مدیران موفق خودرسازی باید چه شاخصه هایی داشته باشند؟


هر ساله در کلن آلمان و درماه فوریه و نوامبر یکی ازمعتبرترین نمایشگاهای تایر و سپس موتور اسپورت با نام professional motor sport expo برگزار می شود که بزرگان موتوراسپورت دنیا از تولید کنندگان موتور و شاسی و ...

مدیران موفق خودرسازی باید چه شاخصه هایی داشته باشند؟

نوشته:مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

هر ساله در کلن آلمان و درماه  فوریه و  نوامبر یکی ازمعتبرترین نمایشگاهای تایر و سپس موتور اسپورت با نام professional motor sport expo برگزار می شود که بزرگان موتوراسپورت دنیا از تولید کنندگان موتور و شاسی و ... تا ادوات مسابقه ای و ایمنی ، سرمایه گذاران ونجهیزات پادوک و..... و همچنین غولهای تایر سازی گرد هم می آیند و د رآخر سر چند وورک شاپ مدیریتی و خیلی حرفه ای و پیچیده هم برای علاقمندان به شرکت دردروس تخصصی این رشته و ارتقاء دانشنان برگزار و البته بهترین پیست سال ، بهترین تیم ، بهترین نوآوری ، بهترین پیشرانه و .. از سوی یک پنل حرفه ای یا همان هیئت ژوری متشکل از سردبیران مجلات معروف موتور اسپورت انتخاب می شوند که مثلا در سال 2014 در این بخشها بیشترن جایزه های را در تیم مرسدس قسمت نوآوری موتوری ( که PU 106 A شد ) ،بهترین تیم سال ( که مرسدس AMG شد )، بهترین مدیر سال ( که باب بل شد ) ، بهترین خودروی هایبرید ( که W05 شد ) ..از ان خود کرد.البته جایزه بهترین پیست به سوچی روسیه رسید و بهترین مسابقه سرعت اروپایی رقابتهای Blancpain لقب گرفت و... از اینها که بگذریم برای شرکت در یکی از ورکشاپها پس از بازدید از نمایشگاه اقدام کردم..لیست را که دیدم  وورک شاپها یا همان کلاسهای آموزشی –حرفه ای در دو گروه برگزارمی شد..گروه اول تکنولوژی موتورهای مسابقه ای وتایر گروه دوم پیستهای مسابقات و تکنولوژی آنها بود.هرکدام از وورک شاپها هم 3 روز بود که من Race engine technology  و تایر را انتخاب کردم. برای ثبت نام اولیه( آنلاین ) دراین کلاسهای آموزشی پولی گرفته نمی شود اما برای شرکت دردوره کاملا 3 روزه حدود 1275 یورور باید پرداخت می شد و چون ما زودتر اقدام کرده بودیم 7.5 درصد! تخفیف شامل حالمان شده بود..اما همچنان روی این کلاسها هم VAT یا همان مالیات اروپا را می گرفتند و کاری نداشتند که شما پاسپورت کدام ممالک دنیا را دارید!
 تقسیم بندی زمانی هم بدین صورت بود که کلاسمان 10:45 دقیقه صبح شروع می شد تا 1 ظهر..سپس تا 2 فرصت ناهار بود و از 2 تا 16:45 کلاس بعدی برگزار می شود. فضای کلاسها خیلی پویا و جذاب و بود اینکه می دیدید همکلاسی شما مثلا مدیران تکنولوژی کمپانی Esparco یا Recaro هستند شبیه یک کلاس دو سربود..هم از استاد یاد می گرفتید و هم از بغل دستی!جزئیات واحدهای آموزشی هم شامل درسهای تخصصی مثل سیستمهای حسگرهای سوخت ، کایبرسیون موتور، طراحی و مهندسی موتور خودروهای مسابقه ای در تمامی کلاسها ، سیتم Kers ،موتورهای هایبرید مسابقه، ساختمان بندی تایر ، محاسبات طراحی تایرو... مباحثی که اگر علاقمندش نبوده و تسلط کافی به زبان نداشته باشید مطمئنا بیش از 5 دقیقه برایتان غیر قابل تحمل می شود!آنهم با مدرسینی که عموما بریتانیایی بودند و لهجه غلیظ به قولی بریتیش داشتند و مدیران معروفی درکلاس کاریشان بودند: مثل مدیر تیم فرمول E انگلستان ، مهندس ارشد ترمودینامیک و آئرودینامیک آئودی ، مدیر اجرایی پیست دانینگتن پارک-انگلستان ، ازمهندسین ارشد کمپانی معروف دلارا –ایتالیا و... .دروورک شاپ تایرها نیز معمولا کارشناسان ارشد و مدیران برندهای معروف مثل بریجستون ، میشلن ، پیرلی و غیره شرکت می کنند و عمومشان انگلیسی ، آلمانی و ایتالیایی بوده. البته دراین بین تنی کارشناس ایرانی که دانش آموخته دانشگاههای اروپایی هستند حضور دارند.البته درمیان این برنامه بود که درحال جستجو بودم و چشمم به یک مقاله جالب درخصوص مدیریت و تجارت خورد که 10 رمز موفقیت رادرآن نگاشته شده بود که مناسب دیدم بخشی از آنرا خلاصه وار برای خوانندگان عرض کنم.مورد اول اینکه :

1.از خودتان بپرسید، هدفتان چیست؟

دراین باره " یان کالم " طراح چیره دست و نامی جاگوار و آستن مارتین می گوید :سال 1988 وقای من به بعنوان مدیر طراحی Ghia برای شرکت فورد کار می کردم به من گفته شد که باید به دفتر مرکزی در ایتالیا بروم. در تمامی طول عمرم این نخستین باری بود که کار مدیریتی می کردم ، آنهم بعنوان یک خارجی ( بریتانیایی ) که به ایتالیا آمدهو وارد اطاقم که شدم با یک میز و صندلی بزرگ مدیریت روبرو شدم..اول از خودم پرسیدم: برای چه اینجا هستم؟ هدف چیست؟ دیدم کار من طراحی است..پس هرچه بصورت اضافی روی میز و در اطاق بود گذاشتم یک طرف..من همیشه در زندگی ام سعی کردم از لحظات مثل یک آب پخش کن استفاده کنم.روی آن چیزی که لازم است فوکوس کنم... من با سیاست یا جاه طلبیها و آرزوهای یک شرکت کاری ندارم..تمامی حواسم روی خلق یک طراحی و اثر زیباست.

2.از کجا آمده اید و آنرا بدرستی توصیف کنید

اگر از کشورخودتان راهی یک شرکت خارجی دربیرون از مرزها شده اید سعی کنید به بهترین و کاملترین شکل ممکن به مدیرو همکارانتان توضیح دهید.این کار با نمایش بخشی از فرهنگ و سنن شما روی میز کار و یا دیوار اطاقتان شروع می شود..مثل تصاویری ازطبیعت ، آثار باستانی و یا تکه ای از صنایع دستی. سپس با نشان دادن تواناییتان روی پروژه درحال پیاده شده به مدیرتان بگویید که به شما اعتماد کند ودربه اثبات رساندن این کلمه تمامی تلاش خود را به کار گیرید.البته انتظار داشته باشید که مدیر شما به یک خارجی در نگاه اول اعتماد نکند..اما هیچگاه ناایمد نشوید.پس بین فرهنگ ، هدف کاری و تلاشتان برای نیل به ان یک رابطه منطقی ایجاد کنید.

3.گوش فرا دادن

درابتدای ورود به یک محیط جدید صنعتی و کاری بیشتر گوش کنید تا اینکه سخن بگویید. سخن گفتن زیاد آنهم در محیطی که شما بتازگی وارد آن شده و شناخت کافی از آن ندارید سبب ایجاد سوء تفاهم و ظربه زدن به کلاس کاریتان می شود.

4.درک متقابل از مشتریان و همکاران

درکنار ایده ای که دارید با اعتماد به نفس کامل قدم بردارید.چون ایده های شما اگر سست باشد مستقیما به همکارانتان منتقل می شود ، ولی اگر مطئمن باشید این حس درگفتار شما نمایان و همکاانتان نیز بخوبی آنرا حس می کنند. همچنین سعی کنید هم درمناسب ترین زمان و هم در بدترین زمان مشتریان و همکارانتان را درک و به خواسته های آنها توجه کند.

5.آدمهایی که از پروژه ها سخت ترند

معمولا تجربه نشان داده انسانها در تجارت کردن و درتصمیماتی که همراهشان وارد پروژه هایی که هدایت آنرا برعهده دارند می کنند راحت تر هستند و دقیقا این اثرمتقابل و فعل و انفعالی که دور انسانها را احاطه کرده معمولا کاررا سخت می کند.چون هر کسی به محض ورود به یک پروژه دید و نظر خودش را داشته و اعتقاد دارد با همان تفکر تنها می توان به هدف و پیروزی رسید و این دقیقا همان لحظه ای است که بزرگترین اشتباه در حال شکل گرفتن است.

6.هیچ راه حال کاملی وجود ندارد

درس گرفتن از اشتباهات همیشه یکی از کلیدهای موفقیت است.گاهی اوقات باید به عقب برگشت و حتی بخشهایی درست درمان و خوب یک پروژه که شما مدیریتش کرده اید را در کارهای بعدی استفاده کنید .اما فراموش نکنید که هیچ راه حلی جامع و کامل نیست. بزرگترین و بهترین آموزش این بوده که متوجه شوید با مرور زمان همه چیز درحال تکامل و پیشرفت است و تصمیمی که در یک لحظه سبب موفقیت شما درآن پروژه شده می تواند بهترین راه حال در دسترس در همان زمان باشد.

7.انتقادهای شدید و سازنده

شدیدترین انتقادات ( البته منطقی) در طول یک پروژه کاری و یا پس از آن هم می توانند طرز تفکر شما را تغییر داده و هم نه...! کار شما و شیوه پیاده سازی آن هم از درون شرکت و هم ار بیرون منتقین و موافقینی دارد و با گذشت زمان نظر انسانها حتی نسبت به پروژه های قبلی که انجام داده اند هم کاملتر و هم تغییر می کند و در یک کار مدریتی صنعتی و تجاری که بویژه درخصوص خودرو و اتومبیل به آن پرداخته ایم از این قوانین پیروی می کنند.پس می توانم به شما بگویم اگر می خواهد یک مدیر خودرویی موفق در هر برندی باشید در کنار توجه به موارد بالا به این 3 نکته کلیدی هم توجه کنید :

8. بیشتر بشنوید و درنهایت ممکن جذب کنید.موارید مثل تفکرات و تصویرها ، فرهنگها و... .ازآنچه جذب کرده اید با المانهای واقعی در ذهنتان تصویری بسازید تا درک بهتری از انچه در اطرافتان درحال رخ دادن است داشته باشید.

9. خیلی سریع ، خلاصه و بی واسطه ارتباط برقرار کنید.شفافیت ارتباط به پیشرفت شما در کارتان کمک می کند.

10.همیشه جاه طلب باشید ، اما همیشه با استعداد و تواناییهای خودتان بازی و کار کنید…

حال پس اگر درابتدای کار مدیریت هستید یا حتی چندین سالی است  مدیر بوده و موفقیتهای خوبی کسب نمی کنید این پاشنه آشیلها را بیازمایید و مطمئنا خواهید توانست بر روند خود سیر صعودی بگذارید..و من مطمئنم بزرگانی چون دیتر زچه ( مدیر عامل مرسدس بنز ) ، کارلوس گن مدیر عامل رنو –نیسان و مارتین وینترکرن مدیر عامل گروه فولکس واگن در کنار هوش سرشار از قوانین بالا تبعییت کردند.

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  مسیح فرزانه  ،  نمایشگاه خودرو  ،  نمایشگاه موتوراسپورت  ،  مدیران خودروسازی  ،  کلن  ،  آلمان  ،  مدیران موفق  ،  تایرخودرو  ،  حسگر سوخت  ،  موتورهیبریدی  ،  یان کالوم  ،  طراح خودرو  ،  طراحی خودرو  ،  تولید خودرو  ،  کارلوس گون  ،  دیترزچه  ،  مارتین وینترکورن  ،  مرسدس بنز  ،  رنونیسان  ،  فولکس واگن  ،  آستون مارتین  ،  جاگوار  ،  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  mercedes-benz  ،  renault-nissan  ،  aston martin  ،  jaguar  ،  volks wagen  ،  vw  ،  recaro  ،  sparco  ،  kers  ،  AMG  ،  Blancpain  ،  Race engine technology  ،  professional motor sport expo  ،  design studio  ،  ghia  ،  pininfarina  ،  ian callum  ،  dieter zetsche  ،  carlos ghosn  ،  martin winterkorn  ،  automaker

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات