده که آنها دوست دارند از کلیه ادوات کامل شارژی که در منزلشان استفاده می کنند در خودرو نیزسود ببرند.این مسئله البته تنها محدود به دغدغه کارشناسان درخصوص افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا نمی شود و سبب علاقه نشان دادن بیشتر بازار به سمت استفاده از صفحه های نمایشگر لمسی در داخل خودرو و طراحی و تولید ادوات بیشتر دراین زمینه و ایجاد هزینه های مضاعف می گردد. از طرفی دیگر خودروسازان برای کاهش مصرف و آلودگی به سمت کوچک سازی پیشرانه هایه شان رفته اند و شارژرهای USBرا از 12 به 48 ولت تغییرمی دهند . IHS درادامه تحقیقات می گوید تعداد خودروهای فروخته شده  با شارژر USB مثلا در کشوری مثل آمریکا درحالی به 14.6 میلیون دستگاه رسیده که این عدد درسال 2005 حدود 3.3 میلیون بود و پیش بینی می شود تا سال 2022 این میزان به 85 میلیون در دنیا برسد! حالا محسابه کنید حداقل در هر خودرو یک تا دو خروجی USB باشد چه تعداد فقط  در سال 1393 درکشورمان با میزان تولید  حدود یک میلیون  و 146 هزار دستگاه خودرو خروجی USB  عرضه شده.برخی خودروها نیز مثل عموم شاسی بلندها و خودروهای لوکس بیش از 1 تا 2 USB داشته و برای مثال مینی ون کرایسلر " پاسفیکا " دقیقا در ابتدای طراحی 9 خروجی برق USB داشت که پس از بازبینی به 4 عدد کاهش داده شد!
اگر داستان را از طرف دیگری نگاه کنیم اسمارت فونهای معمولی در هنگام اتصال به Wifi یا اینترنت نیازمندتامین 4.8 وات از انرژی درداخل خودروهستند و به گفته IHS برای خودروهایی که 3 لیتر بنزین در هر 48 کیلومتر می سوزانند 3 دهم از این سوخت را از دست می دهند و درکشوری مثل آمریکا که سالیانه رانندگان حدود 4.6 تریلیون کیلومتر درجاده هایش با میانگین سرعت 48 تا 50 کیلومتر در ساعت رانندگی می کنند سبب می شود که حدود 300 میلیون لیتر بنزین بیشتری مصرف شده و 200 میلیون دلار پول بیشتری هزینه می گردد. یعنی میزان الایندگی آن در 185 هزار خودرو  برابر با سوزاندن 428 میلیون کیلوگرم زغال سنگ است . IHSدر پایان می گوید ما به رانندگان پیشنهاد می کنید اگر قیمت 3 لیتر بنزین را 2 دلار درنظر بگیرند ، هزینه شارژموبایل در هر ساعت می شود 2 سنت ، درحالی که این هزینه شارژ در منزل 33 برابر کمتر است.درخصوص کشورخودمان نیز می توان براحتی این میزان را  با قیمت بنزین معمولی لیتری 1000 تومان و برق خانگی هر کیلوات ساعتی حدود 50 تومان محسابه کرد بازهم بنظرمی آید همان شارژ موبایل درخانه به صرفه تر است !

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  تویوتا اف جی  ،  اف جی کروزر  ،  اف رود  ،  کویر  ،  نوشابه انرژی زا  ،  شارژر موبایل  ،  کارکیت موبایل  ،  برق خانگی  ،  شارژر ماشین  ،  شارژر فندکی  ،  اندروید  ،  اسپیکر  ،  تلفن هوشمند  ،  تلفن همراه  ،  همراه اول  ،  اوپراتور موبایل  ،  ایرانسل  ،  رایتل  ،  car kit  ،  kit car  ،  ios  ،  android  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  wifi  ،  usb  ،  ihs

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات